תפריט נגישות

Crying in dream - בכי בחלום

אודליה הגיעה לטיפול פסיכולוגי חודשים ספורים לאחר שבנה בן התשע אובחן כלוקה בסרטן. את הפגישה הראשונה היא פתחה בתיאור חלום: "אני מגיעה עם בני לבית החולים, לכימותרפיה, אבל כשאנחנו מגיעים אנחנו רואים שבית החולים בשביתה, אי אפשר להיכנס. אני נלחמת עם השומרים בכניסה שיתנו לנו להיכנס, אני אומרת להם שאנחנו חייבים לעשות את הטיפול היום אבל הם לא נותנים לי. אני לא מצליחה ואז, פתאום, אני באוטו ואני בוכה בכי מטורף של הקלה. אני לא מבינה את זה, הרי אני אמורה להיות לחוצה ולהמשיך להילחם, אבל אני מרגישה הקלה מטורפת והדמעות ממשיכות לזרום".

אודליה מתארת בכי בחלום אשר הפתיע אותה ולא התיישב עם האופן בו היא מכירה את עצמה ואת רגשותיה בתקוה סוערת זו. על אף הפתעתה של אודליה מאותו בכי בחלום, האופן בו הוא מופיע אינו מפתיע: בכי בחלום, כמו גם סמלים אחרים אשר מופיעים בחלום, מבטאים פעמים רבות אזורים ורגשות בלתי מודעים: כאלו שבעירות אנו מתקשים להכיר בהם ולחוות אותם, והחלום מציף על פני השטח כאשר אנו ישנים וההגנות שלנו רופפות יותר.

פירוש בכי בחלום

במקרה של אודליה בכי בחלום סימל את הכמיהה לנוח, להפסיק לתפקד באופן מושלם ורציונלי ולתת לרגשותיה להציף אותה, כפי שלא הרשתה לעצמה בחיי היום יום. אך האם בכי בחלום קשור תמיד בתחושות הקלה ופורקן? כנראה שלא. אסטרטגיות שונות של פענוח חלומות יציעו גישות שונות להבנת בכי בחלום. שתיים מהגישות המרכזיות אשר מציעות אסטרטגיות של פתרון חלומות הן גישה המתמקדת בפירוש סמלים בחלום (למשל, משמעותו הסמלית של בכי בחלום) וגישה המתמקדת במשמעות הסובייקטיבית של בכי בחלום.

פירוש סמל הבכי בחלום

גישת פענוח חלומות על פי סמלים מדגישה את תפקידם הסימבולי האוניברסלי של סמלים שונים. לפי גישה זו, לאלמנטים מסוימים (למשל, היריון בחלום, נחש בחלום, כלב בחלום וכן הלאה) יש משמעות ספציפית קבועה הרלוונטית לכל חלום. לפי גישה זו בכי בחלום יכול לסמל תחושת אובדן או חשש מפני העתיד, אך מרבית אנשי המקצוע העוסקים בתחום של פסיכותרפיה יתנגדו לגישה זו מאחר והיא מחמיצה את המשמעות האישית-חוויתית הייחודית של בכי בחלום עבור החולם הספציפי. כלומר, גישה המדגישה את המשמעות האוניברסלית של בכי בחלום או סמלים אחרים תחמיץ את תפקידו הייחודי של החלום כנושא מסר מאזורים פחות מודעים בנפש.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

התבוננות במשמעותו של בכי בחלום מזווית מקצועית ופסיכולוגית תדגיש את חווית החלום האישית ואת האסוציאציות האישיות המתעוררות בחלום סביב אותו בכי בחלום. כך, למשל, ניתן לזהות כמה שונה משמעותו של בכי בחלום עבור אודליה לעומת משמעותו עבור גור, שתיאר אף הוא מצב של בכי בחלום:
"אני במילואים, עם כל החבר'ה שהייתי איתם לפני 20 שנה. הם נראים לי שונים מאוד, גדולים, ואז אני קולט שבחלום אני עדיין בן 18, ילד, והם כולם גברים מגודלים כאלה, גבוהים, חזקים. יש בזה משהו מבהיל ואני קולט שאני הולך לבכות וזה מבהיל אותי עוד יותר- את יודעת כמה זמן לא בכיתי?! אני מתחיל לחפש בלחץ מקום לבכות בלי שיראו אבל המפקד שלי מבקש ממני משהו. אני מנסה להסתיר ממנו שאני בעצם כבר די בוכה ואז התעוררתי, נראה לי שמהלחץ".

התבוננות באסוציאציות והזיכרונות שהתעוררות בגור בעקבות החלום העלו תחושות, חוויות וכמיהות שונות מאוד מאלו שהתעורר באודליה. בכי בחלום סימל עבור גור את האזור הנשי והרגיש באישיותו, אזור אשר הרגיש שעליו להסתיר מסביבתו ועורר בו בושה רבה.

מה המשמעות של חלום חוזר על בכי?

בהתאם למשמעויות השונות אשר עשויות להיות למצבי בכי בחלום, חלומות חוזרים הכוללים בכי עשויים להיות בעלי משמעות שונה. במצבם מסוימים בכי בחלום אשר מרבה להופיע עשוי להיות קשור במצבי אבל או דיכאון מודעים או בלתי מודעים אשר מתבטאים בתחושות עצב ובכי. במקרים אחרים להופעת בכי בחלום עשויה להיות משמעות סמלית ספציפית יותר ואז, סביר להניח שהופעת בכי בחלום היא הדרך של נפשנו לבקש מאיתנו להקדיש יותר תשומת לב לרגשותינו ותחושתינו סביב היבט נפשי מסוים.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

הבנת משמעותו של בכי בחלום תביא בחלק מהמקרים להפסקת הופעתם של חלומות אלו ובמקרים אחרים לשינוי באופן בו מופיע בכי בחלום. זאת, מאחר ופירוש והבנת משמעות החלום מפנה את הדרך להופעת תכנים חדשים ופחות מודעים. יחד עם זאת, לא ניתן לשלוט בתכני חלומות ולכן אין לדעת האם הבנת משמעותו של בכי בחלום תביא לשינוי בתכני החלומות או לא. למשל, במקרים בהם הופעת בכי בחלום היא הדרך היחידה של האדם להתחבר לרגשות עצב וכאב מהם הוא מתחמק בחיי הערות, סביר להניח כי בכי בחלום ימשיך להופיע גם כאשר משמעותו תהפוך ברורה יותר.


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות