תפריט נגישות

Mouse in Dream - עכבר בחלום

הופעתן של חיות בחלום, וביניהן גם הופעתו של עכבר בחלום, מעוררות פעמים רבות סקרנות. מה משמעותו של עכבר בחלום? מדוע הופיע דווקא עכבר בחלום, ולא חיה אחרת? כל המידע על פירוש חלומות ועל פענוח הופעתו של עכבר בחלום.

פירוש עכבר בחלום

חלומות נוצרים על ידי מוחנו ותודעתנו, אך נחווים פעמים רבות כלא ברורים ובלתי מובנים. ככאלו, חלומות מעוררים עניין רב ולאורך השנים פותחו גישות שונות לפענוח סמלים בחלום ולהבנת משמעויותיהם של חלומות. את הופעתו של עכבר בחלום ניתן להבין משתי זוויות מרכזיות: זווית המדגישה את משמעותו הסמלית של עכבר בחלום, וגישה המדגישה את המשמעות הפסיכולוגית האישית של הופעת עכבר בחלום.

פירוש סמל העכבר בחלום

סיפורי פולקלור ואגדות בהם מככבים בעלי חיים גרמו לכך שחלק מהחיות הפכו בעולם האנושי לסמלים המייצגים תכונות ומצבים מסוימים. בהתאם, גישת פענוח חלומות המתמקדת במשמעות האוניברסלית של סמלי החלום מציעה כי הופעת עכבר בחלום היא בעלת משמעות סמלית. לפי גישה זו, עכבר בחלום יכול לסמל בעיה או קושי בחיינו, פחדים וחששות או לחלופין שינוי לטובה הקשור בהתגברות על קושי או מכשול. כפי שניתן לראות מהפירושים המנוגדים להופעת עכבר בחלום, הגישה המתבססת על פירוש ספציפי ואוניברסלי לסמל המופיע בחלום היא גישה המחמיצה את הייחודיות והמשמעות האישית אשר עשויה להיות להופעת עכבר בחלום או סמלי חלום אחרים.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

לעומת הגישה הסמלית לפענוח חלומות, גישה המתמקדת בהתבוננות במשמעות האישית שמקנה החולם לסמלים וההתרחשויות בחלום מאפשרת גישה אל חוויות אישיות וייחודיות יותר. הגישה הפסיכולוגית לניתוח חלומות מציעה התבוננות בחוויה הרגשית של החלום ובאסוציאציות, הזיכרונות והמחשבות המתעוררים בתגובה אליו, ומציעה להבין את משמעות החלום והתוכן הנפשי אותו הוא מייצג מתוך הקשר זה. חלומות יכולים  דוגמה לפירוש הופעתו של עכבר בחלום לפי גישה זו ניתן לראות בחלומו של אלי, גבר בן 35 אשר עמד לקראת גירושים:

"בחלום אני אורז מזוודות ומתארגן לצאת מהבית שלי ושל אשתי. אני נכנס לחדר של הבת הקטנה שלי, התינוקת, ופתאום אני רואה שכל המיטה מלאה עכברים. אני נבהל ומתחיל לצעוק ולנסות להוציא את הבת שלי, אבל אשתי מגיעה ומתחילה להיאבק איתי, היא אומרת לי שזה טוב לתינוקת כי ככה מערכת החיסון שלה מתחזקת".

בחלום זה, העכבר עשוי לסמל את ההשפעות הרעות שאלי חשש שיהיו לאשתו על ביתו. הגירושים העלו את החשש מפני חוסר יכולת להיות מעורב בגידול הבת, ומפני האפשרות שביתו תושפע מתכונות של אשתו איתן אלי התקשה להשלים. לעומת זאת, הופעת עכבר בחלום יכולה לשאת משמעויות שונות לגמרי, כפי שמודגם בחלומה של עינב, צעירה שהתמודדה עם דיכאון וקשיים בתחום החברתי:

"חלמתי חלום מוזר. אני רואה את מה שקורה בחלום, אבל לא ממש משתתפת במה שקורה. בחלום היו שני עכברים בתוך חדר קטן שנראה כמעט כמו תא כלא. שניהם מנסים לצאת משם, הם נראים בפאניקה. עכבר אחד, נדמה לי שהגדול יותר, רץ במעגלים, הוא נראה מיואש באיזושהי דרך. השני מתחיל לחפור עם הידיים הקטנות שלו בפינה של החדר. אני זוכרת שבחלום אני אומרת לעצמי הוא מסכן, סתם הורס לעצמו את הידיים אבל בעצם אין לו סיכוי ואז בכל זאת מתחילה להיכנס אור מהמקום שהוא חופר בו".

עבור עינב, הופעת עכבר בחלום עשויה לייצג שני חלקים באישיותה: החלק המוכר שלא יודע איך להיחלץ מהקשיים והכבלים הרגשיים, וחלק חדש, קטן יותר, שמנסה אופן התמודדות חדש ומכאיב, אך גם מלא תקווה.

מה המשמעות של חלום חוזר על עכבר?

הופעה חוזרת של עכבר בחלום משמעה שהנפש שלנו עסוקה בתוכן נפשי בלתי פתור ה"קורא לנו" ומנסה לגרום לנו להבין ולעבד אותו. זאת, מלבד מקרים בהם חלומות חוזרים על עכברים מופיעים כחלק מבעיה מקיפה יותר של פוביה מעכברים, המתבטאת בפחד מוגזם ובעיסוק אינטנסיבי בעכברים.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על עכבר

במידה וחלומות חוזרים על עכבר מופיעים כחלק מפוביה מעכברים, חשוב לפנות אל טיפול קוגניטיבי התנהגותי אשר יקנה כלים להתגברות על הפוביה באמצעות נטרול דפוסי החשיבה וההתנהגות הבלתי רציונליים הגורמים לפוביה ומשמרים אותה. במידה ומדובר בהופעה חוזרת של עכבר בחלום שלא כחלק מפוביה, הדרך להתמודדות עם החלומות החוזרים היא באמצעות הקשבה רגישה לתכני החלום וניסיון להבין את משמעותו באופן עצמאי או באמצעות טיפול נפשי.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

חלומות חוזרים, ובפרט הופעה חוזרת של עכבר בחלום, עשויים לגרום לחולמים אי נוחות ורצון להיפתר מהחלום המטריד. אלא שחלומות ותוכניהם אינם מצויים בשליטתנו, ולכן לא ידוע על דרך להפסקת החלימה על נושאים מסוימים. הבנה ועיבוד של החלום ומשמעויותיו הנסתרות תביא במקרים רבים להפסקת הופעתו או לשינוי מהותי בתכני החלום או בחווית החלום (למשל, הופעת עכבר בחלום עשויה להפוך לפחות מפחידה ומאיימת), אך גם הבנת החלום אינה מתכון בטוח להפסקת הופעתו.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות