תפריט נגישות

Social anxiety- two types - חרדות חברתיות

חרדות חברתיות הן בעיה נפוצה אשר נעה על רצף של חומרה: החל ממצבי חרדות חברתיות נורמטיביים המשותפים לכולנו, דרך חרדות חברתיות ממצבים ספיציפיים ועד חרדות חברתיות כלליות המוכלות למצבים חברתיים רבים. חרדות חברתיות מתבטאות במצוקה רגשית, המנעות מסיטואציות חברתיות ופגיעה כללית באיכות החיים אך הטיפול בהן אפשרי, יעיל ומביא לשיפור ניכר במרבית המקרים. מידע על חרדות חברתיות משלושת הסוגים.

חרדות חברתיות נורמטיביות

עם היוולדנו אנו מגיעים למסגרת חברתית: כדי לשרוד אנו זקוקים לקשר עם הורינו וכדי להתפתח באופן נורמטיבי, להרחיב את עולמנו ולהעשר אותו אנו זקוקים למערכות חברתיות אשר הולכות ומתרחבות וכוללות בני משפחה גריעינית ומורחבת, בני קבוצת גילנו ואנשים נוספים. חיוניותן של מערכות חברתיות לחיינו מדגישה את חשיבותן של סיטואציות חברתיות בהן אנו לוקחים חלק ובהתאם, גדל גם הסיכוי להתפתחותן של חרדות חברתיות כאלו ואחרות.

חרדות חברתיות ברמה מסוימת לא רק שאינן חריגות או פתולוגיות אלא להיפך- נושאות עמן ערך הישרדותי. לדוגמא, מרבית האנשים חשים מבוכה ואי נוחות מסוימת בסיטואציות חברתיות ותחושות אלו גורמות למרביתנו לא "לקפוץ למים" החברתיים אלא להמתין, ללמוד את הסיטואציה אליה נקלענו וכך להבין כיצד להתנהל בה. אילו לא היינו רגישים ומהססים מעט, או במילים אחרות חווים חרדות חברתיות ברמה מסוימת, היינו עשויים להסתכן בהתנהגות חברתית בלתי מקובלת אשר היתה מביאה לדחייה על ידי הקבוצה החברתית. במקביל, חרדות חברתיות מתונות גורמות לנו לא פעם להיצמד לאנשים הקרובים אלינו וכך להבטיח לעצמינו הגנה וביטחון.

 חרדות חברתיות אלו מהוות דפוסי רגש והתנהגות נורמטיביים, אך אצל חלק מהאנשים מתפתחות חרדות חברתיות עוצמתיות אשר מתבטאות במצוקה רגשית משמעותית בסיטואציות חברתיות או בהמנעות מסיטואציות אלו במטרה למנוע את החרדה. כיום מוכרות חרדות חברתיות משני סוגים מרכזיים- חרדות חברתיות כלליות וחרדות חברתיות המתבטאות בפוביות ספיציפיות.

אנשי מקצוע בתחום חרדות חברתיות   מאמרים מומלצים בתחום חרדות חברתיות

חרדות חברתיות- פוביות ספיציפיות

חרדות חברתיות המתעוררות בתגובה לסיטואציה חברתית ספיציפית מאובחנות כפוביות ספיציפיות. במסגרת חרדות חברתיות אלו, האדם מפתח פחד עז, רתיעה ואי נוחות כאשר הוא נאלץ לקחת חלק בפעילות חברתית מסוימת או לבצע פעולות מסוימות בציבור, ובמרבית המקרים תתפתח נטייה להמנעות מהסיטואציה מעוררת החרדה. בין חרדות חברתיות אלו כלולות פחד קהל (או פחד במה) חרדה מפני אכילה בציבור, חרדה מפני שימוש בשירותים ציבוריים ועוד.

במרבית המקרים חרדות חברתיות אלו מתעוררות על רקע של נטייה כללית לחרדה או אי נוחות חברתית, אך השפעתן נותרת ספיציפית לסיטואציה מסוימת ולכן הן ניתנות לטיפול באופן ממוקד ויעיל במרבית המקרים. הטיפול מבוסס על רכישת טכניקות הרגעה עצמית, זיהוי ונטרול דפוסי חשיבה מגבירי חרדה וחשיפה הדרגתית לסיטואציות מעוררות החרדה, עד שמתבססת תחושת ביטחון ויכולת.

 
חרדות חברתיות כלליות

חרדות חברתיות כלליות מתייחסות למצבים בהם אי הנוחות, הפחד והנטייה להמנעות אינן מוגבלים לסיטואציות ספיציפיות אלא מתבטאים במגוון מצבים חברתיים ובין אישיים. אנשים המתמודדים עם חרדות חברתיות כלליות נוטים לחוות אי נוחות ומצוקה בסיטואציות חברתיות רבות ולהתקשות בדיבור מול קהל, יצירת קשרים בין אישיים והשתתפות בפעילויות חברתיות ספיציפיות כריקוד, אכילה משותפת, שירה בפני אנשים אחרים וכן הלאה. החוויה הכללית של אנשים הסובלים מחרדות חברתיות מסוג זה היא של פחד עז מפני השפלה, מבוכה או לעג חברתית ועל כן הם נוטים להיות מעוכבים, מהוססים וביישניים בסיטואציות חברתיות רבות.

חרדות חברתיות מסוג זה עשויות להיות מורכבות לטיפול יותר ממצבים של חרדות חברתיות ספיצפיות, אך הטיפול בהן מבוסס גם כן על זיהוי דפוסי התנהגות וחשיבה היוצרים את החרדה ומשמרים אותה ("בטוח יצחקו עלי אם אטעה"), למידת אסטרטגיות הרפיה ונשימה המחזקות את תחושת השליטה והיכולת להרגעה עצמית והכוונה לחשיפה לסיטואציות מעוררות החרדה. חרדות חברתיות כלליות אלו מלוות לא פעם בדימוי עצמי ירוד, קשיים רגשיים וחוויות עבר שליליות שהצטברו בסיטואציות חברתיות. על כן, בחלק מהמקרים הטיפול ממושך יותר וממוקד לא רק בסימפטומים החרדתיים אלא גם בעיבוד אירוע עבר, חיזוק הדימוי העצמי והרחבת המיומנויות הבין אישיות.

מאמרים מקצועיים מומלצים


תחומי מומחיות:
חרדה ,חרדה חברתית

אנשי מקצוע בתחום

חרדה חברתית