תפריט נגישות

Horse in dream - סוס בחלום

חלמתם על סוס דוהר, על מרוץ סוסים, או על נפילה מכאיבה מגבו של סוס, ותהיתם מה זה אומר? מהי המשמעות של הופעת סוסים בחלום?

פירוש סוס בחלום

אתם צופים במרוץ סוסים, הסוס עליו הימרתם עומד בדיוק במסלול האמצעי, מוכן לזינוק. צליל ההזנקה נשמע, והסוסים מזנקים ומתחילים לדהור בזירה. לפתע, הסוס הכחוש והחלש ביותר במקצה מתחיל לצבור תאוצה, ועוקף את הסוס שלכם. ואז – אתם מתעוררים. מהי המשמעות של חלום כזה? ומהי המשמעות של הופעת סוסים בחלום בכלל?

חלומות הם תופעה קוגניטיבית-נפשית מרתקת. ללא שליטתנו, מופיעים בחלומות סיפורים, ייצוגים וסמלים אשר נותנים ביטוי הן לרשמים ומידע שקלטנו והצטברו במהלך היום, והן לתכנים הפנימיים המעסיקים אותנו.

פענוח חלומות הוא תחום מרתק אשר מנסה להקנות משמעות לחלומותינו. ישנן שתי גישות מרכזיות לפענוח חלומות: (1) גישה המתמקדת בתפקידם של סמלים ספציפיים בחלום (למשל, נעליים בחלום, חתול בחלום, בכי בחלום); ו-(2) גישה המתמקדת במשמעות האישית של האלמנטים בחלום עבור כל חולם כאדם אינדיבידואלי.

פירוש סמל הסוס בחלום מזווית אוניברסלית

לפי הגישה המתמקדת בסמלים ספציפיים לפירוש החלום, הופעתו של סוס בחלום קשורה להצלחה בתחומי חיים מרכזיים, או לכוחותיו ויכולותיו של החולם. בנוסף, סוס בחלום נחשב גם למבטא שאפתנות והישגיות, ועשוי להופיע בתקופות של מאמץ להשגת יעדים והגשמת מטרות אישיות.

כיוון נוסף המבוסס על הגישה הסמלית לפירוש חלומות רואה בסוס סמל למיניות גברית, ורואה את הופעתו של סוס בחלום כביטוי לעיסוק בתכנים מיניים או התפתחות מינית.

פירוש החלום לפי תפיסה פסיכולוגית

ההתייחסות להופעת סוס בחלום כאל סמל אוניברסלי מאפשרת לא פעם הרחבה של הבנת משמעות החלום. יחד עם זאת, פענוח חלומות המתבסס רק על גישה סמלית, עשוי להחמיץ את המשמעויות המעודנות והאישיות יותר אשר קשורות בהופעת סוס בחלום של אדם מסוים. כדי להבין באופן אישי ומעמיק את משמעות הופעתו של סוס בחלום, יש להתייחס באופן מקיף להקשרו הרחב של החלום בחייו של האדם ולאסוציאציות האישיות המתעוררות בו כאשר הוא חושב על החלום.

כך למשל, עבור אישה הנמצאת בתהליך שיקום לאחר תאונת דרכים קשה, חלום על נפילה מסוס יכול לסמל את הקושי לחזור לשגרה ולהתגבר על הטראומה, ואילו אצל גבר צעיר אשר עוזב לראשונה את בית הוריו, סוס דוהר בחלום יכול לסמל התבגרות נפשית ומינית, ויציאה לדרך עצמאית.

מה המשמעות של חלום חוזר על סוס?

הופעה חוזרת של סוס בחלום מעוררת פעמים רבות תחושות של סקרנות או אי נוחות: מה החלום מבקש לומר? האם יש משמעות מיוחדת להופעה חוזרת של סוס בחלום? בפועל, הופעה חוזרת של סוס בחלום מבטאת במרבית המקרים את העובדה שאנחנו עסוקים, עם או מבלי שנהיה מודעים לכך, בתוכן רגשי מסוים, שהנפש מאותת לנו שעלינו להתמודד איתו ולעבד אותו.

כך, למשל, אפשר לחשוב על מטופלת אשר זיכרונות ילדותה הטובים והחמים ביותר היו מביקורים בחוות הסוסים של סבה וסבתה, שמתארת כיצד מופיע סוס בחלום כמעט בכל פעם שהיא חווה תחושת בדידות וייאוש קשה. התבוננות משותפת בחלום בטיפול עשויה לחשוף כי הופעתו של סוס בכל פעם שהיא מרגישה בודדה, מבטאת משאלה לחזור לאותם ימים מאושרים אצל סבא וסבתא.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים?

אם נבין את החלומות החוזרים כביטוי לכך שאנו עסוקים בהיבט נפשי מסוים שלא הגיע לפתרון, הרי שדרך ההתמודדות המתאימה היא ניסיון לעבד את החלום ולהבין את משמעותו. לשם כך, כדאי לנסות ולזהות באילו נסיבות חיים (חיצוניות או נפשיות) מופיע סוס בחלום, באיזה אופן הוא מופיע ואילו תחושות, זיכרונות, מחשבות ואסוציאציות נלווים להופעתו של סוס בחלום בנקודות זמן שונות.

במידה וחזרתו של חלום מסוים מביאה לתחושת מועקה, כדאי לשקול פנייה אל פסיכותרפיה שתהווה מקום להתבוננות בתוכן הנפשי המתבטא דרך ההופעה החוזרת של החלום, וככל הנראה גם בתכנים נוספים שאולי טרם מצאו את ביטוים.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

במקרים מסוימים, פירוש וחקירה של חלומות מביאים לכך שהנושא הרגשי העומד מאחוריהם הופך מעובד יותר ונגיש יותר למודעות, כך שפוחת הצורך להמשיך להציף אותו באמצעות החלום, והחלומות החוזרים פוחתים. יחד עם זאת, שליטתנו בחלומות שלנו היא מוגבלת, ואין לנו יכולת להכתיב את התכנים הרגשיים המעסיקים אותנו. לכן, כדאי להתייחס אל חלומות חוזרים לא כאל תופעה שיש לפתור ולהעלים אלא כאל הזמנה של הנפש להתבונן פנימה, ולהכיר את עצמנו קצת יותר טוב.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות