תפריט נגישות

Pregnancy in dream - הריון בחלום

הריון בחלום: מה המשמעות? האם הריון בחלום הוא בעל משמעות סמלית ספציפית או משתנה מחולם לחולם? מה משמעותו של הריון בחלום עבור נשים הרות ונשים שאינן בהיריון? על היריון בחלום ומשמעויותיו השונות.

פירוש היריון בחלום

היריון בחלום עשוי להופיע בחלומותיהן של נשים הרות ושל נשים שאינן הרות, ואפילו בחלומותיהן של נשים ונערות אשר כלל אינן נמצאות בשלב בחייהן בו היריון נמצא על הפרק. לעיתים, ההיריון עשוי להופיע בחלום באופן ברור וקונקרטי, אך לא פעם גם באופן סמוי, כאשר הוא מוסווה על ידי סמלים או דימויים אחרים ונחשף רק דרך האסוציאציות המתעוררות בנו בתגובה לחלום (לדוגמא, מטופלת הנמצאת בעיצומם של טיפולי פוריות, סיפרה כי חלמה שהיא מחליפה את שכנתה במקום עבודתה. כאשר נשאלה מהן האסוציאציות שעולות לה ביחס לחלום, המטופלת סיפרה כי השכנה בהיריון). כיצד, אם כן, ניתן להבין את משמעותו של היריון בחלום? התשובה לכך מושפעת במידה רבה מהגישות השונות לפירושם של חלומות.

פירוש סמל ההיריון בחלום

לפי אחת הגישות לפירוש חלומות, לכל סמל המופיע בחלום ישנה משמעות ספציפית, אשר אינו משתנה מאדם לאדם אלא מהווה דימוי אוניברסלי. כך למשל, נחש בחלום יסמל איבר מין גברי, חרקים יסמלו תחושת אשמה, מלך יסמל דמות אב, וכן הלאה. לפי גישה זו, משמעותו של היריון בחלום קשורה בשינויים חיוביים בחיינו, אשר קשורים בנו ובשינוי פנימי שערכנו. חשוב לציין כי על אף שגישה זו מציעה "קיצור דרך" להבנת החלום, היא נחשבת מיושנת למדי, ומרבית פסיכולוגים כיום יתנגדו לה. במקומה, הם ידגישו כי פענוח חלומות מצריך התבוננות לא רק בסמל הכללי שהופיע בחלום, אלא בחוויה הכוללת של החולם ובאסוציאציות הייחודיות שהתעוררו בו לאחריו.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

פירוש חלום שאינו מתמקד במשמעות האוניברסלית של הסמל אלא במשמעותו האישית, מאפשר התבוננות מעמיקה יותר במשמעותו של ההיריון בחלום. גישה זו תציע התבוננות מקיפה בחווית החלום: באיזו תחושה לווה החלום? אילו מחשבות או אסוציאציות התעוררו בעקבות החלום? האם זו בפעם הראשונה בה חלמת על היריון, או שמדובר בחלום חוזר? באיזה תקופת חיים של החולמת הופיע היריון בחלום?

מענה על שאלות אלה יאפשר לחבר את הופעתו של ההיריון בחלום לחייה האישיים של החולמת, ולחשוף רבדים נוספים ובלתי מודעים בנפשה. כך, למשל, נמצא במחקרים כי היריון בחלום נפוץ מאוד בקרב נשים בהיריון, ומשמש כאמצעי של הנפש לעיבוד חווית ההיריון וההכנה לאימהות, גמו גם פחדים וחששות. לעומת זאת, הופעת היריון בחלום אצל נשים שאינן הרות עשוי לשאת מגוון משמעויות אחרות, כתלות בתכנים שמעסיקים את החולמת בזמן נתון. לדוגמא, מטופלת סיפרה על היריון בחלום אשר סימל את הכמיהה שלה לביטחון בקשר הזוגי; ההיריון בחלומה לווה בהבטחה של בן הזוג להישאר לצידה, בעוד שבמציאות, הביע בן זוגה מביוולנטיות לגבי מיסוד הקשר הזוגי ועתידו.

מה המשמעות של חלום חוזר על היריון?

בהתאם לגישה אשר מדגישה את משמעותו האישית של היריון בחלום, חלום חוזר על היריון לובש משמעויות רבות בקרב נשים בתקופות שונות של חייהן. לדוגמא, צעירה קרייריסטית אשר נהנתה מתקופה ממושכת של הצלחות עסקיות, תיארה בטיפולה חלום חוזר על היריון, המלווה בתחושת אושר וגאווה. שנים לאחר מכן, סביב תקופה של דאגה מכך שהקריירה באה על חשבון האפשרות לבנות זוגיות יציבה, היא הרבתה לחלום על הריונות אשר הסתיימו בגילוי מעורר אימה כי בטנה למעשה ריקה.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על היריון

הדרך להתמודדות עם חלומות חוזרים על היריון היא הקשבה זהירה ומדויקת לחלום. חלומות מבטאים פעמים רבות אזורים בלתי מודעים בנפשנו, ובכך הם מאפשרים לנו גישה לאותם חלקים אשר בחיי העירות אנו נוטים לדחוק הצידה ולהתעלם מהם. במובן זה, הדרך המומלצת להתמודדות עם חלומות חוזרים על היריון היא לנסות לחשוב ולפרש אותם, בכדי להבין דרכם את החלקים המושתקים בנפשנו. לעיתים, חולם חוזר מעיד על נושא שמעסיק אותנו במיוחד, ודורש את הפניית הקשב שלנו אליו. 

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

באופן טבעי, קיימת בנו הנטייה להיאבק ולנסות לסלק חוויות רגשיות לא נעימות או בלתי מובנות, ובהן גם חלומות הנחווים על ידינו כמוזרים או לא ברורים. היריון בחלום עלול להעלות תהיות וחששות, ובעקבותיו יעורר הרצון לגרום ל"היעלמות" החלום. יחד עם זאת, גם לחווית הבלתי נעימות בנפשנו יש משמעות חשובה ויקרת-ערך, המסייעת לנו להבין יותר את מצבנו, בדיוק כפי שכאב וחרדה מסייעים לנו לזהות כי אנו מצויים בסכנה כלשהי. לכן, כדאי להקשיב לחלומות במלוא הרצינות, וניתן לשער כי הבנתם תביא עם הזמן לשינוי בתוכן החלום או היעלמותו.

לקבלת מידע נוסף ואנשי מקצוע בתחום פירוש החלומות


תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות