תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Betrayal Dreams - בגידה בחלום

בגידה בחלום, ובפרט בגידה בחלום של אדם עליו אנו סומכים במציאות, עלולה לעורר בנו תחושות קשות: מה פתאום הופיעה בגידה בחלום? מה משמעותה והאם "יש דברים בגו"? הנה כמה אפשרויות לפירוש והבנה של הופעת בגידה בחלום.

הילה פתחה את פגישתה הראשונה בטיפול הפסיכולוגי אליו פנתה בתיאור חלום חוזר, שמרבה להטריד אותה: "אני עם בן הזוג שלי בחוף ים יפהפה, חלומי. נראה שאנחנו במן חופשה רומנטית מיוחדת, אולי ירח דבש ואולי לא. הכל מושלם בחוף הזה, יפה כמו שרואים רק בתמונות מהנשיונל ג'אוגרפיק. באיזשהו שלב של החלום אני ובן הזוג שלי יושבים על החוף ואני אומרת לו שאני אלך להביא משהו מהחדר שלנו, אבל כשאני נכנסת לחדר אני רואה אותו מסתיר במיטה מישהי, ואני יודעת שזאת מישהי אחרת. אני אומרת לעצמי בחלום שזה לא יכול להיות, הרי לפני כמה שניות ישבתי איתו על החוף, אבל אי אפשר לפספס את זה שיש איתו במיטה מישהי שהיא לא אני".

פירוש בגידה בחלום

בעבר הרחוק חלומות נתפסו כמבשרים את העתיד ובעלי כוח נבואי, אך כיום גדלה ההכרה בתפקיד החלום כמשקף תכנים רגשיים ובלתי מודעים. בהתאם, בגידה בחלום אינה מסמלת בגידה ממשית או עתידית, אלא מגוון תחושות ורגשות המעסיקים אותנו באופן מודע או בלתי מודע.

פירוש סמל הבגידה בחלום

בגידה בחלום עשויה להופיע באופן ברור ומפורש כמו בחלום של הילה, אך במקרים רבים בגידה בחלום תופיע באופן מוסווה ומטושטש. זאת, מאחר והחלום אמנם מציף תכנים רגשיים ובלתי מודעים, אך בו זמנית מכיל אלמנטים המגוננים עלינו מפני חשיפה קשה מדי לתכנים אלו. בהתאם, בגידה בחלום עשויה להופיע באופן עקיף, כמו לדוגמא בחלום של אורן, שתיאר כיצד הוא נכנס למשרדו, שמח לגלות חבילת שי אלגנטית שקיבל לרגל הצטרפותו כשותף לעסק המשפחתי. הוא פותח את אחד השוקולדים האיכותיים בחבילה אך כשהוא נוגס בו, מגלה שהוא ישן ומתפורר. אורן תיאר את ההפתעה והעלבון שחש כאשר נגס בשוקולד בחלום ובמובן זה, ניתן לומר כי הופיעה בגידה בחלום של אורן, גם אם לא באופן ישיר.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

באופן אינטואיטיבי, כאשר אנו מנסים להבין את משמעותה של בגידה בחלום אנו נוטים להניח כי היא מבטאת את הפחד שלנו מפני אכזבה או את שבירת האמון שחווינו מהאנשים היקרים לנו. בגידה בחלום אכן מסמלת פעמים רבות היבט זה, אך יכולה לשאת עמה גם משמעויות נוספות. כך למשל, בגידה בחלום יכולה לסמל דווקא את כמיהתו של החולם לבגוד אשר מוסווית בחלום על ידי מנגנון של היפוך, המציג את בן הזוג כבוגד ולא את החולם. לכן, כאשר מנסים להבין את משמעותה של בגידה בחלום חשוב מאוד לא להתייחס רק אל הבגידה הקונקרטית, אלא גם להקשר הרחב יותר של החלום: הרגשות שהתעוררו סביב הופעת בגידה בחלום, האסוציאציות הספונטניות, הסמלים האחרים בחלום (למשל, מה מסמלים סלסלת השי של אורן וחוף הים הקסום בחלום של הילה?) וכן הלאה. רק מתוך התבוננות בהקשר הרחב יותר ניתן להבין את משמעותה של בגידה בחלום עבור החולם הספציפי. חשבו למשל, כמה שונה היתה משמעותה של אותה בגידה בחלום שהילה תיארה אילו החלום היה מעורר אסוציאציות של כאב ואובדן ("חוף הים הזכיר לי את החוף בתאילנד שהיה בו את הצונאמי הנוראי הזה"), או אילו היה מעורר אסוציאציות של שחרור והקלה ("החוף הזה הזכיר לי את החופשה של אחרי הצבא בתאילנד... אהבתי את התפקיד והיה לי עצוב להשתחרר מהצבא, אבל בטיול הרגשתי את כל השחרור מהעומס והמועקה של הצבא"). כלומר, קיימת חשיבות רבה לתת מקום לאסוציאציות הייחודיות של כל חולם וחולם לאותה תופעה.

מה המשמעות של חלום חוזר על בגידה?

בגידה בחלום עשויה להופיע סביב תחילתו של קשר המלווה בחששות, נקודות משבר בחיינו, פגיעה באמון בקשר קיים או לחלופין, דווקא סביב העמקת קשר (למשל, בגידה בחלום יכולה להופיע לאחר הצעת נישואין ולסמל את החרדה מפני ההתחייבות המשמעותית). לצד זאת, חלום חוזר על בגידה יכול לסמל תחושה עמוקה ומתמשכת יותר של חוסר אמון באדם ספציפי או קושי כללי לבטוח באנשים.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על בגידה?

חלומות חוזרים על בגידה הם בדרך כלל ביטוי נפשי לכך שיש היבט כלשהו בחוויה הרגשית או בקשרינו הבין אישיים אשר זקוק להתייחסות ועיבוד. מאחר והחלום אינו נמצא בשליטתנו, הוא מהווה לא פעם ביטוי לתכנים, משאלות וקונפליקטים לא מודעים – על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחלום חוזר. לכן, כאשר בגידה בחלום מופיעה שוב ושוב כדאי לערוך "בדק בית", באופן אישי או באמצעות טיפול פסיכולוגי, ולנסות להבין מה מסמלת אותה בגידה בחלום ומה נפשנו מנסה לספר לנו דרכה.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

כאמור, תכני החלום בלתי נשלטים ולכן לא ניתן לדעת אם פתרון החלומות ימנע את הופעתם החוזרת. יחד עם זאת, התבוננות במשמעותה של בגידה בחלום, או בכל תוכן נוסף החוזר על עצמו בחלום, מאפשרת עיבוד של התוכן הנפשי הבלתי מודע ובכך משחררת את הנפש, פעמים רבות, מפני הצורך להציף תוכן זה דרך החלום. חשוב להדגיש כי תהליך זה יכול להיות ממושך ומורכב הרבה מעבר לפתרונו של חלום יחיד: לעיתים רק שינוי נפשי מהותי הנוגע לתכנים שבאו לידי ביטוי בחלום יביא להפסקת החלום החוזר. כך למשל, בגידה בחלום המסמלת את קשייו המהותיים של אדם שחווה התעללות פיסית בילדותו לתת אמון באחרים, תהיה ככל הנראה עיקשת יותר מבגידה בחלום המופיעה סביב תחילת קשר זוגי.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות