תפריט נגישות

Spider in dream - עכביש בחלום

מה מסמלת הופעת עכביש בחלום? איך מפרשים חלומות עם עכבישים ומה עושים עם חלומות חוזרים? להלן מידע על משמעות הופעת עכביש בחלום.

מפגש עם עכביש בזמן שאנחנו ערים יכול בהחלט לעורר בנו בהלה או גועל. אך מה לגבי הופעה של עכביש בחלום? האם להופעת עכביש בחלום יש משמעות סמלית אוניברסלית, או רק משמעות אישית? ואיך מפענחים את הופעתו של עכביש בחלום? מידע על ניתוח חלומות בהם מופיעים עכבישים.

פירוש עכביש בחלום

פענוח חלומות עורר את סקרנותם של בני אדם כבר בתקופות מוקדמות בהיסטוריה האנושית, כפי שמעידים סיפורי התנ"ך או האמונה ב"אל החלומות" במצרים העתיקה. בעוד שבעבר נטו לייחס לחלום יכולת ניבוי, הגישה הרווחת כיום רואה בחלומות פלט מוחי אשר מבטא תכנים נפשיים-קוגניטיביים המעסיקים אותנו באופן מודע או בלתי מודע. מתוך נקודת מבט זו, פירוש משמעותה של הופעת עכביש בחלום אינה נחשבת למבשרת אמת מוחלטת וחד משמעית, אלא נושאת עמה משמעות אישית עבור החולם הספציפי (ולפיכך משתנה גם בין אדם לאדם, או בין תקופות שונות אצל אותו אדם).

פירוש סמל העכביש בחלום

על אף שהגישה הרווחת כיום בתחום של פתרון חלומות מתמקדת במשמעות האישית של החלום, הקניית משמעות לסמלים ספציפיים עדיין רווחת, ובתוכה למשל הקניית המשמעות להופעת סמל העכביש. לפי גישה זו, בתת מודע של כולנו טבועים לא רק סמלים בעלי משמעות אישית - אלא גם סמלים בעלי משמעות אוניברסלית, שמקורם במה שמכונה ה"לא מודע הקולקטיבי" (מונח שטבע האנליטיקאי יונג).

על פי גישה זו, עכביש בחלום מסמל היבט שלילי בחיינו, או באופן ספציפי יותר - מחשבות שליליות בחיינו אשר פוגעות בנו. חשוב לציין כי גישה זו לפענוח חלומות אינה פופולרית בקרב אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה, וכי גם אנשי המקצוע התומכים בה יקפידו להדגיש גם את המשמעות האישית להופעתו של עכביש (או כל תוכן אחר) עבור האדם החולם. 

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגיים

כיצד, אם כן, ניתן לפרש את הופעתו של עכביש בחלום? כדי להבין את המשמעות האישית שיש להופעת עכביש בחלום יש להתבונן בחווית החלום במלואה, ולא רק באופן בו הופיע עכביש בחלום. כדי להקנות משמעות רחבה ואישית להופעתו של עכביש בחלום יש להתייחס לתחושה הכללית של החלום ושל הופעתו של אותו עכביש בחלום: האם החלום היה מפחיד? מסקרן? האם נכללה בו התגברות על המכשול שהעכביש הציב, או רק פחד משתק? לצד זאת, כדאי להתייחס לאסוציאציות האישיות שמתעוררות בחולם בתגובה לחלום, מאחר והן שחושפות את המשמעות הבלתי מודעות של החלום בכלל ושל הופעת העכביש בפרט. כך, למשל, ננסה לשים לב למשמעות השונה שיש להופעת עכביש בחלום בכל אחד מהחלומות הבאים:

"בחלום, אני ואשתי קונים בית חדש דרך האינטרנט, כך שבעצם אנחנו עוברים אליו בלי לראות אותו קודם. כשאנחנו מגיעים אנחנו רואים שהוא נראה מבחוץ כמו שהוא נראה באינטרנט-  אבל בפנים הכל הרוס, רקוב. אני הולך לחדר השינה ורואה שהוא מלא בעכבישים. אני רוצה להסתיר את זה מאשתי, שלא תיכנס ותיבהל, אבל משותק מבהלה".

"בחלום אני מטיילת ביער טרופי, קצת כמו בטיול שעשיתי אחרי הצבא בברזיל. אני הולכת ועל העצים אני מבחינה בהמון קורים. אני ממש נבהלת כשאני רואה עכביש ענק מתקרב אלי, אבל ככל שהוא מתקרב אני רואה שזה בעצם זחל שלאט לאט הופך לפרפר יפיפה, עם כנפיים ענקיות וצבעוניות".

התבוננות בחלומות ובאסוציאציות האישיות שכל אחד מהחולמים העלה יכולה להצביע על כך שהופעת עכביש בחלום הנה בעלת משמעויות שונות ביותר: בחלום הראשון, הופעת העכביש מסמלת חלקים בעיתיים בקשר הזוגי אשר החולם מודע אליהם ברמה מסוימת - אך מנסה להכחישם ולמנוע מעצמו ומאשתו להכיר בהם. בחלום השני, הופעת העכביש מסמלת שינוי בחיי החולמת אשר מעורר בה פחד אך בו זמנית גם תקווה. העמקה בתכנים ובאסוציאציות אלו במסגרת של טיפול פסיכולוגי יכולה לאפשר לאדם להכיר את עצמו טוב יותר, ודרך כך להביא גם לרווחה נפשית ולהקלה בסימפטומים שונים (דוגמת חרדה או דיכאון).  

מה המשמעות של חלום חוזר על עכביש?

חלום חוזר על עכביש מסמל בדרך כלל עיסוק בנושא או תוכן נפשי אשר טרם בא על פתרונו. אחד מתפקידי החלום, מלבד סיוע בעיבוד תכנים קוגניטיביים וחוויות שהצטברו במהלך היום, הוא הצפה של תכנים רגשיים בלתי מודעים אל המודעות. בהתאם, עכביש בחלום אשר מופיע שוב ושוב הוא בדרך כלל ביטוי לניסיון של הנפש שלנו להסב את תשומת ליבנו לתכנים נפשיים אליהם איננו מודעים, אך הם משפיעים עלינו וקוראים להתייחסותנו והבנתנו.

לצד זאת, חשוב לציין כי חלק מהאנשים המתלוננים על הופעה חוזרת של עכבישים בחלום הם אנשים המתמודדים עם פוביה ספציפית מעכבישים. אנשים אלו חווים פחד אינטנסיבי מעכבישים גם בחיי הערות, ומאחר והם עסוקים ביותר בנושא - הוא מופיע לא פעם גם בחלומותיהם. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) נמצא כיעיל במיוחד לטיפול בחרדה באופן כללי, ובפוביות ספציפיות (כמו פוביה מעכבישים) בפרט. טיפול שכזה יכול לסייע בהתמודדות עם החרדה ועם דפוסי החשיבה וההתנהגות הלא-אדפטיביים העומדים בבסיסה ונלווים לה.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

חלומותינו אינם מצויים בשליטתנו ולכן אין דרך לפתור חלום ובכך להבטיח שלא יופיע שנית, וטוב שכך. ניסיון לשלוט בחלומות מהווה ניסיון להשתיק את העולם הרגשי הלא מודע שלנו, ובכך היינו עלולים למנוע מעצמנו הכרות מעמיקה עם עצמנו ועם רבדים נוספים בנפשנו. יחד עם זאת, במקרים רבים עיבוד החלום והבנה של משמעותו הרגשית "משחררת" אותנו מהעיסוק בתוכן הלא מודע, וכך מאפשרת לנפש לעבור לעסוק בנושאים אחרים, ולכן גם לזמן לנו חלומות אחרים.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות