תפריט נגישות

Defense Mechanism - מנגנון הגנה

מנגנון הגנה הוא מונח המתייחס לתפקוד או פעולה נפשיים אשר מכוונים להגנה על האדם המשתמש בהם מפני חרדה או כאב נפשי העלולים להיגרם עקב המודעות לקיומם של תכנים פנימיים, קונפליקטים, דחפים או משאלות הנתפסים כלא לגיטימיים. במרבית המקרים, פעולתו של מנגנון ההגנה תהיה בלתי מודעת מאחר ועצם המודעות לקיומו של מנגנון הגנה "חושפת" את קיומו של תוכן נפשי מאיים ובכך מערערת את יעילותו של מנגנון ההגנה.

יתרונה המרכזי של מערכת נפשית זו היא שהשימוש במנגנוני הגנה מאפשרת לאדם שלא לדעת או שלא להיות במגע רגשי עם התוכן הנפשי המאיים עליו, וכך נשמרת תחושה של איזון נפשי ורגיעה. בהתאם, כל אחד מאיתנו משתמש במצבים מסוימים במנגנוני הגנה, ואלו מסייעים לנו בהתמודדות עם מצבים רגשיים קשים ומטלטלים. למשל, כתגובה ראשונית לקבלת מכתב דחייה אדם יכול להפעיל מנגנון הגנה של רציונליזציה ולומר לעצמו שטוב שלא התקבל ללימודי התיאטרון אליהם נרשם- "הרי גם ככה מדובר בתחום לא פרקטי"- ובכך להקל על עצמו את כאב האכזבה והפגיעה בערך העצמי עד שיהיה פנוי לעבד אותם באופן רגשי ועמוק יותר. למרות ששימוש בטכניקה של הפעלת מנגוני הגנה יכולה לסייע ולהביא להקלה, לשימוש במנגנוני הגנה יש גם מחיר. פרויד, אשר היה הראשון אשר טבע את המונח מנגנון הגנה, טען כי הפעלת מנגנון הגנה צורכת תמיד אנרגיה ומשאבים נפשיים. כמו כן, הוא הציע כי שימוש מוגזם במנגנוני הגנה או שימוש במנגנוני הגנה בלתי יעילים עלולים להביא לפגיעה בתפיסת המציאות ובתפקוד התקין. לדוגמה, הפעלת מנגנון הגנה של הכחשה סביב בחירתה של בת זוג לסיים את מערכת היחסים ("לא יכול להיות, היא לא באמת רוצה לעזוב אותי") עלול להקשות על קבלת המציאות ולבוא לידי ביטוי בהטרדה של בת הזוג, עיסוק אובססיבי, קושי ליצור מערכות יחסים חדשות בה וכן הלאה.

  • לרשימת פסיכולוגים מומחים ומתמחים >>

  • מאמרים נוספים בתחום טיפול פסיכולוגי >>

סוגי מנגנוני הגנה

כאשר פרויד טבע את המונח מנגנון הגנה הוא התייחס בעיקר למנגנון של הדחקה אך בתו, אנה פרויד, פיתחה את הנושא ותיארה סוגים שונים של מנגנוני הגנה. להלן דוגמאות למספר מגנוני הגנה נפוצים:

מנגנון הגנה של הדחקה: מנגנון הגנה של הדחקה מתבטא בכך שתוכן או חוויה מגיעים למודעותו של האדם אך "מושכחים" באופן אקטיבי מאחר ומדובר בתכנים וחוויות המאיימים על האדם. לדוגמה, מנגנון הגנה של הדחקה עשוי להביא לשכחה של אירוע מביך או לגרום לכך שאדם ירגיש משיכה לבת הזוג של חברתו הטובה אך יום לאחר מכן חוויה זו תימחק מתודעתו.

מנגנון הגנה של סובלימציה: מנגנון הגנה של סובלימציה נחשב למנגנון ההגנה היעיל והבוגר ביותר, המתבטא בהמרת התכנים והדחפים המאיימים לפעולות חיוביות. מנגנון הגנה של סובלימציה יכול להתבטא למשל, בהמרת התוקפנות להשקעה בספורט ובהמרת הדחפים המיניים לפעילות אומנותית.

מנגנון הגנה של אינטלקטואליזציה: מנגנון הגנה של אינטלקטואליזציה הוא מנגנון הבא לידי ביטוי בהתייחסות לתכנים רגשיים מכאיבים ומאיימים באופן אינטלקטואלי ומרוחק, אשר מצמצם את המגע הרגשי עם החוויה. כך, למשל, אדם אשר מתבשר על מחלה קשה בה הוא לוקה יכול לפנות אל מנגנון הגנה של אינטלקטואליזציה ולהשקיע מאמצים רבים בלמידת הנושא, התעניינות מחקרית במחלה וכן הלאה. מנגנון הגנה זה נחשב ליעיל יחסית מאחר והוא מלווה לא פעם ביתרונות (למשל, איסוף מידע רלוונטי לטיפול במחלה) אך כאשר הוא מנתק את האדם מהחוויה הרגשית, הוא מאבד מאיכותו החיובית מאחר והוא פוגע ביכולת ההתמודדות.

מנגנון הגנה של רציונליזציה: מנגנון הגנה של רציונליזציה הוא מנגנון בעל קווים דומים למנגנון האינטלקטואליזציה, המבוסס על התייחסות רציונלית ושכלית לתכנים וחוויות רגשיות. למשל, מנגנון הגנה של רציונליזציה יכול להתבטא בתגובה כ"טוב שהיא עזבה אותי. כרגע הכי חשוב שאשקיע בעבודה ובלימודים, והזוגיות רק מפריעה לי".

מנגנון הגנה של הכחשה: בהתאם לשמו, מנגנון הגנה של הכחשה מתבטא בהכחשת מידע, תוכן או חוויה אשר האדם לא יכול לשאת. דוגמה קלאסית היא מצב בו אדם מגיב לחדשות קשות בתגובה כ"לא יכול להיות" או "זה לא נכון!". מנגנון הגנה זה הוא מנגנון הגנה בלתי יעיל מאחר והוא מביא לשיבוש משמעותי בתפיסת המציאות כאשר נעשה בו שימוש מוגזם. ואכן, במרבית המקרים השימוש במנגנון זה יהיה רגעי בלבד: כאשר מנגנון הגנה של הכחשה ישמש את האדם באופן ממושך (למשל, הכחשת מותו של אדם אהוב או עזיבה של בת זוג לאורך זמן), הוא יביא בדרך כלל לפגיעה תפקודית ורגשית משמעותית.

מנגנון הגנה של פיצול: מנגנון הגנה של פיצול הוא מנגנון המכוון להפרדה מוחלטת וגורפת של ההיבטים החיוביים והשליליים של אדם או חוויה זה מזה. לדוגמה, ילד קטן שאמו אוסרת עליו לקחת ממתק נוסף עשוי להרגיש ש"אמא רעה" ו"רק אבא טוב" ובכך להגן על עצמו מההכרה המכאיבה בכך שיש לו שני הורים שמציבים גבולות ברורים. מנגנון הגנה זה נחשב גם הוא למנגנון בלתי יעיל המעוות את תפיסת המציאות. בהתאם, הציפייה היא כי השימוש במנגנון הגנה זה יפחת עם ההתבגרות: ככל שאנו מתבגרים, אנו מסוגלים לתפוס אנשים וחוויות באופן מורכב ועשיר יותר ולא לקטלג אותם כ"טובים" או "רעים" בלבד.

מנגנון הגנה של היפוך תגובה: מנגנון הגנה של היפוך תגובה הוא מנגנון המתבטא באימוץ עמדה או התנהגות העומדים בניגוד לחויה הרגשית. מנגנון הגנה זה יכול לבוא לידי ביטוי, למשל, כאשר קנאתו של ילד צעיר באח הצעיר שנולד לו מומרת ליחס חם ואוהב ולרצון עז לעזור לאם לטפל בו.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי