תפריט נגישות

טיפול פסיכולוגי לילדים: איך תדעו אם הילד זקוק לטיפול?

טיפול פסיכולוגי לילדים: איך תדעו אם הילד זקוק לטיפול?

איתמר פסקל

מדרך הטבע, הנושא החשוב ביותר לכל הורה הוא בריאות הגוף והנפש של ילדו. יחד עם זאת, לא תמיד קל לזהות מצבים או התנהגויות שמרמזים על האפשרות בצורך לפנות לפסיכולוג, במיוחד כשמדובר בילדים צעירים שמתקשים לבטא מילולית את המצוקות שלהם. ערנות ההורים והצוות החינוכי היא אקוטית, בכלל ובמקרים כאלה בפרט, וחשוב להיות קשובים ולזהות סימני אזהרה שמאותתים על הצורך לפנות לפסיכולוג המתמחה בטיפול בילדים.

ילדים צעירים: לא מתעלמים מנורות אדומות

הקושי בזיהוי והבנת המצב אצל ילדים צעירים הוא גדול יותר מאשר אצל המבוגרים, מאחר שבגיל צעיר הילד אינו יודע לתרגם למילים את רגשותיו, הקשיים והמצוקות אותם הוא חווה. קשיים רגשיים מסוגים שונים מתפתחים אצל ילדים בעולמם הפנימי, אולם מתבטאים רק במרומז בעולמם החיצוני, לא במילים אלא בהתנהגויות. למשל, באופן בו הילד משחק, והוא שונה מאופן המשחק שלו בעבר, אולי אגרסיבי יותר, אולי הוא דווקא נוטה להמנע מהמשחק לחלוטין. שינויים בהתנהגות יכולים לבוא לידי ביטוי גם במוסד החינוכי, בחוג בו הוא משתתף ובכל מקום אחר בו ההתנהגות שלו שונה משהיתה קודם לכן.

נורה אדומה נוספת היא כישורי חיים של הילד. האם ילדכם מתנהל אחרת בבית? האם הוא סובל מהפרעות שינה, מתקשה להתלבש בעצמו (בהנחה ועשה זאת קודם לכן), האם יש שינויים בהרגלי האכילה שלו או אפילו בצחצוח השיניים שלו? שימו לב לשינויים האלו בכל תחומי כישורי החיים והיו ערניים לכל שינוי בפעולות שבשגרה.

ילדים החווים קושי רגשי יכולים לשנות התנהגות לשני קצוות מנוגדים: יכול להיות שהתנהגותם תהיה תוקפנית יותר, המשחק יותר אלים, סגנון הדיבור יותר אגרסיבי וכדומה, או שלחילופין, יכול להיות שהילד ירצה למצב את עצמו "מתחת לרדאר", ישתוק יותר, יימנע מפעילות חברתית וממשחקים, או אפילו ייצא מגדרו כדי לרצות את הסביבה שלו, כולל אתכם, ההורים.

מתבגרים: שלב מורכב וגדוש תהפוכות, היו עירניים

עם נערים ונערות קל יותר לנהל דיאלוג והם יכולים לבטא את עצמם ולהצביע על מצוקה רגשית אליה נקלעו. אבל לא תמיד הם יבחרו לעשות כך. גם כאן, תפקידכם כהורים, כמו גם תפקידו של הצוות החינוכי, לזהות מצבים והתנהגויות שמצביעים על האפשרות בצורך לפנייה לפסיכולוג.

התבגרות היא גם כך שלב מורכב, מאתגר ומלא בתהפוכות, הן עבור המתבגר עצמו והן עבור הוריו. המתבגר בונה לעצמו עולם נפרד, שלו לגמרי, ומחפש אחר אותה הנפרדות והאינדיבידואליזם. המרד הזה הוא תהליך טבעי ואף חיובי, אולם צריך, וחשוב, להמשיך ולהיות בדיאלוג עם המתבגר. כשהוא מפגין ריחוק, התבודדות, קשים בתקשורת, חרדות או משיכת קונפליקטים עד הקצה, אלה הן אותן נורות אדומות שלכם, ההורים, שיאותתו לכם ש"משהו לא תקין".

הורים למתבגרים לא תמיד מצליחים להבין האם אכן מדובר במרד נעורים או שאולי דפוסי ההתנהגות של ילדם מעידים על הצורך בקבלת טיפול פסיכולוגי. ההמלצה היא שגם אם קיים ספק, כדאי לבדוק את אמיתותו אצל גורם מוסמך. אתם, ההורים, מכירים טוב יותר מכולם את ילדכם. אם במסגרת תהליך ההתבגרות שלו אתם מגלים שהוא אלים מהרגיל, או אם נחצה גבול משמעותי - עצרו, חשבו, שקלו. במקרים מסוימים ההמלצה היא על הדרכת הורים בלבד, או, בהתאם למצב, טיפול פסיכולוגי לילדכם ובמקביל הדרכת הורים עבורכם.

מי הזיז את הילד שלי? סיבות לשינויי התנהגות

ילדים מושפעים מגורמים סביבתיים וחיצוניים רבים שעלולים לערער את עולמם וליצור אצלם מצוקה בדרגות חומרה שונות. למשל, מעבר לבית חדש ופרידה מהחדר המוכר והבטוח, לידת אח או אחות וערעור המעמד שלהם טרם הלידה, החלפת גן או בית ספר, עימות אלים עם ילד אחר - אלה עלולים לגרום לו לטלטלה עמוקה וקושי בתפקוד. כאמור, הילדים שמתקשים בביטוי מצוקותיהם, לא יידעו להסביר אפילו לעצמם את מקור המועקה שהם חשים ומעצם היותם רכים בשנים ופגיעים, מעלה צורך להגן עליהם.

לעתים הילד חווה מצב שעבורנו, המבוגרים, הוא נורמטיבי לחלוטין, אולם בעולמו הפנימי מתחוללת סערה והתגובה שלו לאותו המצב יוצאת מכלל פרופורציות, במונחים של מבוגרים. מצב לכאורה נורמטיבי גורם לו למצוקה קשה וחוסר יכולת אמיתית להתמודד עם אותה המצוקה, עד כדי פגיעה בתפקוד באספקטים רגשיים, חברתיים, משפחתיים, לימודיים, ביצוע פעולות שבשגרה, ועוד.

מתבגרים, שחווים גם כך שינויים רבים, הורמונליים ורגשיים, מצויים בתקופה של עיבוד הזהות שלהם, מעמדם החברתי, שינויים המתחוללים בגופם. לפעמים מתעצבת הזהות המינית שלהם, והם מתקשים לצאת מהארון, דבר שמשפיע על תפקודם ועל הנטייה שלהם להסתגרות ומופנמות, או להתנהגויות שאפילו עבורכם, ההורים, מתפרשות כקיצוניות, או מתיחת גבולות עד הקצה.

בואו נשחק: טיפול פסיכולוגי לילדים ומתבגרים

מומלץ לפנות לטיפול בכל שלב בו אתם חשים בסימני אזהרה בהתנהגות ילדכם, הצעיר או המתבגר. הטיפול בילדים צעירים נעשה לרוב באמצעים חיצוניים שדרכם אנו מגיעים אל עולמם הפנימי, למשל באמצעות משחק, ציור וכלים נוספים, שמאפשרים להציף, דרך הגירוי החיצוני, את מה שמתרחש בעולמם הפנימי. באמצעות הכלים בהם משתמשים המטפלים הם יכולים לקבל מושג על מה שמתחולל בעולמם הרגשי של הילדים, למשל התבוננות אם קיים אצל הילד קושי להפעיל משחק, קושי בקבלת חוקי המשחק, האם הילד נמנע מלשחק או משחק באלימות, וכדומה.

אצל מתבגרים הטיפול כבר שיחתי, עם מטפלים בעלי ניסיון בנושא. הטיפול מתבצע באווירה נעימה ומכילה ובנפרד מההורים, כאשר ההורים מקבלים במקביל הדרכת הורים וכלים מעשיים ואסטרטגיות שונות.

היכנסו לקבלת מידע נוסף אודות טיפול בילדים

על הכותב

איתמר פסקל, פסיכולוג קליני ומנהל מכון ת״א לפסיכותרפיה, המציע טיפול פסיכולוגי לילדים ומתבגרים על ידי צוות מטפלים מקצועי. למידע נוסף: מכון תל אביב לפסיכותרפיה.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים

עוד מאמרים שיעניינו אותך