תפריט נגישות

Audience fear - פחד במה

פחד במה, המכונה גם פחד קהל, הוא הפרעת חרדה נפוצה המשתייכת לקבוצת הפוביות הספיציפיות: מצבי פחד מוגזם מסיטואציות ספיציפיות אשר ההתמודדות איתן מלווה במצוקה או גורמת להמנעות מהן. בהתאם, אנשים המתמודדים עם פחד במה ייטו פעמים רבות לחוות סיטואציות כהופעות מול קהל, דיבור בכיתה או הצגת נושא בישיבת צוות כמאיימות במיוחד. לכן, הם עשויים לעשות כל שביכולתם כדי להתחמק סיטואציות אלו וכאשר לא יצליחו- יבצעו את המשימה תוך חרדה עזה אשר מלווה לעיתים גם בסימפטומים גופניים של רעד, הזעה, הסמקה וגמגום.

פחד במה: מעגל קסמים שלילי

פחד במה הוא במובנים מסוימים תופעה הניתנת להבנה באופן אינטואיטיבי. כאשר אנו עומדים מול קהל- ולא משנה אם מדובר באולם תיאטרון, כיתת לימוד או ישיבת הנהלה- אנו חושפים עצמנו למבטים בוחנים ומעריכים של אנשים אחרים ולכן גם לביקורת או לאפשרות לטעות מול אנשים שדעתם חשובה לנו. בהתאם,  אנשים רבים חווים רמת חרדה מסוימת כאשר הם נדרשים לדבר מול קהל, אך במצבי פחד במה עוצמת הפחד עזה ופוגעת בתפקוד.

פחד במה נוצר במרבית המקרים על רקע גורמים אישיותיים שביניהם ביישנות, פרפקציוניזם, נרקסיזם המלווה בקושי משמעותי לקבל ביקורת, חוסר ביטחון ודימוי עצמי ירוד. גורמים אלו הופכים סיטואציות של דיבור מול קהל לרגישות במיוחד ועל רקע זה נוצר פעמים רבות מעגל קסמם שלילי: האדם החווה פחד במה נאבק בעצמו ומצליח, בסופו של דבר, להצביע בשיעור או להתנדב להעביר מצגת בישיבת הצוות; במהלך ה"הופעה" מול הקהל, עשויה להתרחש חוויה שלילית במציאות החיצונית (טעות, גמגום, חוסר קשב או לגלוג של הקהל) או במציאות הפנימית (תחושה גופנית לא נעימה, לחץ, תחושה שהביצועים אינם טובים דיים) או שילוב בין השתיים. לאור התרחשות זו, סיטואציות של דיבור מול קהל "מסומנות" בחוויה הפנימית כמאיימות, מסוכנות או מלוות בתחושת חוסר אונים וכישלון ומתפתחת נטייה להמנע מהן. לאור ההמנעות נמנעת האפשרות לצבירת חוויות חיוביות של דיבור מול קהל, החרדה מתעצמת ולבסוף נוצר פחד במה.

פחד במה: כיצד מתמודדים?

ניתן לראות כי פחד במה נוצר על רקע שילוב בין שלושה גורמים מרכזיים: תכונות אישיותיות, האופן בו נחוות ומפורשות סיטואציות של דיבור מול קהל והנטייה ההמנעותית. בהתאם, טיפול במצבי פחד במה מבוסס בדרך כלל על שילוב בין עקרונות קוגניטיביים, התנהגותיים ורגשיים:

היבט רגשי: זיהוי של התחושות והחוויות המרכזיות הנלוות למצבי פחד במה. בשלב זה המטפל והמטופל מעבדים את הרגשות והחוויות השליליות כדי להיטיב להבין את מאפייניו הייחודיים של פחד הבמה של המטופל הספיציפי.

היבט קוגניטיבי: היבט טיפולי זה מתמקד בזיהוי והפרכת אמונות, התפיסות והמחשבות הבלתי רציונליות אשר הובילו ליצירת פחד במה. לדוגמא, במסגרת הטיפול ניתן לזהות כיצד תפיסות כ"אם זה לא מושלם זה לא שווה כלום", "אני היחידה שלחוצה ככה", "אנשים יצחקו עלי כל החיים אם אפשל" וכן הלאה- מעצימות את החרדה. זיהוי של תפיסות בלתי רציונליות ומזיקות אלו מאפשר להפריך אותן או לצמצם את השפעתן על התפקוד.

היבט התנהגותי: במוקד ההיבט ההתנהגותי עומדת החשיפה ההדרגתית לסיטואציות אשר מעוררות בדרך כלל פחד במה. המטופל מודרך להתחיל להתאמן בדיבור מול קהל במטרה לצבור התנסויות חיוביות ולשבור את מעגל ההמנעות אשר כאמור- משמר ומגביר מצבים של פחד במה. בחלק מהמקרים התרגול בדיבור מול קהל ייערך במסגרת הטיפולית, מול המטפל עצמו, ובהמשך מול אנשים נוספים. כמו כן, בחלק מהמקרים המטפל ילמד את המטופל טכניקות הרגעה עצמית של הרפיה, נשימות ודמיון מודרך אשר יסייעו בהתמודדות עם הסיטואציה המלחיצה המייצרת פחד במה.

טיפול פסיכולוגי במצב של פחד במה נוטה להיות יעיל, ממוקד וקצר מועד, כאשר אלמנטים ממנו ניתן לנסות ליישם גם באופן עצמאי: נסו לזהות אמונות לא רציונליות העומדות בבסיס פחד הבמה שלכם וצרו סיטואציות בהן תוכלו לתרגל דיבור מול קהל.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה