תפריט נגישות
חיפוש

פירוש חלומות

פירוש חלומות והניסיון לפענח חלומות מעסיקים את בני האדם עוד מתקופות מוקדמות של האנושות. בהתאם, לאורך אלפי שנים, בתרבויות ותקופות שונות, התפתחו גישות מגוונות של פירוש חלומות והבנתם. בכתבה זו נסקור את הגישות השונות של פירוש חלומות, נציע קווים מנחים לתהליך פירוש חלומות עצמאי ונדגים פירוש חלומות שונים.

אנשי מקצוע בתחום פירוש חלומות

<<  לרשימה המלאה

מאמרים בתחום פירוש חלומות

פירוש חלומות
דרך החלום – פירוש חלומות על ידי רונית נשר: על אי בודד
פירוש חלומות
חלומות חוזרים : למה זה קורה?
חלומות חוזרים : למה זה קורה?
פירוש חלומות
הכר את עצמך דרך חלומותיך
הכר את עצמך דרך חלומותיך
פירוש חלומות
מוות בחלום – סמלים ומשמעויות
פירוש חלומות
חלומות חוזרים : למה זה קורה?
חלומות ילדים: מה תוכל ללמוד על ילדיך מחלומותיהם?
פירוש חלומות
כיצד מפרשים סמלים בחלום
כיצד מפרשים סמלים בחלום

חלומות

בין אם אנו זוכרים אותם ובין אם לא, כולנו חולמים מספר חלומות מדי לילה החל מגילאי הינקות המוקדמת ועד לזקנה. החלומות שאנו חווים הם למעשה הזיות חושיות נורמטיביות אשר מאופיינות בוסר קוהרנטיות, בלבול ופגיעה בהתמצאות בזמן ובמקום: מאפיינים אשר הופכים את התרחשות החלום להתרחשות קטועה, רבת תהפוכות ומבלבלת. נוירולוגים החוקרים את המנגנונים העומדים מאחורי התופעה של הופעת חלומות משייכים מאפיינים אלו לירידה בתפקודם של מנגנוני בקרה ושליטה מוחיים המתרחשת בעת השינה. לטענתם, הירידה בתפקודם של מנגנונים אלו אינה מאפשרת למוח לבצע פעולות בסיסיות המתבצעות בעירות כמו שמירה על לוגיקת החשיבה והקניית תחושת רצף לאירועים. לצד ההסבר הנוירולוגי, פסיכולוגים הצביעו על כך שה"קפיצות" והרפיון האסוציאטיבי המאפיינים את החלום מהווים "תרפיה לילית" המאפשרת לעבד תכנים רגשיים שונים באופן פחות מודע. על פי תפיסה זו, חלומות מבטאים היבטים לא מודעים בנפשנו אשר צפים על פני השטח כאשר מאחר והשינה מביאה להתרופפות מנגנוני ההגנה שלנו. התפיסה הפסיכולוגית לפיה חלומות מבטאים חלקים פחות מודעים בנפשנו היא הבסיס לרעיון של פירוש חלומות.

פירוש חלומות 

פירוש חלומות אינו המצאה מודרנית: תרבויות קדומות עסקו בתהליכי פירוש חלומות והקנו משמעות רבה למשמעותם הנסתרת של חלומות. בתרבויות שונות ובתקופות שונות נשה שימוש באסטרטגיות שונות של פירוש חלומות, כאשר ניתן לזהות מספר גישות פסיכולוגיות מרכזיות אל פירוש חלומות (בהתאם לרעיונותיו של פרופסור יצחק לוין):

פירוש חלומות על פי גישה חיצונית סבילה: גישה זו אל פירוש חלומות אפיינה את התרבויות הקדומות ומאפיינת עדיין תרבויות המשמרות אורח חיים מסורתי ופרימיטיבי. פירוש חלומות על פי גישה חיצונית סבילה יוצא מהנחה כי חלומות הם מסר המגיע אל האדם ממקורות חיצוניים כמלאכים, אלים או נשמות של אנשים שהלכו לעולמם. כלומר, על פי גישה זו האדם הוא האמצעי דרכו מגיע המסר כך שתכני החלום אינם קשורים באופן ישיר לאדם עצמו. דוגמה ידועה של פירוש חלומות על פי גישה חיצונית סבילה היא חלום יעקב המופיע בתנ"ך: יעקב חולם על סולם שראשו מגיע לשמיים, מטפס עליו ופוגש מלאכים המבטיחים לו את הארץ, ורואה חלום זה לא כמשאלת לב אלא כמסר ישיר מהאל על ייעודו ועל קדושת המקום בו חלם את החלום.

פירוש חלומות על פי גישה חיצונית פעילה: פירוש חלומות על פי גישה חיצונית פעילה יוצא מהנחה כי חלומות הם דרכה של הנפש לפגוש ולקיים אינטראקציות עם נשמות וישויות נוספות. גישה זו מאפיינת את תרבויות המזרח ויוצאת מהנחה כי החלום אינו תוצר נפשי של האדם אלא ביטוי לכך שחלקים מנפשו של האדם נפרדים ממנו בשעת השינה ומקיימים מפגשים עם רוחות ונשמות.  

פירוש חלומות על פי גישה פנימית מבנית: פירוש חלומות על פי גישה פנימית מבנית הוא למעשה גישה אשר אינה דוגלת בתהליכי פירוש חלומות: על פי גישה זו, חלומות אינם נושאים עמם משמעות פסיכולוגית אלא מביאים לידי ביטוי רשמים קוגניטיביים אשר נצברו במהלך היום. על פי גישה זו, הירידה הדרמטית בתפקודם של מנגנוני הניהול, השיפוט והבקרה המוחיים אשר מתרחשת בעת השינה מביאה לכך שרשמים קוגניטיביים אלו יצופו ללא ארגון או סדר קוהרנטיים.

פירוש חלומות על פי גישה מבנית קוגניטיבית: פירוש חלומות על פי גישה מבנית קוגניטיבית היא גישה שפותחה על ידי חוקר בשם קלווין הול. הול ראה חלומות כמצויים על רצף החשיבה הערה שלנו ולכן יצא מהנחה כי חלומות מבטאים את התכנים בהם אנחנו עסוקים גם בעירות (בניגוד לתפיסה לפיה חלומות מבטאים תכנים לא מודעים). הול הציע כי בעירות החשיבה שלנו היא ברובה חשיבה מילולית ולכן אנו עוסקים בתכנים שונים דרך המילים והשפה, בעוד שבעת השינה החשיבה שלנו מתנהלת באמצעות דימויים ויזואליים. כלומר, פירוש חלומות על פי גישה מבנית קוגניטיבית משמעו שתכני החלום זהים לתכנים המנטליים המעסיקים אותנו בעירות, אך מביאים אותם לידי ביטוי באופן ויזואלי ולא מילולי.

פירוש חלומות על פי גישה פנימית תוכנית (גישה יונגיאנית): פירוש חלומות על פי גישה פנימית תוכנית היא הגישה אל פיריש חלומות אותה פיתח האנליטיקאי קרל גוסטב יונג. יונג היה תלמידו המוביל של פרויד במשך שנים ארוכות, אך בשלב מסוים פרש ופיתח זרם פסיכולוגיה עצמאי על רקע המחלוקות התיאורטיות שלו מול פרויד. יונג קיבל את הנחתו של פרויד בדבר קיומו של רובד לא מודע בנפש אך בניגוד לפרויד, הציע כי מתקיים גם רובד לא נפשי מודע אותו הוא כינה הלא מודע הקולקטיבי. לטענתו, בעוד שהלא מודע האישי מכיל תכנים מודחקים ייחודיים לכל אדם, הלא מודע הקולקטיבי מכיל תכנים ורשמים תודעתיים אוניברסליים, המשותפים לכל בני האדם. יונג הצביע על הדמיון בין חלומות לבין הלא מודע הקולקטיבי והציע כי בחלק מהמקרים חלומות מכילים דימויים וסמלים אוניברסליים.

בהתייחס לתהליכי פירוש חלומות, יונג הציע כי יש להבחין בין חלומות הכוללים בעיקר היבטים של החוויה יומיומית האישית של החולם, לבין חלומות אשר מכילים סמלים אוניברסליים. חלומות אשר מכילים סמלים אוניברסליים הם לטענתו של יונג חלומות משמעותיים במיוחד מאחר והם מביאים לידי ביטוי חלקים נפשיים אוניברסליים אשר מבקשים לתפוס יותר מקום בעולמו של האדם. תהליך זה משמעותי במיוחד בתפיסתו של יונג, מאחר והוא יצא מהנחה כי הנפש האנושית שואפת למתן ביטוי למגוון היבטים אוניברסליים. למרות שאיפה נפשית בסיסית זו לאיזון בין היבטים נפשיים אוניברסליים שונים, נסיבות החיים של כל אחד מאיתנו גורמות לדיכוי מסוים של אותם חלקים. כך, למשל, לחץ חברתי-תרבותי מייצר נורמות של התנהגות "נשית" אשר מביאה לא פעם לדיכוי חלקים "גבריים" אוניברסליים כאסרטיביות, תוקפנות וכן הלאה. יונג הצביע על יכולתם הייחודית של חלומות להביא לידי ביטוי את אותם חלקים נפשיים אוניברסליים מדוכאים ומוזנחים. בהתאם לתפיסה זו, פירוש חלומות על פי יונג יתמקד באופן בו תכני החלום מביאים לידי ביטוי אזורים מושתקים ומדוכאים בנפשו של החולם.

פירוש חלומות על פי גישה פנימית תוכנית-מבנית (הגישה הפרוידיאנית): זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, הוא במובנים רבים גם אביה של התפיסה המודרנית אל פירוש חלומות. פרויד טבע לראשונה את רעיון הלא מודע ובכך, למעשה, הציג לראשונה את הרעיון לפיו האדם אינו יצור רציונלי אלא יצור המונע על ידי דחפים, משאלות וקונפליקטים אליהם הוא אינו מודע. פרויד הציע כי תכנים מאיימים, ובפרט תכנים בעלי אופי מיני או תוקפני, נחווים כבלתי נסבלים מאחר לאור ניסיונו של כל אדם לקבל על עצמו את הנורמות החברתיות של התרבות אליה הוא משתייך. כתוצאה מכך, הנפש מנסה "לסלק" חומרים אלו באופנים שונים, תוך שימוש במגוון מנגנוני הגנה. מנגנון ההגנה המרכזי הוא מנגנון של הדחקה אשר מביא לדחיקת התכנים המאיימים מהאזור המודע בנפש אל האזור הלא מודע. במרבית המקרים, ההדחקה מאפשרת לנו לקיים חיים נינוחים יחסית, מבלי להיות מוצפים חרדה ואשמה הנוגעים למשאלות והקונפליקטים האסורים. אלא שההדחקה לעולם אינה מלאה, ואותם תכנים לא מודעים יבקשו לפרוץ ולעלות חזרה למודעות. זאת, באמצעות סימפטומים קליניים (למשל, חרדה מכלבים אשר מבטאת חרדה לא מודעת מתוקפנות) או באמצעות חלומות.

חלומות, לתפיסתו של פרויד, הן אחת הדרכים של הנפש להתמודד עם תכנים לא מודעים ומאיימים. בשינה, מנגנוני ההגנה שלנו מתרופפים והתכנים שהודחקו באים לידי ביטוי באופן ישיר יותר. עם זאת, במרבית המקרים מנגנוני ההגנה לא יאפשרו עליה ישירה של התכנים המודחקים (מאחר והצפה מסוג זה עלולה לפגום ביכולתנו לישון), אלא ביטוי עקיף שלהם. למעשה, פרויד הציע כי הנפש משתמשת במנגנוני הגנה גם במסגרת חלומות, וכי רק זיהוי ו"קילוף" של ההסוואות השונות יביא לחשיפה של תכני החלום. 

בהתאם לרעיונות אלו, פרויד הקנה משמעות רבה לתהליך של פירוש חלומות. הוא הציע כי חלומות מהווים את "דרך המלך אל הלא מודע", וכי פירוש חלומות זהיר וקפדני מאפשר גישה אל חומרים מודחקים אשר נחבאים בלא מודע. פרויד הציע תהליך פירוש חלומות המתבסס על התבוננות ברשת האסוציאטיבית העולה בתגובה לתכני החלום. במסגרת תהליך של פירוש חלומות, פרויד הזמין את מטופליו לתאר את האסוציאציות הספונטניות העולות בהם בתגובה לאלמנטים שונים בחלום. ההתבוננות באסוציאציות לחלום אפשרה הצצה אל התכנים הלא מודעים העומדים בבסיס החלום. לדוגמה, מטופל עשוי לתאר חלום בו הוא מקושש זרדים למדורה אך מתקשה למצוא זרדים טובים מספיק. באסוציאציות לחלום, המטופל אומר שהזרדים מזכירים לו את משחק הדוקים בו כמעט תמיד הפסיד לאחיו הגדול. אסוציאציה זו, על פי גישת פירוש חלומות פרוידיאנית, תחשוף כי תחת התוכן הגלוי של איסוף הזרדים בחלום, למעשה המטופל עסוק בתחושת הנחיתות מול אחיו הבכור שלהרגשתו תמיד זכה ליחס חם יותר מאמם.

יש לציין כי לצד הדגש הרב שפרויד שם על האסוציאציות החופשיות, גישתו אל פירוש החלומות כללה התייחסות גם אל סמלים אוניברסליים. פרויד הציע כי אלמנטים מסוימים כמעט תמיד נושאים עמם משמעויות ספציפיות וכי יש להתייחס גם לאלמנטים אלו כחלק מהתהליך של פירוש חלומות.

פירוש חלומות – איך עושים את זה?

ההנחה כי חלומות נושאים עמם משמעות לא מודעת ומביאים לידי ביטוי חלקים לא מודעים בנפשנו הופכת את החלומות לתופעה מרתקת במיוחד. כיום, אנשים רבים חווים את חלומותיהם כמסתוריים ומסקרנים ותוהים כיצד להקנות להם משמעות. למרבה הצער, אחת הדרכים הנפוצות ביותר אל פירוש חלומות היא באמצעות מה שמכונה "מילוני חלומות": מילונים המציעים משמעויות ספציפיות לסמלים שונים בחלום ומציעים פירוש חלומות כללי המתאים לכל חולם. שיטה זו אל פירוש חלומות מחמיצה בדרך כלל את הרובד המורכב והעמוק ביותר של החלום מאחר והיא מתמקדת במשמעותו הכללית והאוניברסלית של הסמל ולא במשמעות האישית והייחודית שלו עבור החולם. כך, למשל, פירוש חלומות בהם מופיע אריה יפורשו על פי מילוני חלומות שונים כעיסוק של האדם בנושאים של שליטה ודומיננטיות ועשויים להחמיץ את המשמעות הייחודית של הופעת האריה בחלומו של אדם ששמו של אביו הוא אריה, ואת העובדה שהאסוציאציה הראשונית שעלתה להופעת האריה בחלום היתה דווקא בובת ילדות אהובה, רכה ומתרפקת.  

שיטה נוספת אל פירוש חלומות היא פנייה אל טיפול פסיכולוגי. שיטה זו מתאימה לאנשים אשר חשים כי חלומותיהם מביאים לידי ביטוי תכנים, רגשות, קונפליקטים וצרכים אשר אינם מובנים להם, ומעוניינים לחקור אותם באופן מעמיק. במרבית המקרים, אנשים אשר יפנו אל טיפול פסיכולוגי לא יפנו רק על העניין שלהם בנושא של פירוש חלומות אלא מתוך תחושה כי אותם חלומות מתחברים לסוגיות וקשיים נוספים אשר מלווים אותם בחיי היום יום. כך, למשל, אנשים עשויים לפנות אל טיפול פסיכולוגי על רקע חלומות בלהה (סיוטים) הנוגעים בפחדים או אירועי חיים קשים, או מתוך תחושה שהם מתקשים להבין מדוע הם חולמים חלומות מסוימים. דוגמה למצב זה היא אדם שפנה לטיפול כאשר חלומות על בגידה בבת הזוג שלו החלו להופיע מיד לאחר שהציע לה נישואים. להרגשתו, החלומות ביטאו את החלק באישיותו אשר אינו שלם עם הבחירה הזוגית, ובכך היוו זרז לפנייה שלו לטיפול אשר יאפשר בירור של ההתלבטות הזוגית. דוגמה נוספת היא אישה שפנתה לטיפול על רקע חלומות חוזרים ומפחידים על אסונות טבע (רעידות אדמה, צונאמי). היא חשה כי החלומות האלו "קשורים באופן כלשהו" לתחושת מתח וחרדה תמידית שליוותה אותה, אך התקשה "לשים את האצבע" על הגורמים לתחושותיה.

בין פנייה לטיפול פסיכולוגי לבין הישענות על מילוני חלומות, מרבית האנשים הסקרנים לגבי חלומותיהם מעוניינים בשיטה פרטית ואמינה יותר של פירוש חלומות.

פירוש חלומות – המדריך

טיפול פסיכולוגי הוא ה"בית" הטבעי לתהליכי פירוש חלומות מאחר והוא מייצר מרחב בטוח ומתאים לתהליכי התבוננות פנימית, ובפרט על האזורים הפחות מודעים בנפש. עם זאת, כמובן, ניתן לקיים תהליך פירוש חלומות גם באופן עצמאי. מספר שלבים יכולים לסייע לך לפרש את חלומותיך בעצמך.

פירוש חלומות צעד א': התבוננות בתגובה הספונטנית

ההנחה כי חלומות מבטאים תכנים נפשיים לא מודעים מכוונת אותנו להתמקדות בתגובות הלא מודעות לחלום. לכן, הצעד הראשון של תהליך פירוש חלומות הוא הקשבה לתגובות הספונטניות הראשונות שלנו לחלום: האם התעוררנו בבהלה? האם התחושה הכללית בחלום היתה חיובית, שלילית או מעורבת? האם עלו בדעתנו דימויים, זיכרונות או רעיונות כלשהם ברגע בו נזכרנו בחלום? לעיתים, תגובות ראשוניות אלו יכולות לחשוף רבדים רגשיים לא מודעים אשר קשורים בתכני החלום. לדוגמה, מטופל סיפר חלום בו נודע לו כי התקבל למשרה נחשקת, בה הוא מעוניין מזה זמן רב במציאות. המטופל תיאר את קבלת הבשורה, את ההטבות שנלוו בחלום לקבלת המשרה ואת התגובות החמות של בני משפחתו אך הוסיף בהפתעה ש"למרות שזה היה חלום כל כך טוב, לא הרגשתי שום שמחה כשהתעוררתי. רק מין כבדות כזאת לא נעימה". התבוננות משותפת בתגובה המפתיעה לחלום העלתה כי הכמיהה והרצון להצלחה אשר ליוו את המטופל בחייו לוו תמיד גם בפחד לא מודע מפניה: המטופל נזכר בלחץ העצום להצטיינות שחווה בילדותו לאור יכולותיו האינטלקטואליות המרשימות, ותיאר כיצד חש לא פעם קנאה באחיו ש"ממנו לא ציפו לשום דבר מיוחד. הוא יכל להיות סתם ילד".

פירוש חלומות צעד ב: אסוציאציות לאלמנטים שונים בחלום

ברוחו של פרויד, הצעד השני של פירוש חלומות הוא התבוננות שיטתית באסוציאציות המתעוררות לאלמנטים שונים בחלום. האסוציאציות העולות סביב האלמנטים השונים חושפות רבדים נוספים אשר נמצאים תחת התוכן הגלוי של החלום. אסוציאציות אלו הן אישיות וקשורות בנסיבות החיים, האירועים, המאפיינים האישיים וההשתייכות התרבותית של החולם, ועל כן מאפשרות לזהות את משמעותם הייחודית של סמלים ואירועים עבור כל חולם. לדוגמה, ניתן להתבונן במשמעויות השונות שיש לאלמנטים דומים עבור חולמים שונים.

חלום ראשון: גל, רווק בן 42, תיאר חלום בו הוא הולך עם קבוצת חברים ללונה פארק: אנחנו נכנסים ועומדים בתור לרכבת הרים. אני רואה מלמטה שזאת רכבת הרים עם קרוניות משותפות וחושב לעצמי בהקלה איזה מזל שכולנו נוכל להיות יחד. אבל כשמגיע תורנו פתאום מגיעות קרוניות זוגיות וכול מסתדרים בזוגות ונכנסים לקרוניות חוץ ממני. אני מציע שנחכה שהקרונית הקבוצתית תגיע שוב אבל זה נראה כאילו אף אחד לא יודע על מה אני מדבר. הרכבת מתחילה לזוז ואני קולט שאו שאני עולה לבד או שאני מפספס הכל".

האסוציאציה הראשונית של גל לחלום היתה "זאת היתה רכבת הרים מהסוג שהיו כשהייתי קטן. שנאתי את זה, תמיד פחדתי מרכבות הרים ומתקנים כאלה ותמיד ניסיתי להסתיר את זה כי היו יורדים עלי אם היו קולטים איזה פחדן אני". התבוננות באסוציאציה זו היוותה בסיס לדיון גם בתחושות הבדידות וההחמצה שליוו את הרווקות, אך גם בהרגשתו של גל שהרווקות שלו קשורה בפגם או חסר מסוים באישיותו: הרגשה שאילו לא היה פחדן, הססן וחסר אסרטיביות, היה מצליח ליצור קשר משמעותי ו"עולה על הרכבת" הזוגית.

חלום שני: עלמה בת ה-29 מתארת גם היא חלום על לונה פארק: אני עומדת עם מישהו, כנראה דייט, בכניסה ללונה פארק ואנחנו מתלבטים אם להיכנס או סתם ללכת לפיקניק בפארק הירקון. הכל מבולבל בשלב הזה... אני לא זוכרת בדיוק מה הוא רוצה ומה אני רוצה, אבל בסופו של דבר אנחנו נכנסים ומגלים שיש בפנים בלגן נוראי, בלגן שכשעמדנו בחוץ בכלל לא שמנו לב אליו. אני יודעת שעשינו טעות ושהיה עדיף לוותר, אבל מבפנים אני מרגישה מין התרגשות כזאת... מין ריגוש כזה לא ברור.

כאשר עלמה ניסתה להתבונן באסוציאציות שלה לחלום, היא נזכרה כי בילדותה, אביה היה האחראי על בילויים סוערים ואקטיביים יותר כמו לונה פארק, רכיבה על אופניים ופארק מים בעוד שאמה העדיפה פעילויות אקטיביות פחות כקולנוע, הקראת סיפורים ובילויים ביתיים. דפוס זה השתנה בסביבות גיל תשע, כאשר אביה של עלמה החלה לנהל סדרת רומנים אשר לוו במתיחות זוגית שסופה בגירושים שהביאו לריחוק מעלמה והאחים האחרים. אסוציאציה זו הביאה להתבוננות בבחירות הזוגיות של עלמה ובהתלבטות הפנימית שלה בין קשרים רגועים שנחווים כ"נכונים" אך ריקים לבין קשרים שנחווים כ"טעות" אך מעוררים ריגוש והנאה.     

פירוש חלומות צעד ג': משמעות הסמלים בחלום

הן פרויד והן יונג הניחו, כל אחד מזווית הראייה הייחודית לו, כי פירוש חלומות מושתת לא רק על אסוציאציות אישיות אלא גם על סמלים בעלי משמעות אוניברסלית. יונג הניח כי סמלים מסוימים מייצגים ארכיטיפים נפשיים אשר הנפש מנסה לתת להביא לידי ביטוי ואילו פרויד הניח כי סמלים מאפשרים לנפש להסוות תכנים מאיימים העוררים חרדה ואשמה. בהתאם לתפיסה לפיה סמלים מסוימים בחלום הם בעלי משמיעות נסתרת, חלק מומלץ מתהליך מקיף של פירוש חלומות כולל גם בדיקה של סמלים ייחודיים המופיעים בחלום ונושאים עמם משמעות ייחודית בעולם החברתי-תרבותי אליו אתה משתייך. כך, למשל, נחש מהווה עבור נוצרים ויהודים רבים סמל לפיתוי וערמומיות בעוד שכלב נתפס כסמל לנאמנות. כאשר מופיעים בחלום סמלים בעלי משמעויות מסוג זה, כדאי לבדוק האם וכיצד משמעויות אלו משתלבות באסוציאציות האישיות ובתהליך הכולל של פירוש חלומות. 

לדוגמה, הדר אשר הגדירה את עצמה כבעלת רגשות ניטרליים לגבי כלבים ("לא אוהבת ולא לא אוהבת, אין לי משהו מיוחד להגיד") תיארה חלום בו כלב לברדור התקיף אותה בפתאומיות. על אף שלא היו לה אסוציאציות אישיות ספציפיות לכלב הלברדור, הדר תיארה אותו כ"כלב שאמור להיות טוב ברך כלל, רגוע ונאמן כזה" והופתעה מתוקפנותו בחלום. התבוננות מעמיקה יותר הביאה לדיון בתחושתה הבסיסית של הדר שאנשים אינם כנים, נגישים ופתוחים לקשר כפי שהם מציגים את עצמם.

פירוש חלומות צעד ד': עיתוי החלום

עיתוי החלום, או סמיכות הופעתו לאירועים משמעותיים, יכול להוות היבט מרכזי בתהליך של פירוש חלומות. חלומות הנחלמים בהקשרים מסוימים נושאים עמם משמעות ייחודית ויש לפרש אותם בהקשרים אלו. כך, למשל, כאשר אישה הרה חולמת או מעלה אסוציאציות לחלום הקשורות בסרט האימה 'הנוסע השמיני' בו יצור מפלצתי משתכן בבטנם של גיבורי הסרט- יש לכך משמעות ייחודית המושפעת מההיריון והתהיות של האישה לגבי מיהו העובר שהיא נושאת. בהתאם, בתהליך של פירוש חלומות עלינו להתייחס להקשר, לנסיבות החיים ולאירועים סמוכים אשר בהקשרם החלום הופיע.

פירוש חלומות צעד ה': השוואה לחלומות נוספים

בחלק מהמקרים תהליך של פירוש חלומות אינו שלם ללא השוואה של החלום לחלומות נוספים. אנשים רבים מדווחים על חלומות חוזרים ו/או על סדרות של חלומות בעלי מאפיינים דומים. כאשר חלום אותו מפרשים הוא חלק מסדרה מסוג זה או "מתכתב" עם חלומות אחרים- כדאי להשוות בין החלומות ולנסות ללמוד מהשוואה זו על שינויים ותנועות נפשיות. כך, למשל, מטופלת אשר היתה מהגרת חלמה שוב ושוב כיצד היא מגיעה לבית זר ומלא חפצים יפים אך בלתי מוכרים. זמן קצר לאחר שהתחילה בקשר זוגי מבטיח, חלמה לראשונה כי היא מגיעה לאותו בית זר ומנוכר, אך הפעם היה בו ספל מסט הספלים שהיה לה במולדתה. הפער בין החלומות אפשר לזהות את התקווה לכך שהקשר הזוגי יהווה את הגשר למדינה החדשה.