תפריט נגישות
חיפוש

Spider in dream - עכביש בחלום

מפגש עם עכביש בערות מעורר פעמים רבות בהלה או גועל- אך מה לגבי עכביש בחלום? האם להופעת עכביש בחלום יש משמעות סמלית אוניברסלית, או רק משמעות אישית? ואיך מפענחים את הופעתו של עכביש בחלום? מידע על ניתוח חלומות בהם מופיעים עכבישים.

פירוש עכביש בחלום

פענוח חלומות עורר את סקרנותם של בני אדם כבר בתקופות מוקדמות בהיסטוריה האנושית, כפי שמעידים התנ"ך, האמונה ב"אל החלומות" במצרים העתיקה ועוד. בעוד שבעבר נטו לייחס לחלום יכולת ניבוי, הגישה הרווחת כיום רואה בחלומות פלט מוחי אשר מבטא תכנים נפשיים-קוגניטיביים המעסיקים אותנו באופן מודע או בלתי מודע. על רקע זה, פירוש משמעותה של הופעת עכביש בשלום אינה נחשבת למבשרת דבר מה ממשי, אלא נושאת עמה משמעות אישית עבור החולם הספציפי.

פירוש סמל העכביש בחלום

על אף שהגישה הרווחת כיום אל פתרון חלומות מתמקדת במשמעות האישית של החלום, הקניית משמעות לסמלים ספציפיים שביניהם לסמל של עכביש בחלום עדיין רווחת. לפי גישה זו, בתת מודע של כולנו טבועים לא רק סמלים בעלי משמעות אישית אלא גם סמלים בעלי משמעות אוניברסלית, שמקורם בלא מודע הקולקטיבי. על פי גישה זו עכביש בחלום מסמל היבט שלילי בחיינו, או באופן ספציפי מחשבות שליליות בחיינו, אשר מביאים לפגיעה בנו. חשוב לציין כי גישה זו אל פענוח חלומות אינה פופולרית בקרב אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה, וכי גם אנשי המקצוע התומכים בה ידגישו גם את המשמעות הסמלית האישית שיש להיבטים כהופעת עכביש בחלום.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

כיצד, אם כן, ניתן לפרש את הופעתו של עכביש בחלום? כדי להבין את המשמעות האישית שיש להופעת עכביש בחלום יש להתבונן בחווית החלום במלואה, ולא רק באופן בו הופיע עכביש בחלום. כדי להקנות משמעות רחבה ואישית להופעתו של עכביש בחלום יש להתייחס לתחושה הכללית של החלום ושל הופעתו של אותו עכביש בחלום: האם החלום היה מפחיד? מסקרן? האם נכללה בו התגברות על המכשול שהעכביש הציב, או רק פחד? וכן הלאה. כמו כן, יש להתייחס לאסוציאציות האישיות שמתעוררות בחולם בתגובה לחלום, מאחר והן שחושפות את המשמעות הבלתי מודעות של החלום בכלל ושל הופעת עכביש בחלום בפרט. כך, למשל, שימו לב למשמעות השונה שיש להופעת עכביש בחלום בכל אחד מהחלומות הבאים:

"אני ואשתי קונים בית חדש דרך האינטרנט, כך שבעצם אנחנו עוברים אליו בלי לראות אותו קודם. כשאנחנו מגיעים אנחנו רואים שהוא נראה מבחוץ כמו שנראה באינטרנט אבל בפנים הכל הרוס, רקוב. אני הולך לחדר השינה ורואה שהוא מלא בעכבישים. אני רוצה להסתיר את זה מאשתי, שלא תיכנס ותיבהל, אבל משותק מבהלה".

"בחלום אני מטיילת ביער טרופי, קצת כמו בטיול שעשיתי אחרי הצבא בברזיל. אני הולכת ועל העצים יש המון קורים. אני ממש נבהלת כשאני רואה עכביש ענק והוא מתקרב אלי, אבל ככל שהוא מתקרב אני רואה שזה בעצם זחל שלאט לאט הופך לפרפר יפיפה, עם כנפיים ענקיות, צבעוניות".

התבוננות בחלומות ובאסוציאציות האישיות שכל אחד מהחולמים העלה אליהן בטיפול האישי שלו מצביעה על כך שהופעת עכביש בחלום יכולה להיות בעלת משמעויות שונות ביותר: בחלום הראשון, הופעת עכביש בחלום מסמלת חלקים בעיתיים בקשר הזוגי אשר החולם מודע אליהן ברמה מסוימת אך מנסה להכחיש את קיומם ולמנוע מעצמו ומאשתו להכיר בהם. בחלום השני, הופעת עכביש בחלום מסמלת שינוי בחיי החולמת אשר מעורר פחד אך בו זמנית תקווה.

מה המשמעות של חלום חוזר על עכביש?

חלום חוזר על עכביש מסמל בדרך כלל עיסוק בנושא או תוכן נפשי אשר טרם בא על פתרונו. אחד מתפקידי החלום, מלבד סיוע בעיבוד תכנים קוגניטיביים וחוויות שהצטברו במהלך היום, הוא הצפה של תכנים רגשיים בלתי מודעים למודעותנו. בהתאם, עכביש בחלום אשר מופיע שוב ושוב הוא בדרך כלל ביטוי לניסיון של הנפש שלנו להסב את תשומת ליבנו לתכנים נפשיים אליהם איננו מודעים, אך הם משפיעים עלינו וקוראים להתייחסותנו והבנתנו.

לצד זאת, חלק מהאנשים המתלוננים על הופעה חוזרת של עכבישים בחלום הם אנשים המתמודדים עם פוביה מעכבישים. אנשים אלו חווים פחד אינטנסיבי מעכבישים גם בחיי הערות, ומאחר והם עסוקים ביותר בנושא, הוא מופיע לא פעם גם בחלומותיהם.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על עכביש

סוג ההתמודדות עם עכביש בחלום תלוי במקורה של הופעתו החוזרת. במידה והופעתו של עכביש בחלום היא חלק מהסימפטומים של פוביה או הפרעת חרדה, חשוב לפנות אל טיפול נפשי, בדרך כלל טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אשר יסייע בהתמודדות עם החרדה ועם דפוסי החשיבה וההתנהגות הבלית אדפטיביים העומדים בבסיסה ונלווים לה.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

חלומותינו אינם מצויים בשליטתנו ולכן אין דרך לפתור חלום ובכך להבטיח שלא יופיע שנית, וטוב שכך: ניסיון לשלוט בחלומות מהווה ניסיון להשתיק את העולם הרגשי הלא מודע ובכך למנוע מעצמנו הכרות מעמיקה עם עצמנו ועם רבדים נוספים בנפשנו. יחד עם זאת, במקרים רבים עיבוד החלום והבנה של משמעותו הרגשית "משחררת" אותנו מהעיסוק בתוכן הלא מודע ומאפשרת לנפש לעבור לעסוק בנושאים אחרים, ולכן גם לזמן לנו חלומות אחרים.


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות