תפריט נגישות

Pro Ana - פרו אנה

פרו-אנה (pro-ana) הנו שם כולל לתנועות המעודדות אנשים המתמודדים עם אנורקסיה נרבוזה לדבוק בהתנהגויות המשמרות את הפרעת האכילה. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא מהי אנורקסיה ועל תנועות פרו-אנה.

תנועות פרו אנה נועדו לספק לסובלות מאנורקסיה מרחב לתמיכה לא שיפוטית בדרך להחלמה אך בפועל, הן בעיקר מספקות לגיטימציה להפרעה ורואות באנורקסיה אורח חיים לגיטימי שניתן לבחור בו. בדומה לכך, קיימות קבוצות "פרו-מיה" המעודדות נערות ונשים הסובלות מבולימיה נרבוזה.

מה היא אנורקסיה?

אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה המאופיינת בהגבלת אכילה או שימוש בהתנהגויות מטהרות המובילות לירידה דרסטית במשקל. הסובלות מאנורקסיה נוטות להפנות חלק גדול מתשומת הלב, המחשבה והעיסוק היומיומי שלהן באוכל, בדרכים להפחתת אכילה, בבדיקת מצב גופן ומשקלו, ובעיקר בפחד עצום מאכילה ומהשמנה. כך, הסובלות מההפרעה יורדות דרסטית באחוזון ה-BMI שלהן, והתפקוד שלהם נפגם משמעותית, אך החרדה מפני השמנה נמשכת גם כאשר משקל הגוף הינו נמוך במיוחד.

שכיחות ההפרעה מוערכת בכ-1.2%, והיא מאפיינת יותר נשים, בעיקר סביב גיל ההתבגרות והבגרות הצעירה. לרוב, נלוות להתמודדות עם האנורקסיה קשיים נפשיים וגופניים נוספים, המובילים לכך שהסובלים מאנורקסיה מתמודדים לא פעם עם הפרעות נפשיות נוספות. בהיבט הפיזי, אנורקסיה עלולה לפגוע בתפקודים שונים של הגוף, בין היתר במערכות הרבייה והעיכול, ובמקרים מסוימים אף להוביל למוות.

טיפול באנורקסיה הינו טיפול רב-מערכתי וחיוני על מנת להתמודד עם ההפרעה והוא נשען על מטפלים בעלי מומחיות להפרעות אכילה. לרוב, הטיפול כולל ליווי רפואי של רופא ושל תזונאית קלינית, טיפול נפשי פרטני וטיפול משפחתי. המתמודדים עם ההפרעה נוטים להיאחז באופן נוקשה בדפוסי האכילה המגבילים מתוך היאחזות ברווחים שאלו מספקים בעבורם. רווחים אלו עשויים לנבוע מהשגת תחושות שליטה על חייהם, פחד מהתבגרות ושינויים של הגוף וכן התמודדות עם דימוי גוף נמוך.

מדוע קיימות תנועות פרו אנה?

תנועות ואתרי אינטרנט פרו-אנה מעניקות לגיטימציה להפרעה ובניגוד לקבוצות תמיכה קונבנציונליות, המקדמות החלמה ומספקות תמיכה בדרך לשם, פרו-אנה נוטות להאניש את ההפרעה ולהתייחס אליה כאל ישות, "אנה", אותה הן מאדירות ומעצימות. בכך, הן מחזקות את הפרעת האכילה ואת הסימפטומים הקשים מהם סובלים וסובלות המתמודדים עם אנורקסיה.

תנועות פרו אנה נפוצות בעיקר באינטרנט, שם ניתן למצוא אתרים, פורומים, גלריות תמונות וחדרי צ'אט של קבוצות פרו אנה למיניהן. מחקרים בנושא מצאו כי התמות המרכזיות באתרי פרו אנה נוגעים לשליטה, הצלחה ושלמות. התוכן באתרים אלו מתייחס לטכניקות להימנעות מאכילה, תמיכה מוראלית ותפיסת ההפרעה כדרך חיים לגיטימית וכן מרחב לשיתוף בקשיים ומצוקות הנלווים לאנורקסיה ולהתמודדות עם הסביבה.

יש הסבורים כי כוחן של תנועות פרו אנה טמון בהענקת תמיכה חברתית, החסרה פעמים רבות לסובלות מאנורקסיה. הפרעה זו מאופיינת בבדידות רבה ותחושות של דחייה, בין היתר כיוון שנלווית לה סטיגמה חברתית ותרבותית, כמו למרבית הפרעות האכילה. מחקרים מראים כי החברה מתקשה להביע אמפתיה כלפי אנשים הסובלים מאנורקסיה והיא נוטה להאמין כי הם "הביאו זאת על עצמם". יתרה מכך, אנשים עלולים לתפוס או לתאר את הסובלים מאנורקסיה כ"פרפקציוניסטים" או כ"חולי שליטה".

על כן, אמנם תנועות פרו אנה החלו מתוך ניסיון לספק תמיכה והשתייכות חברתית אך בפועל, הן מובילות לנזק רב יותר מאשר תועלת, ולהחמרה של תסמיני ההפרעה. בשנים האחרונות קמו קבוצות שונות אשר שמו להן למטרה להילחם בתנועות פרו אנה ולחשוף את הנזק הרב שהן מקדמות. במסגרת זאת, הן מספקות מידע אשר סותר את מסרי פרו אנה ואף מעניקות קהילות אלטרנטיביות אשר משלבות יחס מקבל ואמפתי ועידוד אל עבר קבלת טיפול והחלמה.


מקורות

Norris, M. L., Boydell, K. M., Pinhas, L., & Katzman, D. K. (2006). Ana and the Internet: A review of pro?anorexia websites. International Journal of Eating Disorders, 39(6), 443-447

תחומי מומחיות:
אנורקסיה ,הפרעות אכילה

אנשי מקצוע בתחום

אנורקסיה