תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

The solving of dreams - פענוח חלומות

פענוח חלומות מאתגר ומרתק את בני האדם כבר מימיה המוקדמים של האנושות: כבר בתנ"ך מאוזכרים מספר נסיונות של פענוח חלומות וגם בתרבויות אחרות, מערביות ומזרחיות, ישנם כתבים מוקדמים אשר עוסקים בתחום המורכב והמרתק של פענוח חלומות.

בעבר, פענוח חלומות התבסס על ההנחה כי החלום ניחן באיכויות מיסטיות ומבטא מסר אלוהי, נבואה שיש לפרש או מידע על אירועים המתרחשים או עתידים להתרחש. עם התפתחותה של התרבות הלכה והתבססה תפיסת החלום כמאורע אישי ולא מיסטי- ביטוי לפעולה מוחית אשר ממשיכה להתקיים גם בשעת השינה. בראשה של גישה זו עמד פרויד זיגמונד מייסד הגישה המכונה פסיכואנליזה אשר ראה בתהליך של פענוח חלומות טכניקה מרכזית ויעילה במיוחד לעבודת פסיכותרפיה

פענוח חלומות בטיפול הפסיכולוגי

כדי להבין מדוע פרויד נמשך לתהליך של פענוח חלומות, יש להכיר את ההנחות אשר עמדו בבסיס תפיסתו את ההפרעות הרגשיות והטיפול בהן. פרויד הניח כי ההיבט המרכזי סביבו מתעצבת האישיות הוא הדחף: כולנו מגיעים לעולם עם דחפים מיניים ותוקפניים אותם אנו לומדים לווסת ולרסן כדי להתאים עצמנו לדרישות ההוריות והתחברתיות. כחלק מתהליך של של ריסון הדחפים, חלק גדול מהדחפים, הפנטזיות והמשאלות המיניות והתוקפניות שלנו עוברים הדחקה מאחר והם מעוררים אשמה, חרדה ובושה. הנוירוזות, אשר מתבטאות בסימפטומים רגשיים שונים כחרדה, דיכאון ובעיות פסיכו-סומאטיות, נוצרות עקב קשיים בויסות ואיזון ההדחקה: בחלק מהמקרים ההדחקה חזקה מדי ומביאה לדיכוי של האישיות ובחלקם ההדחקה רופפת מדי כך שתכנים ודחפים מאיימים קרובים מדי למודעות ומעוררים חרדה ואשמה.

כיצד קשור פענוח חלומות להתמודדות עם נוירוזות וקשיים רגשיים?

כאשר אנחנו ישנים, יש התרופפות של מנגנוני הגנה אשר מאפשרים לנו להרחיק את התכנים המאיימים מהמודעות, ותכנים אלו באים לידי ביטוי בחלום. בהיבט זה, פרויד הניח כי חלומות הם "דרך המלך אל הלא מודע" מאחר והבנתם יכולה לחשוף את התכנים הנפשיים העומדים בבסיס ההדחקה והנוירוזה. עם זאת, פרויד הניח כי הדרך לחומר המודחק אינה פשוטה:  הנפש מנסה להגן עלינו מפני המודעות לדחפים והמשאלות האסורות כך שבמרבית המקרים התוכן האמיתי של החלום מסוווה באמצעות מנגנונים שונים של הסתרה (למשל, עיבוי, הסמלה, התקה). על כן, יש צורך בתהליך עדין של פענוח חלומות במהלכו ניתן יהיה לזהות מה נמצא מתחת לתוכן הגלוי של החלום. זאת, באמצעות טכניקת האסוציאציות החופשיות שפרויד פיתח, בה המטופל אומר כל מה שעולה בדעתו בהקשר לתכני החלום. מתוך האסוציאציות העולות לחלום ניתן להסיר את ההסוואות ולזהות מהו תוכנו האמיתי של החלום. כך, פענוח חלומות מאפשר גישה לאיזורים מודחקים ומוסתרים בנפש אשר פירוש ועיבוד שלהם במסגרת הטיפול מעלה את המודעות ומאפשר להגיע לשורש הסימפטומים הרגשיים.

לקריאה נוספת על פענוח חלומות

משמעות החלום בפסיכולוגיה

חלומות חוזרים: למה זה קורה?

הכר את עצמך דרך חלומותיך

חלומות ילדים: מה תוכל ללמוד על ילדיך מחלומותיהם?

חתול, נחש או אריה: מה משמעותם של בעלי החיים המופיעים בחלומות?


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות