תפריט נגישות

Crocodile in dream - תנין בחלום

הופעת תנין בחלום יכולה להיות מפתיעה ביותר: תנינים אינם חלק מחיינו, ומרבים האנשים אשר מתארים את הופעתו של תנין בחלום יתקשו להיזכר מתי בפעם האחרונה מחשבות על תנינים עלו בדעתם. מה משמעותה של הופעת תנין בחלום, אם כן? איך אפשר להבינה וכיצד מגיעים אל פתרון חלומות בהם מופיעים תנינים?

פירוש תנין בחלום

כדי להבין את משמעותו של תנין בחלום כדאי להבין את התפקיד שממלא החלום בחיי הנפש. חוקרים מתחומי הנוירולוגיה והפסיכולוגיה מסכימים על כך שרב הנסתר על הגלוי בנושא מנגנוני ותפקידי החלימה, ולצד זאת מוסכם כי החלום מסייע בתהליכי עיבוד קוגניטיביים ורגשיים. אל החלום נכנסים רשמים שחלחלו אל תודעתנו במהלך היום, לצד רשמים נפשיים שמעסיקים אותנו באופן מודע ובלתי מודע. במקביל, במסגרת תהליך אותו פרויד כינה מלאכת החלום, תכני חלום המעוררים חרדה רבה מדי מוסווים על ידי מנגנוני הגנה נפשיים ומופיעים באופן עקיף ומעומעם אשר הופך את החלום למאיים פחות.

פירוש סמל התנין בחלום

אחת הדרכים בהן הנפש מסווה את תכני החלום היא הסמלה- הצגת תוכן רגשי במסווה של סמל כללי. בעלי חיים רבים משמשים כסמלים בחלום (למשל כלב בחלום, כינים בחלום) ובדומה- הופעת תנין בחלום היא פעמים רבות סמל לתוכן נפשי חבוי. על פי גישות פענוח חלומות היוצאות מהנחה כי לסמלים בחלום יש משמעות אוניברסלית, תנין בחלום יכול להיות בעל מספר משמעויות. תנין בחלום יכול לסמל פחדים מפני סיטואציות או קשרים מסוימים, או דווקא פחד מפני שינוי חיובי בחיים. גישה אחרת מציעה כי תנין בחלום הוא סמל לכך שאנו חשים כי אדם קרוב אלינו למעשה אינו כנה כלפינו.

  • למטפלים בתחום פירוש חלומות >>

  • מאמרים נוספים בתחום פירוש חלומות >>

כפי שניתן לראות, הפירושים השונים להבנת משמעותו של תנין בחלום שונים מהותית זה מזה. בהתאם, גישות המתנגדות לגישה המדגישה את המשמעות הסמלית מבקרות את הגישה על היותה שרירותית ובעלת משמעויות משתנות על פי אופנות ותרבויות.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

גישה נוספת של פתרון חלומות יוצאת מהנחה כי סמלים אינם בעלי משמעות אוניברסלית או שמשמעותם האוניברסלית משמעותית פחות ממשמעותם האישית עבור החולם. לפי גישות אלו לא ניתן להבין את משמעותו של תנין בחלום מבלי להתבונן באסוציאציות, המחשבות והרגשות שהתעוררו בחולם בעקבות הופעתו של תנין בחלום. כך, למשל, משמעותו של תנין בחלום התגלתה כשונה מאוד בחלומו של אדם שתיאר כי בחלומו שט בנהר מקסים ורגוע עם בת זוגו ולאט לאט גילה כי מתחת לפני השטח שורצים תנינים רבים, ביחס לחולם שתיאר כיצד תנין בחלום עורר בו זיכרונות נעימים של משחק ילדות עם אביו האהוב, בו האב גילם "תנין רשע" שרדף אחרי "הלוחם האמיץ" ותמיד הובס על ידו, בסופו של דבר.

מה המשמעות של חלום חוזר על תנין

משמעותו של חלום חוזר על תנין תלויה, כמובן, במשמעות ובפירוש האישי שניתן להופעת תנין בחלום עבור החולם הספיציפי. הופעתו החוזרת של תנין בחלום מדגישה כי התוכן או המסר הנפשי שהחלום נושא איתו הוא תוכן חשוב אשר יתכן והחולם אינו מודע אליו מספיק. כך, למשל, כאשר תנין בחלום מקושר לתחושת סכנה ואיום חלומות חוזרים על תנין יכולים לבטא תחושה כללית של חוסר ביטחון, חוסר אמון או חשדנות.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על תנין

כדי להתמודד עם חלומות חוזרים על תנין יש להבין לעומק את משמעותם ולנסות להבין מה החלום מנסה לומר לנו על עצמנו ועל רגשותינו. לשם כך כדי לשאול את עצמנו מספר שאלות:

- אילו אסוציאציות ספונטניות עולות בדעתנו כאשר אנו חושבים על הופעתו של אותו תנין בחלום?
- אילו אסוציאציות נוספות עולות בדעתנו בנוגע לפרטים נוספים בחלום?
- איך היתה ההרגשה הכללית בחלום סביב הופעת התנין?
- האם לתנין יש משמעות ייחודית עבורנו? האם הוא קשור לזיכרון/אירוע או אדם מסוימים?

מתך ההתבוננות זו בחווית החלום יתכן ותתברר משמעותו האישית של הופעת תנין בחלום.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

ניסיון לשלוט בחלום ולגרום לו להופיע מזכיר את הניסיון לומר לאדם לא לחשוב על פיל ורוד- הפיל הורוד יופיע במחשבתו מרגע שתדרוש ממנו שלא לחשוב עליו. תכני החלום אינם נמצאים בשליטתנו מאחר והם מבטאים תכנים שנמצאים בנפשנו, בין אם נרצה בכך ובין אם לא ובהתאם- לא ניתן לגרום לחלום להופיע או לא להופיע. לצד זאת, לעיתים הבנה ועיבוד מעמיקים של חלום מצמצמים או מפסיקים את הופעת החלום מאחר והנפש "עוברת הלאה", לתכנים נפשיים נוספים שזקוקים לעיבוד והתייחסות.


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות