תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Baby in dream - תינוק בחלום

תינוק בחלום הוא פעמים רבות סמל רב עוצמה: חוסר האונים והתלות המוחלטת של התינוק בסובבים אותו מעוררת אותנו פעמים רבות להגיב אליו ואל מצוקתו הן בערות והן בחלום. מה המשמעות של תינוק בחלום?

"היה לי חלום נוראי. בחלום הייתי עם בעלי בחו"ל וטיילנו לנו באיזה פארק פסטורלי. היתה אווירה מאוד נעימה אבל פתאום שמענו בכי של תינוק מאוד קטן. אני התחלתי לחפש אותו והרגשתי שמשהו לא בסדר, אבל בעלי לא עשה כלום. הוא אמר לי שזה בסדר ככה, שבטח מישהו יבוא עוד מעט ויטפל בו".

מה משמעותו של תינוק בחלום זה, אשר זיעזע והפתיע את החולמת? הנה מספר דרכים שונות לפירוש המשמעות של הופעת תינוק בחלום.

פירוש סמל התינוק בחלום

אחת הגישות הנפוצות אל פענוח חלומות היא הגישה הסמלית: גישה לפיה היבטי החלום השונים תמיד נושאים עימם משמעות נוספת שמעבר לתוכן הגלוי של החלום. בחלק מהמקרים תינוק בחלום אכן יופיע בתגובה לעיסוק של החולם בנושא תינוקות בחיי הערות (למשל, נשים בהיריון מרבות לחלום על תינוקות כחלק מהכנתן הפסיכולוגית לאימהות), אך מעבר לכך – תינוק בחלום יישא עמו גם משמעות סמלית שמקורה במשמעויות סמליות אוניברסליות הטבועות בנו מלידה. על פי גישה זו תינוק בחלום מסמל טוהר ותם, התחלה חדשה ותחושה או רעיון חדש שהתעוררו בנו. בהתאם לכך, הופעת תינוק בחלום שבדוגמה שהובאה כאן, עשויה לסמל את הקושי של החולמת במימוש רעיון או כיוון חדש בחייה, או את תחושתה שסביבתה אדישה כלפיו וחוסמת את צמיחתו.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

הטענה המרכזית כנגד הגישה הסמלית אל פתרון חלומות היא התמקדותה בסמל האוניברסלי על חשבון המשמעות הסמלית האישית. בהתאם, גישה פסיכולוגית אישית יותר תתמקד באסוציאציות הספונטניות הספציפיות שיתעוררו בחולם בעקבות הופעת תינוק בחלום. כך למשל, החולמת שבדוגמה נזכרה בעקבות החלום בדיכאון אחרי לידה שחוותה אחרי לידת בנה הבכור, אשר גרם לה לריחוק מבנה ולקושי בטיפול בו. העובדה שבחלום דווקא בעלה הוא שמזניח את התינוק הסובל הדגימה את הקושי של החולמת להתמודד עם האשמה שרדפה אותה גם שנים אחרי שהחלימה מהדיכאון ושבה לתפקוד אימהי מלא. לצד זאת, חשוב לזכור כי לפעמים נוספת מורכבות נוספת לפירוש החלום, הנובעת מכך שפעמים רבות דמויות בחלום מייצגות חלקים מהעצמי. לדוגמה, תינוק בחלום שבדוגמה עשוי לסמל את החלק הילדי והתלותי יותר של החולמת, אשר הוסתר פעמים רבות תחת מעטה של חוזק ויעילות.

מה המשמעות של חלום חוזר על תינוק?

כפי שניתן לראות, כל גישה לפירוש חלומות יוצאת מהנחה כי לחלום קיים רובד משמעותי נוסף שמסתתר מעבר לתוכן הגלוי של החלום. בהתאם, חלומות חוזרים על תינוקות והופעה חוזרת של תינוק בחלום הם פעמים רבות ביטוי לכך שבנפשנו מתחולל תהליך לא מודע אשר עלינו להתבונן בו יותר לעומק.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על תינוק?

בהתאם להבנה כי תינוק בחלום הוא בעל משמעות רגשית נוספת ובדרך כלל בלתי מודעת, ההתמודדות עם חלומות חוזרים על תינוק היא באמצעות עיבוד וניסיון לפענח את משמעות והופעתו אצל כל חולם באופן סובייקטיבי. פענוח חלומות בכלל והבנת המשמעות הייחודית להופעה החוזרת של תינוק בחלום בפרט, יכולים לפתוח פתח להתבוננות מאירה ומחדשת על רגשות, קונפליקטים ותכנים לא מודעים אשר טרם ההתבוננות בחלום לא היו נגישים עבורנו.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

פתרון חלומות ועיבוד של התוכן הרגשי העומד מאחוריהם מביאים בחלק מהמקרים להיעלמות החלום החוזר או לשינוי בתכניו. עם זאת, פענוח חלומות אינו "מתכון בטוח" להיעלמות החלום: האזורים הלא מודעים בנפשנו, מהם נובעים גם החלומות, הם בלתי נשלטים ונותרים במידה מסוימת תמיד, בלתי ידועים. בשל כך, גם במקרה שהצלחנו להגיע לפתרון חלומותינו ולהבנת משמעותם הנסתרת, אין הדבר אומר שהשגנו שליטה מלאה על נפשנו ועל התכנים המוצפים למודעותנו דרך החלום.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות