תפריט נגישות

Pregnancy in Dream - הריון בחלום

מה עשויה להיות המשמעות של היריון בחלום? האם היריון בחלום הוא בעל משמעות סמלית ספציפית או משתנה מחולם לחולם? מה משמעותו של היריון בחלום עבור נשים הרות ונשים שאינן הרות? על היריון בחלום ומשמעויותיו השונות.

פירוש היריון בחלום

היריון בחלום עשוי להופיע בחלומותיהן של נשים הרות ושל נשים שאינן הרות, ואפילו בחלומותיהן של נשים ונערות אשר כלל אינן נמצאות בשלב בחייהן בו היריון נמצא על הפרק. לעיתים, ההיריון עשוי להופיע בחלום באופן ברור וקונקרטי, אך לא פעם יופיע גם באופן סמוי, כאשר הוא מוסווה על ידי סמלים או דימויים אחרים ונחשף רק דרך האסוציאציות המתעוררות בנו בתגובה לחלום. לדוגמא, מטופלת הנמצאת בעיצומם של טיפולי פוריות, סיפרה כי חלמה שהיא מחליפה את שכנתה במקום עבודתה. כאשר נשאלה מהן האסוציאציות שעולות לה ביחס לחלום, המטופלת סיפרה כי השכנה בהיריון. כיצד, אם כן, ניתן להבין את משמעותו של היריון בחלום? התשובה לכך מושפעת במידה רבה מהגישות השונות לפירושם של חלומות.

פירוש סמל ההיריון בחלום

לפי אחת הגישות לפירוש חלומות, לכל סמל המופיע בחלום ישנה משמעות ספציפית אשר אינו משתנה מאדם לאדם, אלא מהווה דימוי אוניברסלי. כך למשל, נחש בחלום יסמל איבר מין גברי, חרקים יסמלו תחושת אשמה, מלך יסמל דמות אב וכן הלאה. לפי גישה זו, משמעותו של היריון בחלום קשורה בשינויים חיוביים בחיינו, אשר קשורים בנו ובשינוי פנימי שערכנו. חשוב לציין כי על אף שגישה זו מציעה "קיצור דרך" להבנת החלום, היא נחשבת מיושנת למדי, ומרבית הפסיכולוגים כיום ינקטו בגישה שונה הם ידגישו כי פענוח חלומות מצריך התבוננות לא רק בסמל הכללי שהופיע בחלום, אלא בחוויה הכוללת של החולם ובאסוציאציות הייחודיות שהתעוררו בו לאחריו.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

פירוש חלום שאינו מתמקד במשמעות האוניברסלית של הסמל אלא במשמעותו האישית, מאפשר התבוננות מעמיקה יותר במשמעותו של ההיריון בחלום ועשוי לספק תובנה בנוגע למצבו הנפשי של החולם. פירוש החלום כפי שהוא נעשה במסגרת טיפול פסיכולוגי, יכלול התבוננות מקיפה בחווית החלום: באיזו תחושה לווה החלום? אילו מחשבות או אסוציאציות התעוררו בעקבות החלום? האם זו הפעם הראשונה בה חלמת על היריון, או שמדובר בחלום חוזר? באיזה תקופת חיים של החולמת הופיע ההיריון בחלום?

מענה על שאלות אלה יאפשר לחבר את הופעתו של ההיריון בחלום לחייה האישיים של החולמת, ולחשוף רבדים נוספים ובלתי מודעים בנפשה. כך, למשל, הופעת היריון בחלום בקרב נשים בהיריון, עשוי לשמש כאמצעי של הנפש לעיבוד חווית ההיריון וההכנה לאימהות, כמו גם פחדים וחששות. לעומת זאת, הופעת היריון בחלום אצל נשים שאינן הרות עשוי לשאת מגוון משמעויות אחרות, כתלות בתכנים שמעסיקים את החולמת בזמן נתון. לדוגמא, מטופלת סיפרה על היריון בחלום אשר סימל את הכמיהה שלה לביטחון בקשר הזוגי; ההיריון בחלומה לווה בהבטחה של בן הזוג להישאר לצידה, בעוד שבמציאות, הביע בן זוגה אמביוולנטיות לגבי מיסוד הקשר הזוגי ועתידו.

מה המשמעות של חלום חוזר על היריון?

בהתאם לגישה אשר מדגישה את משמעותו האישית של היריון בחלום, חלום חוזר על היריון עשוי ללבוש משמעויות מגוונות בקרב נשים בתקופות שונות של חייהן. כך, לדוגמא, צעירה קרייריסטית אשר נהנתה מתקופה ממושכת של הצלחות עסקיות, תיארה בטיפולה חלום חוזר על היריון, המלווה בתחושת אושר וגאווה. שנים לאחר מכן, סביב תקופה של דאגה מכך שהקריירה באה על חשבון האפשרות לבנות זוגיות יציבה, היא הרבתה לחלום על הריונות אשר הסתיימו בגילוי מעורר אימה כי בטנה למעשה ריקה. 

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על היריון

הדרך להתמודדות עם חלומות חוזרים על היריון היא הקשבה והתבוננות בחלום. חלומות מבטאים פעמים רבות אזורים בלתי מודעים בנפשנו, ובכך הם מאפשרים לנו גישה לאותם חלקים אשר בחיי העירות אנו נוטים לדחוק הצידה ולהתעלם מהם. במובן זה, הדרך המומלצת להתמודדות עם חלומות חוזרים על היריון היא לנסות לחשוב ולפרש אותם, בכדי להבין דרכם את החלקים המושתקים בנפשנו. לעיתים, חולם חוזר מעיד על נושא שמעסיק אותנו במיוחד, ודורש את הפניית הקשב שלנו אליו.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

באופן טבעי, קיימת בנו הנטייה להיאבק ולנסות לסלק חוויות רגשיות לא נעימות או בלתי מובנות, ובהן גם חלומות הנחווים על ידינו כמוזרים או לא ברורים. הופעת היריון בחלום עלולה להעלות תהיות וחששות, ובעקבותיה עשוי להתעורר הרצון לגרום לחלום ל"היעלם". יחד עם זאת, גם לחווית הבלתי נעימות בנפשנו יש משמעות חשובה ויקרת-ערך, המסייעת לנו להבין יותר את מצבנו, בדיוק כפי שכאב וחרדה מסייעים לנו לזהות כי אנו מצויים בסכנה כלשהי. לכן, כדאי לנסות להבין מהי המשמעות והייחודיות הטמונה בחלומות, ואף ייתכן כי הבנתם תביא עם הזמן לשינוי בתוכן החלום או היעלמותו. 

לקבלת מידע נוסף ואנשי מקצוע בתחום פירוש החלומות


מקורות

Roesler, C., 2018. Dream content corresponds with dreamer’s psychological problems and personality structure and with improvement in psychotherapy: A typology of dream patterns in dream series of patients in analytical psychotherapy. Dreaming, 28(4), pp.303-321

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות