תפריט נגישות

psychologists - פסיכולוגים

פסיכולוגים: מידע על תחומי המומחיות השונים בפסיכולוגיה, לאיזה פסיכולוגים פונים באילו מצבים ורשימת פסיכולוגים מומחים בכל רחבי הארץמי שניסה לחפש טיפול או ייעוץ נפשי באמצעות האינטרנט יוכל להעיד על המבחר העצום והמבלבל של אנשי מקצוע ושיטות טיפול אשר קיים היום. לאור השפע הקיים, אנשים רבים תוהים במה נבדלים פסיכולוגים מאנשי טיפול אחרים, ומה הם השירותים הטיפוליים שהם מציעים.

פסיכולוגים ותפקידיהם

פסיכולוגים מתמחים במתן שירותי יעוץ, טיפול והדרכה למתמודדים עם קשיים רגשיים והתנהגותיים בתחום הפרטני, הזוגי או המשפחתי, וללאנשים המעוניינים לשפר את תפקודם ואת תחושת הסיפוק שלהם בתחום האישי, הזוגי, התעסוקתי והחברתי. בהתאם לטווח הנושאים הרחב בו מציעים פסיכולגים עזרה מקצועית, קיימים פסיכולוגים בעלי התמחויות שונות:

פסיכולוגים קליניים: פסיכולוגים קליניים מציעים אבחון וטיפול בקשיים והפרעות בתחום הקליני הנפשי, הרגשי וההתנהגותי: דיכאון, חרדה, התמכרויות, הפרעות אכילה, קשיים בין אישיים, היעדר סיפוק אישי.

פסיכולוגים ארגוניים/תעסוקתיים: פסיכולוגים ארגוניים/תעסוקתיים מציעים יעוץ לאנשים המתלבטים בסוגיות הנוגעות לבחירת, שינוי וניהול קריירה, ולארגונים המבקשים לשפר את תפקוד הארגון, לייעל את תהליכי בחירת העובדים ולשפר את תנאי העבודה של עובדיהם. 

פסיכולוגים חינוכיים: פסיכולוגים חינוכיים מתמקדים בשיפור השתלבותו של הילד במערכת החינוכית מבחינה לימודית, רגשית וחברתית. לשם כך, מציעים פסיכולוגים חינוכיים יעוץ לתלמידים, הורים וצוותי מורים. פסיכולוגים חינוכיים רבים מציעים גם שירותי פסיכותרפיה הממוקדמים בקידום השתלבותו של הילד ותפקודו. 

פסיכולוגים התפתחותיים: פסיכולוגים התפתחותיים עוסקים באבחון וטיפול בילדים צעירים (עד גיל שש) במטרה לאתר עיכובים התפתחותיים, לבנות תוכנית טיפולית המתאימה לקשיים אלו ולהדריך את ההורים המתמודדים עם העיכובים או ההפרעות ההתפתחותיות. חלק מהפסיכולוגים ההתפתחותיים אינם עוסקים בטיפול אלא בחקר התפתחות האדם לאורך חייו. 

פסיכולוגים רפואיים: פסיכולוגים רפואיים מציעים שירותי יעוץ וטיפול לאנשים המתמודדים עם מחלות כרוניות או אקוטיות ולבני משפחותיהם. פסיכולוגים רפואיים עובדים בדרך כלל בבתי חולים ומסייעים לחולים, פצועים ובני משפחותיהם בהתמודדות עם הליכים רפואיים וקבלת החלטות.

פסיכולוגים שיקומיים: מסיכולוגים שיקומיים מציעים טיפול, ליווי ושיקום פסיכולוגי לאנשים אשר משתקמים אחרי פציעות, תאונות, פגיעות ראש או לסובלים מנכויות שונות ולבני משפחותיהם.

פסיכולוגים בתחומי המחקר, החברה והפסיכוביולוגיה: פסיכולוגים אלו עוסקים במחקר בתחומי הפסיכולוגיה השונים ואינם מציעים שירותי טיפול ויעוץ.

במה שונים פסיכולוגים מאנשי מקצוע אחרים?

בישראל לא קיים חוק המגדיר מי רשאי לעסוק בפסיכותרפיה (טיפול נפשי), כך שגם אנשים ללא הכשרה יכולים לכנות עצמם פסיכותרפיסטיים ולהציע טיפול ויעוץ. עם זאת, אנשי מקצוע הנחשבים לבעלי הכשרה מספקת בתחום הפסיכותרפויטי הם פסיכולוגים (בהתאם לתחומי מומחיותם השונים), עובדים סוציאלים קליניים, פסיכיאטרים ומטפלים באומנויות. מבין בעלי מקצוע אלו הכשרתם הבסיסית של פסיכולוגים היא המקיפה ביותר בתחום הפסיכותרפיה, אך חלק מהעו"ס, הפסיכיאטרים והמטפלים באומנויות בוחרים ללמוד בבתי ספר לפסיכותרפיה ובתוכניות לימוד נוספות בכדי להעשיר ולגוון את הטכניקה הטיפולית שלהם.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי