תפריט נגישות
חיפוש

Amnesia - אמנזיה

אמנזיה היא הפרעת זיכרון, ומשמעותה היא שכחה גורפת או חלקית, הגורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד החברתי או התעסוקתי. האמנזיה יכולה להיות סמפטום של הפרעה קוגניטיבית רחבה יותר כגון דמנציה או דליריום, או להיות מאובחנת בפני עצמה כהפרעה אמנזית (Amnesic Disorder). ההפרעה האמנזית נלווית בד"כ למצב רפואי-פיזיולוגי כלשהו כגון פגיעת ראש, גידול ראש, מחלות כלי הדם של המוח, הרעלות שונות הפוגעות במערכת העצבים או שימוש מופרז באלכוהול. ישנם שני סוגים של אמנזיה:

אמנזיה אנטרוגרדית (Anterograde Amnesia)

שכחה של פרטים ואירועים מנקודת זמן מסוימת ואילך. במקרה של פציעת ראש למשל נקודת הזמן ממנה מתחילה השכחה יכולה להיות מרגע הפציעה, כאשר מרגע הפציעה משם לא ניתן לזכור דבר, ולכן גם לא ללמוד מידע חדש. כל מה שקרה לפני כן שמור בזיכרון וניתן לשליפה- כך, האדם מסוגל לספר על מסיבת הבר מצווה שלו אך לא לזכור מה אכל רבע שעה לפני כן.

אמנזיה רטרוגרדית (Retrograde Amnesia)

שכחה של פרטים ואירועים שקרו לפני נקודה מסוימת בזמן. בעיית הזיכרון במקרה זה הולכת אחורה בזמן, למשל, כול אירועי החיים שלפני פגיעת הראש אינם נגישים ואין יכולת להיזכר בדבר, אך הזיכרון תקין לאירועים שקרו מאותו רגע והלאה והיכולת להטמיע ולזכור מידע חדש תקינה אף היא. במקרה זה האדם יוכל לרכוש מידע חדש באופן תקין אך לא יוכל לספר על עברו.


ביבליוגרפיה

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1997) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, eighth edition

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה