תפריט נגישות

Cat in dream - חתול בחלום

חתול בחלום: סימן לכך שמישהו משלה אותנו, או סימן לכך שאנו מתחילים להשתנות לטובה? ואולי להופעת חתול בחלום בכלל אין משמעות ידועה ומוסכמת אלא רק משמעות אישית? מידע על משמעות הופעת חתול בחלום.

פירוש חתול בחלום

הופעת חתול בחלום היא תופעה נפוצה: חתול הוא חיה ביתית המוכרת לכולנו וכמעט כל אחד מאתנו זכה לאינטראקציה נעימה יותר או פחות עם חתול במהלך חייו. אך מה המשמעות של הופעת חתול בחלום? כדי להבין את משמעות הופעתו של חתול בחלום ניתן להתייחס למספר אלמנטים:

המשמעות הסמלית האוניברסלית של הופעת חתול חלום

האסוציאציות האישיות המתעוררות בתגובה לחתול ולאלמנטים אחרים בחלום.

ההקשר שמעבר להופעת חתול בחלום: תוכן החלום, התחושה שליוותה את החלום, התנהגותו של אותו חתול בחלום וכן הלאה.

  • למטפלים בתחום פירוש חלומות >>

  • מאמרים נוספים בתחום פירוש חלומות >>

פירוש סמל החתול בחלום

כאשר אנו מנסים להבין את משמעותה הסמלית של הופעת חתול בחלום, אנו פונים למעשה לגישה המניחה כי לסמלים ישנה משמעות אוניברסלית. גישה זו היתה נהוגה בימיה הראשונים של הפסיכואנליזה, ומאפיינת גם היום זרמים ספציפיים העוסקים בפירוש חלומות. בין זרמים אלו נכלל פתרון חלומות על פי הקבלה וזרם הפסיכולוגיה היונגיאנית המדגיש את החיבור העמוק של כל אדם לארכיטיפים אוניברסליים מולדים. גישות המדגישות את הסמליות האוניברסלית של אלמנטים בחלום הציעו בין היתר כי חתול בחלום משמעו שאנו משלים את עצמנו בנוגע לדבר מה משמעותי בחיינו או לחלופין- כי אנו מצויים בתהליך "גמיש" של שינוי חיובי.

חשוב להדגיש כי הגישות המקנות משמעות סימבולית ספציפית לאלמנטים המופיעים בחלום שנויות במחלוקת כיום. זאת, מתוך הנחה שעיקר משמעותו של החלום נשענת על האסוציאציות האישיות לסמלים המופיעים בו, וכי פענוח חלומות משמעותי נשען על חקירה אישית של סמלי החלום.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

כאמור, כיום נפוצה ההנחה כי את עיקר משמעותו של החלום ניתן לשאוב מהתבוננות רחבה בתוכן החלום ובאסוציאציות המתעוררות סביבו. החלום נתפס כמבטא חלקים פחות מודעים בנפשנו ובהתאם- התבוננות באסוציאציות הספונטניות העולות בתגובה לאלמנטים בחלום מסייעת פעמים רבות לחשוף רבדים נפשיים בלתי מודעים. גישה זו לחקירת הופעתו של חתול בחלום לא תתמקד במשמעות הכללית של הופעת חתול בחלום אלא בחוויה האישית: אילו זיכרונות, מחשבות או דימויים מתעוררים בתגובה לאותו חתול בחלום? האם הופעתו לוותה בתחושת חרדה ואי שקט או דווקא בתחושת חמימות ורוגע? מעבר לאותו חתול בחלום, איזה יחס יש לחולם לחתולים באופן כללי?

ההתבוננות האישית בחווית החלום ובהופעת חתול בחלום מאפשר כניסה לעולמו הלא מודע האישי והספציפי של החולם. בהתאם, שימו לב כיצד משמעותו של חתול בחלום שונה מאו עבור שני חולמים שתיארו חלום דומה בו הם מחפשים חתול שאבד אחרי שהתבקשו לשמור עליו:

חולם א': חולם א' מתאר את החיפוש אחר חתול בחלום כרווי מתח וחרדה. כאשר הוא מתבקש להעלות אסוציאציות לחלום, הוא מתאר זיכרון ילדות בו הלך לשחק כדורגל כאשר התבקש לשמור על אחיו הקטן ששיחק בארגז החול. הוא נזכר בבהלה העוצמה שחש כאשר חזר מהמשחק ולא מצא את אחיו (שנמצא בריא ושלם דקות ספורות לאחר מכן). כמו כן, הוא סיפר כי אינו אוהב חתולים הנחווים עבורו כתוקפניים. התבוננות משותפת במסגרת טיפול נפשי העלתה כי עבור חולם זה, חתול בחלום היה ביטוי לרגשות האגרסיביים כלפי האח הצעיר: האח נחווה כתוקפני ומשתלט גם בבגרות אך החולם חש חרדה ואשמה סביב התעוררותם של רגשות אלו, מאחר והאח הצעיר הוא אח המתמודד עם קשיים רגשיים אליהם החולם מתבקש שוב ושוב להגיב בסבלנות ואהדה.

חולם ב': חולם ב' מתאר את החיפוש אחר החתול כחיפוש מאומץ ומייגע. הוא מרגיש עייף, עצוב ומיואש לגבי האפשרות למצוא את החתול. הוא מתאר רגשות חמים ואוהבים כלפי חתולים, ומספר כי רגשות הייאוש והעייפות מזכירים לו את התקופה שלאחר פרידה מבת זוגו האחרונה, פרידה אשר אחריה החליט לקחת פסק זמן ארוך מהתחום הזוגי. חולם זה הופתע לגלות שהופעת חתול בחלום סימלה את געגועיו ופחדיו לקשר זוגי "חם ואוהב": עד כה הוא חש כי קיבל החלטה "שקולה ונכונה" בהחלטתו להתרחק מהתחום הזוגי, אך החלום חשף רובד רגשי נוסף.

כאמור, כיום נפוצה ההנחה כי את עיקר משמעותו של החלום ניתן לשאוב מהתבוננות רחבה בתוכן החלום ובאסוציאציות המתעוררות סביבו. החלום נתפס כמבטא חלקים פחות מודעים בנפשנו ובהתאם- התבוננות באסוציאציות הספונטניות העולות בתגובה לאלמנטים בחלום מסייעת פעמים רבות לחשוף.

חלומות חוזרים, וביניהם גם הופעה חוזרת של חתול בחלום, מסמלים בדרך כלל עיסוק של הנפש בקונפליקט או עניין בלתי פתור. חתולים בחלום אשר מופיעים שוב ושוב הם פעמים רבות הדרך של הנפש להסב את תשומת ליבנו לכך שדבר מה מעסיק אותנו באופן מודע או בלתי מודע, וכי עלינו להקדיש תשומת לב רבה יותר להתבוננות במשמעותם של חתולים בחלום. יחד עם זאת, חשוב לשים לב להבדלים והשינויים בין חלומות בהם מופיעים חתולים, ולאופנים השונים בהם מופיעים חתולים בחלום בתקופות חיים שונות.

כך, למשל, מטופלת שחתולים התקשרו עבורה לאווירת החופש והשלווה של בית ילדותה תיארה הופעה חוזרת ונעימה של חתול בחלום בתקופות של לחץ, אך הופתעה כאשר סביב כניסה לקשר זוגי אותו חוותה כמתעתע- הופיע חתול בחלום אשר ישב על ברכיה וגירגר אך שרט אותה ברגע שרכנה לנשקו.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על חתולים

מתוך הנחה כי חלומות חוזרים על חתולים והופעה חוזרת של חתול בחלום משמעם שהנפש מנסה לומר לנו דבר מה, הדרך להתמודד עם חלומות חוזרים על חתולים- היא להקשיב להם. התבוננות בהופעת חתול בחלום באופן עצמאי או במסגרת פסיכותרפיה עשויה להוות דרך להבנה עצמית והרחבת ההכרות שלנו עם עצמנו: לא לחינם פרויד כינה את החלום "דרך המלך אל הלא מודע".

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

התשובה לשאלה זו שלילית. בדיוק כמו הלא מודע שלנו, חלומות אינם מצויים בשליטנו וזהו חלק מקסמם: התבוננות בחלום והבנת משמעותו של הופעת חתול בחלום מאפשרת לנו להתבונן אל תוך נפשנו והניסיון להיפתר מחלום דומה לניסיון להיפתר מחלק מחוותנו הנפשית.


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות