תפריט נגישות
חיפוש

Fear of flying - פחד טיסה

בעוד שבוע אתה אמור לצאת לחופשה בתאילנד, אבל במקום להתרגש אתה עסוק בעיקר בפחד הטיסה: המחבל שעלול להשתלט על המטוס; התאונה הנוראית וההתרסקות; כיסי האוויר, הסערות, התקלות הטכניות... נשמע מוכר? פחד טיסה הוא בעיה נפוצה אשר עשויה לגרום לפגיעה בתפקוד עקב ההמנעות מטיסות, או למצוקה משמעותית לפני או במהלך הטיסה. מידע על הגורמים ודרכי הטיפול.

מהו פחד טיסה ומהם הגורמים לו?

רבים מאיתנו עשויים לחוש פחות רגועים בעת הטיסה, ולחוות תחושה מסוימת של הקלה עם הנחיתה. עם זאת, פחד טיסה הוא מצב בו החרדה לפני או בעת הטיסה מביאה לפגיעה משמעותית בתפקוד (למשל, סירוב לטוס בענייני עבודה) או למצוקה משמעותית. מצוקה זו עשויה להתבטא בחוסר שינה, סיוטים, כאבי ראש, חרדה ואי שקט בימים שלפני הטיסה, ובסימפטומים גופניים ורגשיים במהלכה- הזעה, רעד, חוויה של פחד ואובדן שליטה ועוד. במקרים אלו נחשב פחד הטיסה לפוביה ספיציפית המשתייכת לקבוצת הפרעות החרדה.פחד טיסה עשוי לנבוע מגורמים שונים:

אירועי טיסה טראומטיים: שלא במפתיע, אנשים אשר חוו טיסות קשות (כיסי אוויר, סערות) או תאונות אוויריות עשויים לפתח פחד טיסה וחשש מובן מהישנות האירוע הטראומטי. גם החשיפה לתאונות מטוס ולאירועי טרור אוויריים (פיגועי ה-11.9 למשל) באמצעות התקשורת עשויים להגביר את הנטייה להתפתחות פחד טיסה. פחד טיסה אף עשוי להתפתח, בעיקר בילדות, מתוך חיקוי והפנמה של פחדי ההורה.

פחדים עקיפים: חלק מהאנשים מפתחים פחד טיסה בעקבות פחדים בסיסיים יותר כפחד להקיא, פחד גבהים ופחד ממקומות סגורים (קלסטרופוביה). מאחר והטיסה במטוס מעמתת את האדם עם פחדים אלו, מתפתח גם פחד טיסה.  

חווית חוסר אונים: חוויה של היעדר שליטה וחוסר אונים היא חוויה קשה אשר פעמים רבות עומדת בבסיס החרדה. פחד טיסה קשור פעמים רבות לחוויה זו עקב המודעות לכך שבניגוד לנסיעה במכונית, למשל, היכולת להתמודד עם בעיה טכנית או לשרוד תאונה היא נמוכה למדי.

פחד טיסה- כיצד מטפלים?

רבים מהסובלים מפחד טיסה יכולים להעיד על הקשיים היומיומיים הנובעים ממנו: חוסר יכולת להשתתף בפרוייקטים תעסוקתיים המתקיימים בחו"ל, ויתור על ביקור קרובי משפחה שאינם חיים בארץ וכמובן, הגבלת האפשרות לצאת לחופשות בחו"ל. עם זאת, מספר שיטות יעילות ביותר פותחו להתמודדות עם פחד טיסה. גישות אלו מתבססות על טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות המתמקדות בזיהוי ונטרול אמונות והתנהגויות בלתי יעילות, המשמרות את פחד הטיסה:


טיפול קוגניטיבי התנהגותי: הטיפול ה'קלאסי' לפחד טיסה מתמקד בשני היבטים מרכזיים. ההיבט הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה הגורמים ומשמרים את הפחד ("בטוח יקרה לי משהו רע"; "טיסות הן תמיד מסוכנות") ובנטרול דפוסים אלו. ההיבט ההתנהגותי מתמקד בחשיפה הדרגתית לגורם הפחד ובלמידת טכניקות הרגעה עצמית. לדוגמא, לאחר שהמטופל רוכש טכניקות נשימה והרפיה, הסחת דעת או שימוש בהומור אשר מאפשרות לו לשלוט בחרדה- מתחיל תהליך של התקרבות הדרגתית לסיטואציית הטיסה: דמיון של טיסה, צפייה בסרט, התקרבות למטוס, ישיבה בתוך מטוס וכן הלאה. החשיפה ההדרגתית יוצרת חוויה חיובית ("זה פחות מפחיד משחשבתי") ומאפשרת בסופו של דבר התמודדות עם טיסה.

דמיון מודרך ומציאות מדומה: טיפולים אלו מבוססים על טכניקות קוגניטיביות התנהגותיות אך מאפשרים אימון חי וממשי יותר. זאת, באמצעות הנחיית המטופל לדמיין תסריטים שונים העשויים להתרחש במטוס או שימוש במתקנים המדמים סיטואציה של טיסה. שימוש בטכניקות אלו תוך תרגול מיומנויות ההרגעה העצמית מאפשר אימון בסיטואציה דומה מאוד לסיטואציית הטיסה הממשית.

ביופידבק: בדומה לשיטות האחרות, שיטת הביופידבק כוללת למידת טכניקות הרגעה עצמית וחשיפה הדרגתית למקור הפחד. ייחודה של השיטה היא בשימוש במכשור אשר מאפשר מתן פידבק מיידי על התגובות הפיסיולוגיות. המטופל מקבל פידבק חי על שינויים במדדים פיסיולוגיים המתרחשים בתגובה להופעת גירוי מפחיד (חשיבה על טיסה, צפייה במטוס) ובתגובה לשימוש בטכניקות ההרגעה העצמית. פידבק זה מייעל את יכולת השליטה בטכניקות ההרגעה העצמית וכך מקדם את האפשרות להתמודד עם גורם הפחד. לקריאה מורחבת על טיפול בפחד טיסה בביופידבק

טיפול תרופתי: ניתן להתמודד עם פחד טיסה גם באמצעות תרופות הרגעה, כאשר השימוש בתרופות יכול להיעשות במקום או במקביל לטיפול הפסיכולוגי.


ביבליוגרפיה

Phobic Fear of Flying in Aircrews: Epidemiological Aspects and Comorbidity, Medialdea, Jesus; Tejada, Francisco Rios, Aviation, Space, and Environmental Medicine. Vol 76(6,Sect1), Jun 2005, 566-568.

Cognitive vulnerability in fear of flying: The role of anxiety sensitivity, Bogaerde, Anouk Vanden; De Raedt, Rudi, Depression and Anxiety. Vol 25(9), Sep 2008, 768-773.

תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה