תפריט נגישות

Complex PTSD - הפרעת דחק פוסט טראומטית מורכבת

המונח טראומה מוכר לרבים מאיתנו ומעורר אצל רובינו מחשבות על פיגועים, תאונות דרכים, אונס, שוד אלים או אסון טבע. אירועים אלו מטלטלים את שגרת החיים ותחושת הביטחון ועל כן עלולים להביא לפריצתם של סימפטומים פוסט טראומטיים של חרדה, זכרונות ופלשבקים חודרניים, דריכות יתר והמנעות מגירויים המזכירים את הטראומה. אך מה קורה כאשר אדם נחשף לא לאירוע טראומטי חד פעמי אלא למציאות חיים בה מתרחשים אירועים טראומטיים שוב ושוב? מצב זה מכונה טראומה מורכבת והשלכותיו מורכבות ומקיפות.

טראומה מורכבת

טראומה מורכבת מתפתחת בעקבות מצבי חיים ממושכים בהם האדם נחשף באופן חוזר למצבים המסכנים את שלמותו הפיסית והנפשית, בדרך כלל אלו מצבים בין- אישיים. דוגמאות למצבים העלולים לעמוד בבסיסה של טראומה מורכבת הן פגיעה מינית ממושכת בילדות ובפרט גילוי עריות, חשיפה לאלימות פיסית חוזרת, הזנחה הורית ושבי של חיילים. בניגוד למצבי טראומה חד פעמית, במצבי טראומה מורכבת לאדם אין אפשרות להתאושש, לשקם את המשאבים שנפגעו ולגייס תמיכה: הוא חשוף שוב ושוב לאירועים טראומטיים או דרוך לקראת בואם (חשבו על ילדה שהולכת לישון בידיעה שייתכן ואביה יגיע למיטתה), ונמצא במצב הישרדותי תמידי. בשל האופי החזרתי והנשנה של טראומה מורכבת, לרוב היא משפיעה על התפתחות אישיותו של האדם.

מצבי טראומה מורכבת דורשים מהאדם להפעיל מנגנוני הגנה עוצמתיים ומונעים ממנו לרכוש תחושה בסיסית של ביטחון, יכולת ואמון באנשים אחרים. בהתאם, טראומה מורכבת משנה את מבני האישיות ומתבטאת פעמים רבות במאפיינים הבאים:

קשיי ויסות עצמי: לאדם שנחשף למצבי טראומה מורכבת מתמשכים, ובפרט בילדות, אין אפשרות לפתח יכולות לויסות רגשות, כעסים ותחושות גופניות. בהתאם, רבים מהמתמודדים עם טראומה מורכבת משתמשים באסטרטגיות ויסות עצמי הרסניות כשימוש בסמים ואלכוהול, התנהגויות מסכנות כנהיגה מהירה ופציעות עצמיות.
שחזור האירועים הטראומטיים: מאחר ודפוס הטראומה טבוע באופן עמוק כל כך בנפשו של המתמודד עם טראומה מורכבת, פעמים רבות מופיעות התנהגויות המשחזרות מצבים דומים לטראומה. זאת, במטרה לא מודעת לעבד את אירועי העבר ולחזור עליהם מתוך תחושת שליטה גבוהה יותר ומתוך תקווה לחוויה מתקנת. לדוגמא, רבות מהנשים העוסקות בזנות הן פגעות גילוי עריות בילדותן.

פגיעה בערך העצמי: טראומות מתמשכות פוגעות בדימוי העצמי, הכבוד ותחושת היכולת והשליטה בחיים ובהתאם, רבים מהמתמודדים עם טראומה מורכבת מדווחים על תחושות של בושה, אשמה, היעדר אהבה עצמית וביטחון עצמי ירוד.

מצבי דיסוציאציה: התמודדות חוזרת עם אירועי חיים טראומטיים מביאה בחלק מהמקרים להפעלת מנגנונים דיסוציאטיביים המתבטאים בנתק מהמציאות האיומה. מנגנונים אלו נותרים זמינים לנפש ועשויים להיות מופעלים גם לאחר שהטראומה מסתיימת דרך נתק רגשי מאסיבי, שכחת אירועים ובמצבי קיצון אף פיצול אישיות.

קשיים בין אישיים: בבסיס מצבי טראומה מורכבת עומדים בדרך כלל אירועים הנוגעים לקשרים בין אישיים: יש יותר נפגעות גילוי עריות וחיילים שנפלו בשבי מאשר אנשים שנחשפו לאסונות טבע חוזרים. בהתאם, טראומה מורכבת מלווה פעמים רבות בפגיעה ביכולת לתת אמון וליצור קשרים מיטיבים עם אנשים אחרים.

יש לציין כי הרבה מהסימפטומים האופייניים ל- CPTSD הינם מוכרים לנו גם מהפרעת דחק פוסט טראומתית "קלאסית", ביניהם שחזור האירוע, דיסוציאציה. עם זאת, ישם סימפטומים שנחשבים ייחודיים יותר ל- CPTSD כגון קריטריון הוויסות העצמי וויסות של הרגש, סומטיזציה, פגיעה עצמית ולעיתים אף שנאה עצמית.

פוסט טראומה מורכבת והפרעת אישיות גבולית

כאמור, להפרעת קומפלקס טראומה מאפיינים משותפים רבים עם הפקעה פוסט טראומתית, מעבר לכך, יש להפרעה גם מאפיינים משותפים רבים עם הפרעת אישיות גבולית. ישנו ויכוח בקרב מומחי בריאות הנפש עד כמה שתי ההפרעות נבדלות זו מזו. באופן בולט, סוג הטראומה שמאפיינת CPTSD מסכנת את האישיות והזהות של האדם ואת הערך העצמי. כמו גם גורמת לקושי בוויסות עצמי ווויסות רגשות, ישנו קושי להתחבר לאנשים ולהיות בסיטואציות אינטימיות עם האחר. בהרבה במקרים כל אלה מביאים לייאוש ארוך טווח, חוסר משמעות, וחרדת פרידה- קריטריונים אשר אופייניים גם להפרעת אישיות גבולית.

בגלל שהפרעת CPTSD עדיין אינה מופיעה כקריטריון ב- DSM (ספר האבחנות הפסיכיאטרי) ישנה ביקורת כי מטופלים רבים הסובלים מטראומה מורכבת מקבלים אבחון שגוי של הפרעת אישיות גבולית ובכך נעשה להם עוול. בכך בעצם "מודבקת" למטופלים אלה אבחנה פתולוגית אשר אינה לוקחת בחשבון את הטראומה שעברו הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול המתאים בהם.

אבחנה לפי ה-ICD 11

לפי ה-ICD, כלי האבחון של ארגון הבריאות העולמי, הפרעת דחק פוסט טראומטית מורכבת (Complex PTSD) היא אבחנה נפרדת מהפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). זאת, בניגוד ל-DSM V, כלי האבחון האמריקני, שלא מבחין בין שתי ההפרעות.

קריטריונים לאבחון לפי ה-ICD 11:

1. כל הקריטריונים של הפרעת דחק פוסט טראומטית (הסימפטומים נמשכים למשך מספר שבועות ומעוררים מצוקה או פוגעים בחיי היומיום של האדם):

a. האדם נחשף לאירוע מסכן חיים.

b. האירוע הטראומטי נחווה מחדש בהתמדה (זיכרונות חודרניים, סיוטים, פלאשבקים).

c. הימנעות מתמשכת מגירויים שקשורים לטראומה (ניסיון להימנע ממחשבות, שיחות ותחושות שמזכירות את הטראומה, הימנעות ממקומות או אנשים המזכירים את הטראומה).

d. סימפטומים עקביים של עוררות מוגברת.

2. בנוסף לקריטריונים של PTSD מתקיימים גם התסמינים הבאים:

a. קושי בוויסות רגשי

b. האדם מאמין שהוא חסר ערך, וחש בושה ואשמה המקושרות לאירוע הטראומטי

c. קושי ביצירת מערכות יחסים ובקרבה לאחרים.

טראומה מורכבת- טיפול

ניתן לראות כי טראומה מורכבת משפיעה על האישיות כולה במישור הרגשי, ההתנהגותי, התפקודי והבין אישי. בהתאם, טראומה מורכבת מצריכה בדרך כלל טיפול פסיכולוגי ממושך בגישה הדינאמית אשר מאפשר לעבד את האירועים הטראומטיים ולבנות כמעט מהתחלה מיומנויות וכישורי חיים בסיסיים כמתן אמון באנשים אחרים ויכולת לווסת רגשות. כמו כן, נדרשת עבודה ממושכת של שיקום תחושות האשמה, הבושה ("איך נתתי לזה לקרות, איך לא סיפרתי") והדימוי העצמי הפגוע. בחלק מהמקרים ניתן לשלב בטיפול הפסיכולוגי הדינאמי גם התערבויות קצרות מועד הממוקדות בהפחתת סימפטומים פוסט טראומטיים כדריכות יתר, פלשבקים, המנעות מגירויים המזכירים את הטראומה וכן הלאה. כמו כן, מצבי טראומה מורכבת דורשים לעיתים גם טיפול תרופתי מאחר והסובלים מהם פגיעים יותר להפרעות כדיכאון, חרדה, הפרעות אכילה ותנודות במצב הרוח.


ביבליוגרפיה


Herman, J. L. (2015). Trauma and recovery: The aftermath of violence--from domestic buse to political terror. Hachette UK

Icd, W. H. O. (1992). 10: International statistical classification of diseases and related health problems. World Health Organization, Geneva

תחומי מומחיות:
פוסט טראומה

אנשי מקצוע בתחום

פוסט טראומה