תפריט נגישות

פירוש חלומות

חלומות ופירושם הוא נושא אשר מעסיק את בני האדם החל מימיה המוקדמים ביותר של האנושות. בהתאם, לאורך אלפי שנים, בתרבויות ובתקופות שונות, התפתחו גישות מגוונות של פירוש חלומות והבנתם.

כמו כן, לחלומות תפקיד מרכזי בעולם הפסיכולוגיה והטיפול הנפשי; אבי הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד ראה בתהליך של פענוח חלומות טכניקה מרכזית ויעילה במיוחד לעבודת פסיכותרפיה וכן גם בימינו מטפלים רבים נעזרים בפירוש חלומות במטרה להבין טוב יותר את עולמו הפנימי של המטופל.

חלומות - למה זה קורה? מהם הגישות השונות לפירוש חלומות? פירוש חלומות - איך עושים את זה?

  • חלום על נחש

  • חלום על הריון

  • חלום על בגידה

  • חלום על תינוק

  • חלום על חתול

  • חלום על עכביש

אנשי מקצוע בתחום פירוש חלומות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום פירוש חלומות

פירוש חלומות
פרויד, פרעה וה-11 לספטמבר - תפקידי החלום בפסיכולוגיה
פירוש חלומות
מוות בחלום – סמלים ומשמעויות
מוות בחלום – סמלים ומשמעויות
פירוש חלומות
חלומות חוזרים: למה זה קורה?
חלומות חוזרים: למה זה קורה?
פירוש חלומות
משמעות החלום בפסיכולוגיה
פירוש חלומות
מוות בחלום – סמלים ומשמעויות
איך נוכל לפרש חלומות?
פירוש חלומות
דרך החלום – פירוש חלומות על ידי רונית נשר: גן חיות
דרך החלום – פירוש חלומות על ידי רונית נשר: גן חיות

חלומות - למה זה קורה?

בין אם אנו זוכרים אותם ובין אם לא, כולנו חולמים מספר חלומות מדי לילה החל מגילאי הינקות המוקדמת ועד לזקנה. החלומות שאנו חווים הם למעשה הזיות חושיות נורמטיביות אשר מאופיינות בחוסר ארגון, בלבול ופגיעה בהתמצאות בזמן ובמקום. מאפיינים אלו הופכים את התרחשות החלום לקטועה ומבלבלת. נוירולוגים החוקרים את המנגנונים העומדים מאחורי תופעת החלום משייכים מאפיינים אלו לירידה בתפקודם של מנגנוני בקרה ושליטה מוחיים המתרחשת בעת השינה. לטענתם, הירידה בתפקודם של מנגנונים אלו אינה מאפשרת למוח לבצע פעולות בסיסיות המתבצעות בזמן ערות, כגון שמירה על לוגיקת החשיבה והקניית תחושת רצף לאירועים.

לצד ההסבר הנוירולוגי, פסיכולוגים הצביעו על כך שה"קפיצות" והרפיון האסוציאטיבי המאפיינים את החלום מהווים "תרפיה לילית" המאפשרת לנו לעבד תכנים רגשיים שונים שאינם נגישים למודע. כלומר, חלומות מבטאים היבטים לא מודעים בנפשנו אשר צפים על פני השטח מאחר והשינה מביאה להתרופפות מנגנוני ההגנה שלנו. התפיסה הפסיכולוגית לפיה חלומות מבטאים חלקים פחות מודעים בנפשנו היא הבסיס לרעיון של פירוש חלומות.

גישות שונות לפירוש חלומות

פירוש חלומות אינו המצאה מודרנית; העיסוק בכך החל כבר בתרבויות קדומות אשר ייחסו משמעות רבה לפרשנות הנסתרת של חלומות.

ניתן לזהות מספר גישות פסיכולוגיות מרכזיות ביחס לסוגיית פירוש החלומות (בהתאם לרעיונותיו של פרופסור יצחק לוין):

פירוש חלומות על פי פרויד:  זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, הוא במובנים רבים גם אביה של התפיסה המודרנית לגבי פירוש חלומות. פרויד טבע לראשונה את רעיון קיומו של הלא מודע ובכך, למעשה, הציג לראשונה את הרעיון לפיו האדם אינו יצור רציונלי, אלא מונע על ידי דחפים, משאלות וקונפליקטים, אליהם הוא אינו מודע. לדבריו, תכנים מאיימים ובפרט תכנים בעלי אופי מיני או תוקפני, נחווים עבורנו כבלתי נסבלים נוכח ניסיונו של כל אדם לקבל על עצמו את הנורמות החברתיות של התרבות אליה הוא משתייך. כתוצאה מכך, הנפש מנסה "לסלק" חומרים אלו באופנים שונים, תוך שימוש במגוון מנגנוני הגנה שהמרכזי בהם הוא מנגנון ההדחקה, אשר מביא לדחיקת התכנים המאיימים מהאזור המודע בנפש אל האזור הלא מודע. במרבית המקרים, ההדחקה מאפשרת לנו לקיים חיים נינוחים יחסית, מבלי להיות מוצפים חרדה ואשמה ביחס למשאלות ולקונפליקטים האסורים. אולם ההדחקה לעולם אינה מלאה, ואותם תכנים לא מודעים יבקשו לפרוץ ולעלות חזרה למודעות. זאת, באמצעות סימפטומים קליניים (למשל, חרדה מכלבים אשר מבטאת חרדה לא מודעת מתוקפנות שלנו עצמנו) או באמצעות חלומות.

החלום, לתפיסתו של פרויד, הוא אחד הדרכים של הנפש להתמודד עם תכנים לא מודעים ומאיימים. בשינה, מנגנוני ההגנה שלנו מתרופפים והתכנים שהודחקו באים לידי ביטוי באופן ישיר יותר. עם זאת, במרבית המקרים מנגנוני ההגנה לא יאפשרו עלייה ישירה של התכנים המודחקים (מאחר והצפה מסוג זה עלולה לפגום ביכולתנו לישון), אלא ביטוי עקיף שלהם. למעשה, פרויד הציע כי הנפש משתמשת במנגנוני הגנה גם במסגרת חלומות, וכי רק זיהוי ו"קילוף" של ההסוואות השונות יביא לחשיפה של תכני החלום.

בהתאם לרעיונות אלו, פרויד הקנה משמעות רבה לתהליך של פירוש חלומות. הוא האמין כי חלומות מהווים את "דרך המלך אל הלא מודע" וכי פירוש חלומות זהיר וקפדני יאפשר גישה אל חומרים מודחקים. בהתאם לכך, הוא הציע תהליך פירוש חלומות המתבסס על התבוננות באסוציאציות העולות בתגובה לתכני החלום; הוא הזמין את מטופליו לתאר את אסוציאציות אלה כאשר לתפיסתו, ההתבוננות באסוציאציות אפשרה הצצה אל תכנים לא מודעים חשובים. לדוגמא, מטופל עשוי לתאר חלום בו הוא מקושש זרדים למדורה, אך מתקשה למצוא זרדים טובים מספיק. באסוציאציות לחלום, המטופל אומר שהזרדים מזכירים לו את משחק הדוקים בו כמעט תמיד הפסיד לאחיו הגדול. אסוציאציה זו, על פי גישת פירוש חלומות פרוידיאנית, תחשוף כי תחת התוכן הגלוי של איסוף הזרדים בחלום, למעשה המטופל עסוק בתחושת הנחיתות מול אחיו הבכור שלהרגשתו תמיד זכה ליחס חם יותר מאימם ואיסוף הזרדים למדורה מייצג כמיהה לפגוע באחיו על ידי שריפה.

פירוש חלומות לפי מפתח אוניברסלי לפי פרויד - יש לציין כי לצד הדגש הרב שפרויד שם על האסוציאציות החופשיות, גישתו אל פירוש החלומות כללה התייחסות גם אל סמלים אוניברסליים. פרויד הציע כי אלמנטים מסוימים כמעט תמיד נושאים עמם משמעויות ספציפיות וכי יש להתייחס גם לאלמנטים אלו כחלק מהתהליך של פירוש חלומות.

פירוש חלומות על פי יונג:  האנליטיקאי קרל גוסטב יונג היה תלמידו המוביל של פרויד במשך שנים ארוכות, אך בשלב מסוים פרש ופיתח זרם פסיכולוגיה עצמאי על רקע המחלוקות התיאורטיות שהיו ביניהם. יונג קיבל את הנחתו של פרויד בדבר קיומו של רובד לא מודע בנפש, אך בשונה מפרויד, הוא הציע כי מתקיים גם רובד לא מודע נוסף - ה"לא מודע הקולקטיבי". לטענתו, בעוד שהלא מודע האישי מכיל תכנים מודחקים ייחודיים לכל אדם, הלא מודע הקולקטיבי מכיל תכנים ורשמים תודעתיים אוניברסליים, המשותפים לכל בני האדם.

בהתייחס לתהליכי פירוש חלומות, יונג טען כי יש להבחין בין חלומות הכוללים בעיקר היבטים של החוויה היומיומית האישית של החולם, לבין חלומות אשר מכילים סמלים אוניברסליים. לתפיסתו, חלומות אשר מכילים סמלים אוניברסליים הם חלומות משמעותיים במיוחד מאחר והם מביאים לידי ביטוי חלקים נפשיים אוניברסליים, המבקשים באמצעות החלום לתפוס מקום רחב יותר בחייו. כלומר, פירוש חלומות על פי יונג יתמקד באופן בו תכני החלום מביאים לידי ביטוי אזורים אוניברסליים אשר דווקא מושתקים ומדוכאים בנפשו של החולם.

כך למשל, אדם החולם על רעידת אדמה תוך שזרמים של אדמה זורמים אליו מבקש להתחבר לצד האימהי שלו ולבטא אותו ובו זמנית לבטא גם את הצד התוקפני שלו וחלקים מרובים של עצמו. אדמה מייצגת אימהות. פירוש חלום מסוג זה לפי גישתו של פרויד, מייצג כמיהה לקשר או משיכה אל אימו ותוקפנות שלו. אדם שחולם על חיה תוקפנית התוקפת אותו חולם על התוקפנות של עצמו שאינו מודע אליה (זהו פירוש שיכול להתאים גם לפרויד שהדגיש את האופן בו החלום מבטא דחפים לא מודעים). אדם החולם שהוא מכה אדם זקן, מדכא לפי יונג את הצד החכם והמנוסה שלו. לעומת זאת, הפירוש על פרויד היה מתמד בתוקפנות שלו כלפי דמות האב.

פירוש חלומות כמסר מהאל: הגישה שאפיינה את התרבויות הקדומות ומאפיינת עדיין תרבויות המשמרות אורח חיים מסורתי ופרימיטיבי יחסית. פירוש זה יוצא מנקודת הנחה כי חלומות הם מסר המגיע אל האדם ממקורות חיצוניים כמו מלאכים, אלים או נשמות של אנשים שהלכו לעולמם. דוגמא ידועה של פירוש חלומות על פי גישה חיצונית סבילה היא חלום יעקב המופיע בתנ"ך: יעקב חולם על סולם שראשו מגיע לשמיים, מטפס עליו ופוגש מלאכים המבטיחים לו את הארץ, ורואה חלום זה לא כמשאלת לב אלא כמסר ישיר מהאל על ייעודו ועל קדושת המקום בו חלם את החלום.

פירוש חלומות ברוח תפיסות מהמזרח:  גישה אשר גורסת כי חלומות הם דרכה של הנפש לפגוש ולקיים אינטראקציות עם נשמות וישויות נוספות. גישה זו מאפיינת את תרבויות המזרח ויוצאת מהנחה כי החלום אינו תוצר נפשי של האדם, אלא ביטוי לכך שחלקים מנפשו של האדם נפרדים ממנו בשעת השינה ומקיימים מפגשים עם רוחות ונשמות.

הבנת החלום כהצפת רשמים וחוויות שנצברו במהלך היום: על פי גישה זו, חלומות אינם בעלי משמעות פסיכולוגית, אלא מביאים לידי ביטוי רשמים וחוויות אשר נצברו במהלך היום. כלומר, הירידה הדרמטית בתפקודם של מנגנוני הניהול, השיפוט והבקרה המוחיים אשר מתרחשת בעת השינה מביאה לכך שחוויות, מחשבות ורשמים שנחוו במשך היום יצופו ללא ארגון או סדר קוהרנטיים.

פירוש חלומות כביטוי לרצף החשיבה שלנו: גישה אשר פותחה על ידי חוקר בשם קלווין הול אשר האמין כי החלומות מצויים על רצף החשיבה הערה שלנו, ולכן הניח כי הם מבטאים את התכנים המעסיקים אותנו בזמן ערות. זאת בניגוד לתפיסה לפיה חלומות מבטאים תכנים לא מודעים. פירוש חלומות על פי גישה זו משמעו שתכני החלום זהים לתכנים המנטליים המעסיקים אותנו בערות, אך מביאים אותם לידי ביטוי באופן ויזואלי ולא מילולי.

פירוש חלומות - איך עושים את זה?

אחת הדרכים הנפוצות ביותר לפירוש חלומות היא באמצעות מה שמכונה "מילוני חלומות" - מילונים המציעים משמעויות ספציפיות לסמלים שונים בחלום ולפיהם ניתן לגבש פירוש חלומות כללי המתאים לכל חולם. למרבה הצער, שיטה זו מחמיצה בדרך כלל את הרובד המורכב והעמוק ביותר של החלום מאחר והיא מתמקדת במשמעותו האוניברסלית של הסמל ולא במשמעות האישית והייחודית שלו עבור החולם.

פירוש חלומות כחלק מטיפול פסיכולוגי מאפשר חקירה שיטתית ומקצועית של הרבדים האישיים והאוניברסליים של החלום גם יחד. פירוש החלומות במסגרת טיפול נפשי מאפשר הבנה רחבה ומעמיקה יותר של העולם הפנימי של החולם והיכרות עם תכנים, משאלות ודחפים לא מודעים, ועם מנגנוני הגנה לפי גישתו של פרויד. לפי גישתו של יונג, פירוש החלומות מאפשר לאדם מגע עם חלקים של עצמו שאינו מבטא מספיק. למטפלים ישנן טכניקות לחקר החלום, ללמידת האסוציאציות סביבו ולקישור בין החלום לתכנים המרכזיים שמביא המטופל לטיפול.

בטיפול כולל בדרך כלל פירוש החלום מספר הנחיות ושלבים. אלו יכולים לסייע לך לפרש את חלומותיך גם בעצמך.

שלבים בפירוש חלומות

צעד א' - לרשום את החלומות מיד עם ההתעוררות: מומלץ להניח פנקס ליד המיטה ולרשום חלומות מיד עם ההתעוררות מהם. אחרת יש נטייה לשכוח חלומות. מטפלים הרואים בפירוש חלומות חלק מהטיפול ינטו לבקש ממטופליהם לרשום חלומותיהם בפירוט מרבי.

צעד ב' - התבוננות בתגובה הספונטנית: ההנחה כי חלומות מבטאים תכנים נפשיים לא מודעים מכוונת אותנו להתמקדות בתגובות הלא מודעות לחלום. לכן, הצעד הראשון של תהליך פירוש חלומות הוא הקשבה לתגובות הספונטניות הראשונות שלנו לחלום: האם התעוררנו בבהלה? האם התחושה הכללית בחלום הייתה חיובית, שלילית או מעורבת? האם עלו בדעתנו דימויים, זיכרונות או רעיונות כלשהם ברגע בו נזכרנו בחלום? לעיתים, תגובות ראשוניות אלו יכולות לחשוף רבדים רגשיים לא מודעים אשר קשורים בתכני החלום. לדוגמה, חלום בו נודע לאדם כי התקבל למשרה נחשקת, בה הוא מעוניין מזה זמן רב במציאות. האדם החולם חש אדישות וריחוק עם קבלת הבשורה, למרות שחלם על הטבות רבות שקבל ועל תגובות חמות של בני משפחתו. התבוננות משותפת בתגובה המפתיעה לחלום בטיפול יכולה להעלות כי הכמיהה והרצון להצלחה אשר ליוו את המטופל בחייו לוו תמיד גם בפחד לא מודע מפניה: המטופל נזכר בלחץ העצום להצטיינות שחווה בילדותו לאור יכולותיו האינטלקטואליות המרשימות, ותיאר כיצד חש לא פעם קנאה באחיו ש"ממנו לא ציפו לשום דבר מיוחד. הוא יכול היה להיות סתם ילד".

צעד ג' - אסוציאציות לאלמנטים שונים בחלום: ברוחו של פרויד, הצעד השני של פירוש חלומות הוא התבוננות שיטתית באסוציאציות המתעוררות לאלמנטים שונים בחלום. אסוציאציות אלו הן אישיות וקשורות בנסיבות החיים, האירועים, המאפיינים האישיים וההשתייכות התרבותית של החולם ועל כן מאפשרות לזהות את משמעותם הייחודית של סמלים ואירועים עבור כל חולם. לדוגמה, ניתן להתבונן במשמעויות השונות שיש לאלמנטים דומים עבור חולמים שונים.

חלום ראשון: גל, רווק בן 42, תיאר חלום בו הוא הולך עם קבוצת חברים ללונה פארק: "אנחנו נכנסים ועומדים בתור לרכבת הרים. אני רואה מלמטה שזאת רכבת הרים עם קרוניות משותפות וחושב לעצמי בהקלה איזה מזל שכולנו נוכל להיות יחד. אבל כשמגיע תורנו פתאום מגיעות קרוניות זוגיות וכול מסתדרים בזוגות ונכנסים לקרוניות חוץ ממני. אני מציע שנחכה שהקרונית הקבוצתית תגיע שוב אבל זה נראה כאילו אף אחד לא יודע על מה אני מדבר. הרכבת מתחילה לזוז ואני קולט שאו שאני עולה לבד או שאני מפספס הכל".

האסוציאציה הראשונית של גל לחלום הייתה "זאת הייתה רכבת הרים מהסוג שהיו כשהייתי קטן. שנאתי את זה, תמיד פחדתי מרכבות הרים ומתקנים כאלה ותמיד ניסיתי להסתיר את זה כי היו יורדים עלי אם היו קולטים איזה פחדן אני". התבוננות באסוציאציה זו היוותה בסיס לדיון גם בתחושות הבדידות וההחמצה שליוו את הרווקות, אך גם בהרגשתו של גל שהרווקות שלו קשורה בפגם או חסר מסוים באישיותו: הרגשה שאילו לא היה פחדן, הססן וחסר אסרטיביות, היה מצליח ליצור קשר משמעותי ו"עולה על הרכבת" הזוגית.

חלום שני: עלמה בת ה-29 מתארת גם היא חלום על לונה פארק: אני עומדת עם מישהו, כנראה דייט, בכניסה ללונה פארק ואנחנו מתלבטים אם להיכנס או סתם ללכת לפיקניק בפארק הירקון. הכל מבולבל בשלב הזה... אני לא זוכרת בדיוק מה הוא רוצה ומה אני רוצה, אבל בסופו של דבר אנחנו נכנסים ומגלים שיש בפנים בלגן נוראי, בלגן שכשעמדנו בחוץ בכלל לא שמנו לב אליו. אני יודעת שעשינו טעות ושהיה עדיף לוותר, אבל מבפנים אני מרגישה מין התרגשות כזאת... מין ריגוש כזה לא ברור.

כאשר עלמה ניסתה להתבונן באסוציאציות שלה לחלום, היא נזכרה כי בילדותה, אביה היה האחראי על בילויים סוערים ואקטיביים יותר כמו לונה פארק, רכיבה על אופניים ופארק מים בעוד שאמה העדיפה פעילויות אקטיביות פחות כקולנוע, הקראת סיפורים ובילויים ביתיים. דפוס זה השתנה בסביבות גיל תשע, כאשר אביה של עלמה החלה לנהל סדרת רומנים אשר לוו במתיחות זוגית שסופה בגירושים שהביאו לריחוק מעלמה והאחים האחרים. אסוציאציה זו הביאה להתבוננות בבחירות הזוגיות של עלמה ובהתלבטות הפנימית שלה בין קשרים רגועים שנחווים כ"נכונים" אך ריקים לבין קשרים שנחווים כ"טעות" אך מעוררים ריגוש והנאה.

צעד ד' - משמעות אוניברסלית של הסמלים בחלום: הן פרויד והן יונג הניחו, כל אחד מזווית הראייה הייחודית לו, כי פירוש חלומות מושתת לא רק על אסוציאציות אישיות, אלא גם על סמלים בעלי משמעות אוניברסלית. כמו שהוזכר לעיל, הפירוש האוניברסלי הוביל לפיתוח של גרסאות שנות של מילון של חלומות.

יונג הניח כי סמלים מסוימים מייצגים ארכיטיפים נפשיים אשר הנפש מנסה לתת להביא לידי ביטוי ואילו פרויד הניח כי סמלים מאפשרים לנפש להסוות תכנים מאיימים העוררים חרדה ואשמה. בהתאם לתפיסה לפיה סמלים מסוימים בחלום הם בעלי משמעות נסתרת, חלק מומלץ מתהליך מקיף של פירוש חלומות כולל גם בדיקה של סמלים ייחודיים המופיעים בחלום ונושאים עמם משמעות ייחודית בעולם החברתי-תרבותי אליו אתה משתייך. כך, למשל, נחש מהווה עבור נוצרים ויהודים רבים סמל לפיתוי וערמומיות בעוד שכלב נתפס כסמל לנאמנות. כאשר מופיעים בחלום סמלים בעלי משמעויות מסוג זה, כדאי לבדוק האם וכיצד משמעויות אלו משתלבות באסוציאציות האישיות ובתהליך הכולל של פירוש חלומות.

צעד ה' - עיתוי החלום: עיתוי החלום, או סמיכות הופעתו לאירועים משמעותיים, יכול להוות היבט מרכזי בתהליך של פירוש חלומות. חלומות הנחלמים בהקשרים מסוימים נושאים עמם משמעות ייחודית ויש לפרש אותם בהקשרים אלו. כך, למשל, כאשר אישה הרה חולמת או מעלה אסוציאציות לחלום הקשורות בסרט האימה 'הנוסע השמיני' בו יצור מפלצתי משתכן בבטנם של גיבורי הסרט - יש לכך משמעות ייחודית המושפעת מההיריון והתהיות של האישה לגבי מיהו העובר שהיא נושאת. בהתאם, בתהליך של פירוש חלומות עלינו להתייחס להקשר, לנסיבות החיים ולאירועים סמוכים אשר בהקשרם החלום הופיע.

צעד ו' - השוואה לחלומות נוספים: בחלק מהמקרים תהליך של פירוש חלומות אינו שלם ללא השוואה של החלום לחלומות נוספים. אנשים רבים מדווחים על חלומות חוזרים ו/או על סדרות של חלומות בעלי מאפיינים דומים. כאשר חלום אותו מפרשים הוא חלק מסדרה מסוג זה או "מתכתב" עם חלומות אחרים - כדאי להשוות בין החלומות ולנסות ללמוד מהשוואה זו על שינויים ותנועות נפשיות. כך, למשל, מטופלת אשר הייתה מהגרת חלמה שוב ושוב כיצד היא מגיעה לבית זר ומלא חפצים יפים אך בלתי מוכרים. זמן קצר לאחר שהתחילה בקשר זוגי מבטיח, חלמה לראשונה כי היא מגיעה לאותו בית זר ומנוכר, אך הפעם היה בו ספל מסט הספלים שהיה לה במולדתה. הפער בין החלומות אפשר לזהות את התקווה לכך שהקשר הזוגי יהווה את הגשר למדינה החדשה.