תפריט נגישות
חיפוש

Cognitive Behavioral Therapy for Social Anxiety - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית הנו שיטת פסיכותרפיה אשר מבקשת להקל על הסימפטומים המופיעים במסגרת חרדה חברתית לסוגיה. הטיפול מתקיים בפורמט של טיפול קצר מועד ומתמקד בשינוי דפוסי חשיבה ודפוסים התנהגותיים, אשר נמצאים בבסיס החרדה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית - רקע

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית הנו אחת הווריאציות הפופולאריות ביותר של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית שהנה שיטת טיפול המתמקדת במגוון רחב של מצוקות. כחלק מכך קיים למשל טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז, ועוד. הטיפול משלב שיחות בחדר הטיפולים לצד "שיעורי בית", הכוללים משימות והתנסויות בשטח. חרדה חברתית הנה חרדה השייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות חרדה אשר כוללת למשל הפרעת פאניקה לצד הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), פוביה ועוד.

חרדה חברתית מאופיינת בפחד מפני מצבים חברתיים באופן כללי, או סביב מצבים חברתיים ספציפיים. לרוב מדובר בחשש מהשפלה ומבוכה, ומפני הערכה שלילית על ידי אחרים. האדם מבקש להימנע מתחושת הפחד והשלכותיה, ולכן נמנע ממצבים חברתיים. ההימנעות הופכת למנגנון שמצד אחד מגן על האדם מתחושות לא נעימות, ומצד שני מגביל אותו מאוד בתפקודו היום יומי ומעיב על בריאותו הנפשית. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית מבקש להתמקד הן במחשבות השליליות סביב סיטואציות חברתיות, והן בהימנעות מהסיטואציות, במטרה לסייע למטופל להבין כי תחושת הפחד מוגזמת ולא תואמת את החוויה במציאות.


טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית – איתגור דפוסי חשיבה שליליים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית מתבסס על ההנחה כי בבסיס של מצוקה נפשית מצויים דפוסי חשיבה שליליים, אשר מנהלים את האדם וגורמים לו לתחושות לא נעימות. במקרה של חרדה חברתית, נפוצים דפוסי חשיבה אשר מפריזים במידה בה האדם צפוי לזכות בתגובות שליליות כלפיו, בסיטואציות חברתיות. האדם חושש כי יתפקד באופן מביך או מעורר דחייה, וכי הסביבה תנהג בו באופן משפיל ותתרחק ממנו. עשויות להופיע מחשבות כגון "תמיד כשאני מביעה דעה, אנשים מתסכלים עליי בתימהון וחושבים שאני מוזר". למרות שדפוסים אלו דומיננטיים, במרבית המקרים אלו המחשבות אוטומטיות, כך שהאדם לא ער לקיומן. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית, המטפל משוחח עם המטופל ועוזר לו לנסח את המחשבות והדפוסים השליליים. לאחר מכן, המטפל והמטופל בוחנים יחד את המידה שבה הדפוסים רציונליים ומשקפים את המציאות. למשל, האם אנשים אכן מביטים בתימהון כשהמטופל מביע את דעתו, או שמא המבט שלהם יכול לבטא דברים אחרים, כמו הקשבה, וחשיבה על התכנים שהמטופל מעלה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה מבקש להגמיש את דפוסי החשיבה השליליים ולהציע במקומם דפוסים אחרים, חיוביים יותר. למשל "לפעמים אנשים לא לגמרי מבינים את דבריי, אבל זה יחסית נדיר, וכשזה קורה, אוכל להסביר את עצמי שוב".


טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית – התנסות מחודשת בסיטואציות חברתיות

לצד השינוי המחשבתי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית מבקש לעודד את המטופל להתנסות שוב בסיטואציות חברתיות. הטיפול מסתמך על ההנחה כי המוקד של החרדה החברתית הוא הימנעות ממצבים חברתיים, וכי התנסות בשטח חיונית בכדי להראות לאדם שההימנעות מהסיטואציה החברתית מזיקה לו יותר מאשר האופן שבו הוא מתפקד בפועל במצבים אלו. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית משלב את המטופל בהדרגה בסיטואציות חברתיות, במסגרת טכניקה המכונה חשיפה הדרגתית. למשל, תחילה המטופל עשוי להיפגש עם חבר אחד בביתו, לאחר מכן עם שני חברים בבית קפה, ולקראת סיום הטיפול ילך למסיבה. לצד ההתנסות לומד המטופל טכניקות הרפיה, אשר מסייעות לו להוריד את רמת החרדה שמתעוררת במהלך ולקראת הסיטואציות. חוויות הצלחה בהתנסויות אלו מאששות את ההנחה סביב הפער הקיים בין עצמת החרדה לבין איכות התפקוד בפועל, וכתוצאה מכך מורידות בהדרגה את תחושת החרדה.


ביבליוגרפיה

Manualized cognitive-behavioral treatment of social anxiety disorder: A case study. Shorey, Ryan C.; Stuart, Gregory L. Clinical Case Studies, Vol 11(1), Feb 2012, 35-47.

אנשי מקצוע בתחום

חרדה חברתית