תפריט נגישות
חיפוש

Lucid dream - חלום צלול

אנשים רבים בתחומי פסיכותרפיה מגלים סקרנות לגבי חלומות ומשמעותם. פסיכותרפיה פסיכואנליטית אשר פרויד זיגמונד היה מהוגיה המרכזיים, ראה בחלומות בתור "דרך המלך" לאזור המכונה לא מודע/ תת מודע בנפש האדם.

חלום צלול, או חלימה מודעת, הוא מצב בו האדם החולם מודע לכך שהוא חולם ובחלק מהמקרים אף יכול להשפיע על ההתרחשות בחלום מתוך מודעות זו. חלומות צלולים נחשבים לנדירים יחסית, אך Gackenbach  (1991), למשל, מצא כי בין 47-100% מהאוכלוסיה תחווה לפחות פעם אחת בחייה חלום צלול. הסיכוי לזכור חלום צלול גדול מהסיכוי לזכור חלום רגיל, כאשר אנשים שונים ביכולתם לחלום חלומות צלולים ולשלוט בהם. Erlacher et al (2011), למשל, מצאו כי ספורטאים אמנם אינם חולמים יותר חלומות צלולים מכלל האוכלוסיה, אך אחוז החלומות הצלולים מכלל חלומותיהם גבוה יותר מהאחוז השכיח באוכלוסיית הלא-ספורטאים. האפשרות לחלום חלום צלול מעוררת את סקרנותם של אנשים רבים, והביאה לפיתוחן של טכניקות שונות ליצירת חלום צלול. טכניקות אלו מתמקדות בהגברת תשומת הלב לחלומות (רישום חלומות וניסיון להיזכר בהם, למשל) ובאימון להבחנה בין חלום למציאות: אנשים המבקשים לייצר חלום צלול בשיטה זו מונחים לשאול את עצמם בעירות, אחת לזמן מה, האם מדובר בחלום או מציאות, וכך גדל הסיכוי שישאלו עצמם שאלה זו גם במהלך חלום- וכך יוכלו  ליצור חלום צלול בו הם מודעים לכך שהם חולמים.

מחקרי מעבדה מעטים יחסית התמקדו בהשפעותיו של חלום צלול, אך מחקר שערכו Erlacher et al (2010) הצביע על כך שביצועיהם של ספורטאים משתפרים כאשר הם מתרגלים מיומנויות מוטריות שונות במסגרת חלום צלול. מחקרי המעבדה אינם מצביעים על נזק כלשהו שנגרם בעקבות חלימת חלומות צלולים לאורך זמן, אך יש הטוענים כי חלימה כזאת לאורך זמן, ואפילו הניסיון לייצר חלום צלול, פוגעת ברווחיו הרגשיים האותנטיים של החלום: עיבוד של רגשות ואירועים והעלאת חומרים בלתי מודעים לרמה קרובה יותר למודעות.


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות