תפריט נגישות
חיפוש

Split personality - פיצול אישיות

פיצול אישיות מזוהה פעמים רבות עם סכיזופרניה אך זיהוי זה שגוי במהותו. סכיזופרניה היא הפרעה פסיכוטית אשר מערבת פגיעה מקיפה בבוחן המציאות וביכולת לפרש ולתפוס את המציאות באופן נכון. לעומת זאת, פיצול אישיות, או בשמה המקצועי הפרעת זהות דיסוציאטיבית, היא הפרעה המשתייכת לקבוצתההפרעות הדיסוציאטיביות ומתבטאת בקיומן של מספר מערכות זהות באותה הנפש.

פיצול אישיות- מאפיינים

פיצול אישיות מתבטא בקיומן של מספר מערכות זהות נפרדות אשר לכל אחת מהן תכונות, היסטוריה ודפוסי התנהגות ורגש אופייניים. בדרך כלל מתקיימת זהות מרכזית אשר מודעת לקיומן של הזה.  

כיצד נוצר פיצול אישיות?

המונח פיצול אישיות כולל בתוכו את האופן בו נוצרת הפרעת הזהות הדיסוציאטיבית: חלקים מהמאורעות והסיטואציות בהם האדם לוקח חלק מפוצלים מחוויתו את עצמו ומשוייכים לזהות אחרת הנתפסת כזו שחוותה את החוויה. פיצול אישיות זה מתרחש, בדרך כלל, כאשר האדם חווה אירועים בלתי נסבלים בצורה קיצונית. כדי להגן על נפשו מהחוויה, הנפש משכנעת את עצמה כי לא היא שחווה את הדברים אלא "מישהו" אחר, וכך מגנה על עצמה מפני חוויות שלא ניתן לעבד ולעכל. כך, לדוגמא, נפגעות גילוי עריות, אלימות קשה או טראומות מיניות חמורות עשויות לחוות פגיעות אשר מהוות איום כל כך קיצוני על שלמות הנפש עד שלא ניתן לשאתו ואז יש צורך לפצלו מהחוויה. בהתאם, האישיות המרכזית של נפגעת תקיפה מינית הסובלת ממצב של פיצול אישיות יכולה לשנא באופן עמוק או להיגעל ממערכות אישיות מפוצלות כאישיות הילדה הקטנה או הנערה המתבגרת- מאחר ובחוויתה, הן אלו שחוו אלימות זוועתית, קיימו יחסי מין אסורים או חוו דחייה וחוסר אמון מהאם שלא האמינה לתלונתן על האב הפוגע. כך, עשוי להיווצר מצב בו האישיות המרכזית היא אישיות מתפקדת, פחות או יותר, ומערכות האישיות האחרות הן הסובלות, הבלתי מתפקדות והשנואות. לצד זאת, במרבית המקרים גם האישיות המרכזית היא אישיות סובלת ומיוסרת אשר פעמים רבות מתקשה ליצור קשרים בין אישיים משמעותיים, חווה חוסר סיפוק וסובלת מסימפטומים של דיכאון וחרדה.

בהתאם לאופן בו נוצר פיצול אישיות, דרך הטיפול המרכזית היא באמצעות פסיכורתפיה, המתבצעת על ידי פסיכולוגים, אשר באופן הדרגתי מאפשרת הכרות עם מערכות האישיות השונות, הבנה של הגורמים להיווצרותו של פיצול האישיות ועיבוד של החוויות הטראומטיות אשר בזמן התרחשותן היו נוראיות עד כדי כך שלא ניתן היה לעכל אותן ולעבדן.

בחלק מהמקרים טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון או תרופות נגד חרדה עשוי לסייע בהתמודדות עם הסימפטומים הנלווים להפרעה, אך טיפול זה אינו מהווה תחליף לטיפול הפסיכולוגי אשר מכוון לאיחוי חלקי האישיות המפוצלים.

מאמרים מקצועיים מומלצים


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי