תפריט נגישות

Lion in dream - אריה בחלום

אריה בחלום: סמל לאיום או לכוח? ביטוי לתכנים רגשיים לא מודעים או רמז לבאות? ואולי בכלל תגובה מקרית לתכנים אליהם נחשפנו במהלך היום? פתרון חלומות הוא משימה מורכבת ועדינה, אשר לאורך אלפי שנים בהן היא מרתקת את בני האדם- הוצעו דרכים וגישות שונות לעיסוק בה. בכתבה זו נדון בפירוש הופעתו של אריה בחלום על פי גישות שונות.

פירוש אריה בחלום

כאשר אנו ניגשים אל פענוח חלומות אנו למעשה יוצאים מהנחה כי החלום אינו "פשוטו כמשמעו" אלא שהוא מסתיר רבדי משמעות שונים שפעמים רבות אינם מובנים לנו ממבט ראשון. תפיסה זו משותפת במידה מסוימת לאסכולות פסיכולוגיות, נוירולוגיות ואפילו לעוסקים בקבלה יהודית- כל גישה מכיוון אחר ועם דגשים שונים. בהתאם, כל אחת מגישות אלו תציע כי הופעת אריה בחלום אינה מקרית אלא כי אריה בחלום הוא בעל משמעות נפשית ייחודית.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

הגישה המדגישה את קיומם של סמלי חלום בעלי משמעות אוניברסלית ספציפית ספגה ביקורת על כך שאינה אישית דיה ומחמיצה את המשמעות הסמלית הייחודית שיש לכל סמל עבור החולם הספציפי. בהתאם, נחל מימיה הראשונים של הפסיכואנליזה פרויד וממשיכיו טענו כי לא ניתן לפרש את החלום רק על פי סמליו, וכי יש להתבונן באסוציאציות, המחשבות והזיכרונות הספונטניים שהחולם מתאר בעקבות החלום. על פי גישה זו, ניתן להבין את משמעותו של אריה בחלום רק על סמך השטף האסוציאטיבי האישי שהחלום מעורר מאחר והוא זה שחושף את משמעותו האישית של אריה בחלום עבור החולם.

  • למטפלים בתחום פירוש חלומות >>

  • מאמרים נוספים בתחום פירוש חלומות >>

מה המשמעות של חלום חוזר על אריה

המשמעות של חלום חוזר על אריה תלויה, כמובן, בפירוש האישי ובמשמעות שניתנו להופעת אריה בחלום עבור החולם הספיציפי. מעבר לכך, חלום חוזר על אריה משמעו במרבית המקרים כי הנפש שלנו מנסה לעבד ולהתמודד עם תוכן נפשי מסוים אשר איננו מודעים אליו באופן מספק. התוכן הלא מודע החבוי מאחורי הופעת אריה בחלום "קורא לנו" לפירוש באמצעות חלומות חוזרים על אריה, ומנסה לעורר את מודעותנו אליו.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על אריה

מאחר וחלומות חוזרים על אריה הם הדרך שלנו לגעת בתכנים לא מודעים החומקים ממודעותנו בערות, הדרך להתמודד עם חלומות חוזרים על אריה היא לנסות ולפרש את תכני החלום. עיבוד של התכנים המופיעים בחלום והבנת משמעות הופעתו של אריה בחלום עבורנו מאפשרות לנו להתבונן בתכנים החבויים בנפשנו ולהעלות אותם אל המודעות. ברגע שעלו אל המודעות, יכולתנו להתמודד עם אזורים אלו בנפשנו גדלה. כך, למשל, מטופל תיאר בטיפול הופעה חוזרת של אריה בחלום. חלומות אלו כללו סיטואציות שונות בהם אריה בורח מגן חיות/קרקס וכד' וגורם לאימה ונזקים כאשר הוא נמלט לרחובות העיר. בחלומות אלו המטופל עצמו נמצא בדרך כלל בבניין גבוה והשקיף על המתרחש בתערובת של בעתה ושעשוע. התבוננות באסוציאציות האישיות שהתעוררו בעקבות החלום העלו כי המטופל, אשר היה אדם מרצה וכנוע מאוד, מפחד מאוד מהתפרצות התוקפנות והאסרטיביות החבויות בו אך בו זמנית- נהנה מהאפשרות לנקום באנשים מולם הוא מפגין יחס כנוע ומתרפס מזה שנים. ההתבוננות בחלומות אלו עודדה את מוטיבציית המטופל לחקור את נטייתו לריצוי וכניעה, ואת פחדיו מפני הבעת עמדה של אסרטיביות ותקיפות.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

הופעת אריה בחלום, בדומה להופעת סמלי חלום אחרים, אינה מצויה בשליטתנו ומכאן גם כוחה: בשינה, מנגנוני ההגנה שלנו רפויים והנפש פנויה יותר להעלות אל פני השטח תכנים בלתי מודעים. בהתאם, פתרון חלומות אינו מבטיח את הפסקת הופעתו של אריה בחלום למרות שהוא מגדיל את הסיכוי לכך: זיהוי ועיבוד התכנים הלא מודעים של החלום מביא במקרים רבות לכך שחלומותינו יפנו לעיסוק בתכנים לא מודעים אחרים.


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות