תפריט נגישות

Snake in Dream - נחש בחלום

ראיתי נחש בחלום, מה זה אומר? מה אומרת עלי הופעת נחשים בחלום ומה משמעותה?

שאלות שכיחות אלו מתעוררות פעמים רבות לאחר מפגש בחלום עם סמל שאנו מרגישים שיש לו משמעות מיוחדת – אך לא ברור לנו מהי. אם כן, מה עשוי לסמל הופעתו של נחש בחלום?

פירוש נחש בחלום

הופעת נחש בחלום מלווה פעמים רבות בתחושת אי נוחות, חרדה ובהלה, ועל כן מעוררת סקרנות ורצון להבין את משמעותה. פירוש משמעות הופעתו של נחש בחלום יכולה להיעשות בשתי דרכים מרכזיות. דרך אחת מתמקדת בפירוש סמל הנחש בחלום מתוך תפיסה לפיה הנחש הוא סמל בעל משמעות ספציפית. הדרך השניה לפירוש הופעתם של נחשים בחלום היא פירוש פסיכולוגי אישי אשר מתמקד במשמעות הופעתו של נחש בחלום עבור החולם הספציפי.

פירוש סמל הנחש בחלום

הנחש הוא חיה מיוחדת במיתולוגיה האנושית. בהתאם, גישה המדגישה את משמעותם האוניברסלית של סמלים המופיעים בחלום, מציעה כי להופעת נחש בחלום יש משמעות ספציפית. פרויד, למשל, הניח כי נחש מסמל את איבר המין הזכרי ובהתאם, נחשים בחלום מסמלים עיסוק בנושא המיני. יונג, לעומת זאת, הניח כי משמעותו של נחש בחלום אינה מינית בלבד אלא קשורה גם במפגש עם האויב המיתי של האדם ועם הצורך בהגנה על אוצר יקר. חשוב להדגיש כי לא נמצאו הוכחות או תמיכה של ממש לפירושי סמלים אלו, ומרבית הפסיכולוגים יסכימו כי פתרון חלומות באמצעות התבוננות בחווית החלום האישית של החולם משמעותי יותר ממתן פירוש כללי על סמך משמעות הסמל האוניברסלית.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגיים

גם פסיכולוג אשר מאמין במשמעות הספציפית שנושאים עמם סמלים מסוימים, יניח בדרך כלל כי לסמל ישנה משמעות אישית ייחודית עבור החולם. בהתאם, שיטה נפוצה המאפשרת פענוח חלומות באמצעות טיפול פסיכולוגי, מדגישה את חשיבות ההתבוננות באסוציאציות החופשיות שהתעוררו בעקבות החלום. לפי גישה זו, כאשר מטופל מתאר בטיפול את הופעתו של נחש בחלום יש לבחון את האסוציאציות המתעוררות, את המשמעות האישית של נחשים עבור החולם ואת ההקשר הכללי של החלום ושל חיי החולם. כך, למשל, להופעת נחש בחלום יש משמעות שונה מאוד עבור אדם המתמודד עם פוביה מנחשים ומתאר חלום בו הוא נרדף על ידי להקת נחשים, לבין חלום של אישה אשר מתארת נחש יפיפה שהיא רוצה לגעת בו, אך מפחדת מאחר ואינה יודעת אם הוא ארסי.

מה המשמעות של חלום חוזר על נחש?

חלומות חוזרים, ובין היתר הופעה חוזרת של נחש בחלום, מבטאים בדרך כלל ניסיון של הנפש לעבד נושא או קונפליקט רגשי בו היא עסוקה. משמעות הופעתם של נחשים בחלום עשויה להשתנות בתקופות שונות בחיי החולם וללבוש משמעויות שונות כאשר נושאים נפשיים שונים מעסיקים אותו. כך, למשל, מטופלת תיארה הופעות חוזרות של נחשים בחלום בתקופה בה נאבקה להשתחרר מדפוס יחסים קשה והרסני עם בני הזוג בהם בחרה. בתקופה זו, היא הרבתה לתאר כיצד נחשים בחלום מטפסים עליה ומונעים ממנה לזוז. לאחר תקופה ממושכת בטיפול חל שינוי ביכולתה לבחור וליצור מערכות יחסים טובות יותר, והיא תיארה כיצד ביקרה בחלום בגן חיות והביטה מרחוק בכלוב של נחשים ארסיים.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על נחשים

כאשר אנו מתבוננים על נחשים בחלום כבעלי משמעות אישית וייחודית לחולם, אנו מבינים כי הדרך להתמודד עם חלומות חוזרים על נחשים היא להמשיך ולנסות להבין את משמעותם האישית והרגשית. יחד עם זאת, במקרים בהם חלומות על נחשים הופכים לסיוטים הפוגעים באיכות השינה וגורמים למצוקה, או מתקיימים לצד פוביה מנחשים במציאות מומלץ לפנות לפסיכותרפיה שתסייע בהתמודדות.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

חלומות הם חלק בתודעתנו אשר נמצא מחוץ לשליטתנו ומבטא חלקים בלתי מודעים של הנפש. במובן זה, לא ניתן וגם לא כדאי לפתור חלום ולמנוע את הופעתו. יחד עם זאת, ההתבוננות בחלום ובתחושות והמחשבות שעלו סביבו מביאים לעיתים להפסקת הופעתו של החלום או לשינוי בתכניו, באופן שמשקף את המעבר לעיסוק בתכנים נפשיים אחרים וחדשים. במילים אחרות, חלום על נחש הוא לא רק דבר שיש להפסיק אותו אלא חוויה נפשית המספקת לנו הצצה אל האזורים הפחות מודעים וידועים לנו.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות