תפריט נגישות

Crocodile in dream - תנין בחלום

מה מסמלת הופעת תנין בחלום? איך מפרשים חלומות עם תנינים ומה עושים עם חלומות חוזרים? להלן מידע על משמעות הופעת תנין בחלום.

הופעה של תנין בחלום יכולה להיות מפתיעה ביותר: תנינים הרי אינם חלק מחיינו, ואנו נוהגים לפגוש בהם בעיקר דרך מסך הטלוויזיה או הקולנוע. יתרה מכך, רוב מי שמתארים כי חלמו על תנין בלילה, כנראה יתקשו להיזכר מתי בפעם האחרונה מחשבות על תנינים בכלל עלו בדעתם. מהי משמעותה של הופעת תנין בחלום, אם כן? איך אפשר להבינה, וכיצד מגיעים אל פתרון חלומות בהם מופיעים תנינים?

חלומות הם דרך לעיבוד רגשי

כדי להבין את משמעותו של תנין בחלום כדאי להבין את התפקיד שממלא החלום בחיי הנפש שלנו. חוקרים מתחומי הנוירולוגיה והפסיכולוגיה מסכימים על כך שרב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע למנגנוני ותפקידי החלימה, ולצד זאת, מוסכם כי החלום מסייע בתהליכי עיבוד קוגניטיביים ורגשיים. אל החלום נכנסים רשמים שחלחלו אל תודעתנו במהלך היום, וזאת לצד רשמים נפשיים שמעסיקים אותנו באופן מודע ובלתי מודע.

במקביל, במסגרת תהליך אותו כינה זיגמונד פרויד בשם "מלאכת החלום", תכני חלום אשר מעוררים בנו חרדה רבה מדי מוסווים על ידי מנגנוני הגנה נפשיים. הסוואה זו גורמת לכך שיופיעו באופן עקיף ומעומעם, אשר הופך את החלום למאיים פחות.

פירוש סמל התנין בחלום

אחת הדרכים בהן הנפש מסווה את תכני החלום מכונה "הסמלה" - הצגת תוכן רגשי במסווה של סמל כללי. בעלי חיים רבים משמשים כסמלים בחלום (למשל הופעה של כלב בחלום או של כינים בחלום), וביניהם גם הופעתו של תנין בחלום יכולה להוות סמל לתוכן נפשי חבוי. גישות שונות העוסקות בנושא של פירוש חלומות מניחות כי לסמלים בחלום ישנה משמעות אוניברסלית, ולפיהן, תנין בחלום יכול להיות בעל מספר משמעויות. הופעתו של התנין יכולה לסמל פחדים מפני סיטואציות או קשרים מסוימים, או מכיוון שונה לחלוטין - פחד מפני שינוי חיובי בחיים. גישה אחרת מציעה כי תנין בחלום הוא סמל לכך שאנו חשים כי אדם קרוב אלינו למעשה אינו כנה כלפינו (משקר או מסתיר דבר מה).

כפי שניתן לראות, הפירושים השונים להבנת משמעותו של תנין בחלום שונים מהותית זה מזה. בהתאם, גישות המתנגדות לגישה המדגישה את המשמעות הסמלית מבקרות את האחרונה על היותה שרירותית ובעלת משמעויות משתנות על פי אופנות ותרבויות.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגיים

גישה נוספת של פתרון חלומות מניחה כי סמלים הם אינם בעלי משמעות אוניברסלית, או כי משמעותם האוניברסלית משמעותית פחות ממשמעותם האישית עבור החולם. לפי גישות אלו לא ניתן להבין את משמעותו של תנין בחלום מבלי להתבונן באסוציאציות, במחשבות וברגשות הייחודיים שהתעוררו באדם החולם בעקבות הופעתו של התנין.

חשבו על המשמעות השונה של התנין בשני החלומות הבאים. מצד אחד, אדם שתיאר כי בחלומו שט בנהר מקסים ורגוע עם בת זוגו, ולאט לאט גילה כי מתחת לפני השטח שורצים תנינים רבים. מצד שני, אדם אחר אשר תיאר כיצד תנין בחלום עורר בו זיכרונות נעימים של משחק ילדות עם אביו האהוב, בו האב גילם "תנין רשע" שרדף אחרי "הלוחם האמיץ" ותמיד הובס על ידו, בסופו של דבר. 

מה המשמעות של חלום חוזר על תנין?

משמעותו של חלום חוזר על תנין תלויה, כמובן, במשמעות ובפירוש האישי שניתנים להופעת תנין בחלום עבור החולם הספיציפי. הופעתו החוזרת של תנין בחלום מדגישה כי התוכן או המסר הנפשי שהחלום נושא איתו הוא תוכן חשוב, אשר יתכן והחולם אינו מודע אליו מספיק. כך, למשל, כאשר תנין בחלום מקושר לתחושת סכנה ואיום, חלומות חוזרים על תנינים יכולים לבטא תחושה כללית של חוסר ביטחון, חוסר אמון או חשדנות בחייו של החולם.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על תנין?

כדי להתמודד עם חלומות חוזרים על תנין יש להבין לעומק את משמעותם, ולנסות להבין מה החלום מנסה לספר לנו על עצמנו ועל רגשותינו. לא תמיד מדובר בתהליך פשוט, וניתן בהחלט להיעזר במסגרת של טיפול פסיכולוגי לשם העמקה בכך. בתור התחלה, נוכל לנסות לשאול את עצמנו מספר שאלות:

- אילו אסוציאציות ספונטניות עולות בדעתנו כאשר אנו חושבים על הופעתו של אותו תנין בחלום?

- אילו אסוציאציות נוספות עולות בדעתנו בנוגע לפרטים נוספים שזכורים לנו מהחלום?

- איך היתה ההרגשה הכללית שלנו בחלום סביב הופעת התנין?

- איך הרגשנו ברגע שהתעוררנו מהחלום? 

- האם לתנין יש משמעות ייחודית עבורנו? האם הוא קשור לזיכרון/אירוע או אדם מסוימים?

מתוך ההתבוננות זו בחווית החלום יתכן ותתברר משמעותו האישית של הופעת תנין בחלום.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

לעיתים מפתה לקוות שנצליח לשלוט בחלומות שלנו, בעיקר כאשר הם מזמינים לנו מפגש עם תכנים מאיימים או לא נעימים. עצם הניסיון לשלוט בחלום ולגרום לו שלא להופיע בשנית מזכיר את הניסיון לומר לאדם "לא לחשוב על פיל ורוד" - ברגע כזה, בו אנו נדרשים שלא לחשוב עליו, הפיל הורוד דווקא יופיע במחשבתנו. תכני החלום אינם נמצאים בשליטתנו מאחר והם מבטאים תכנים שנמצאים בנפשנו, בין אם נרצה בכך ובין אם לא. בהתאם, לא ניתן לגרום לחלום להופיע או לא להופיע. לצד זאת, לעיתים הבנה ועיבוד מעמיקים של חלום יכולים לצמצם או להפסיק את הופעת החלום, מאחר והנפש "עוברת הלאה" - אל תכנים נפשיים נוספים שזקוקים לעיבוד והתייחסות.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות