תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Dream Analysis - פתרון חלומות

גישות מודרניות לפתרון חלומות מתמקדות בקשר שבין החלום לעולמו הפנימי של החולם, ובוחנות את הסמלים והתרחשויות מהן ניתן ללמוד על צרכים, רגשות וקונפליקטים של החולם. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא על סמלים נפוצים בחלומות ועל גישות שונות לפתרון חלומות.

"כה קשה להבין חלום, עד כי במשך זמן ארוך עשיתי לי כלל, בכל פעם שמישהו מספר לי חלום ומבקש את דעתי, לומר קודם כל לעצמי: 'אין לי כל מושג מה משמעותו של חלום זה'. לאחר מכן אני יכול להתחיל לבחון את החלום", האנליטיקאי יונג קרל גוסטב.

דבריו של יונג מבטאים את השינוי שחל באופן פתרון חלומות עוד מימי קדם ועד לתקופתנו: בעבר נחשבו החלומות לכלי נבואי ואם להסתמך על סיפורם של יוסף ופרעה - ניתן לו משקל רב בהיערכות והכנה לבאות.

גישות מודרניות לתהליך פתרון חלומות אינן מדגישות עוד את הקשר בין החלום לעתיד אלא בין החלום לעולמו הפנימי של החולם: החלום מכיל סמלים והתרחשויות מהן ניתן ללמוד על צרכים, משאלות, רגשות וקונפליקטים אשר פעמים רבות איננו מעיזים להביא לידי ביטוי בערות. גישה זו למטרת פירוש או פתרון חלומות מציעה כי יש לפענח את החלום באמצעות משמעותו הסובייקטיבית עבור החולם והאסוציאציות העולות בתגובה אליו. את החלום יש לפרש בהתייחס לאישיות החולם, עברו ואירועים המתרחשים בחייו.


  • על חלימה מודעת וחלומות צלולים
  • הכירו את עצמכם דרך החלומות שלכם
  • משמעות החלום בפסיכולוגיה

פתרון חלומות - סמלים נפוצים בחלומות ומשמעותם

למרות הדגש הרב על משמעותם הסובייקטיבית של אלמנטים בחלום עבור החולם, חלק מן התיאורטיקנים ואנשי הטיפול מדגישים גם את משמעותם הכוללת של סמלים המופיעים בו. מספר סמלים נחשבים לבעלי משמעות קבועה, אך יש לסייג משמעויות אלו ולהדגיש כי המשמעות הסובייקטיבית והאסוציאציות האישיות הן בעלות המשקל המכריע בתהליך פתרון חלומות.

● אבנים - תחושה של עול או רדיפה על ידי אחרים

● אוצר - תחושה כי יש צד מוזנח באישיות

● אוקיינוס - תכנים לא מודעים, אמהות, יצירתיות או משאלת מוות

● אכילה - הזדהות רבה עם מישהו או משהו, או מין אוראלי

● אקדח - תוקפנות גברית

● ביצה - בלבול, בעיה, פוריות, דיכאון

● בלון -  אושר, משאלה להימלט מעצב, שחרור מיני

● גן חיות - טירוף או משפחה

● דרך ללא מוצא - חסימה רגשית, סיום מערכת יחסים

● חבל - קשר לאם, מגבלה או איבר מין גברי

● חומה - מכשול, בידוד מאחרים, קושי באינטימיות

● חוף ים - אמא, אושר

● חרקים - תחושת אשמה, תחושת נרדפות והצקה

● טביעה - רגשות שליליים מציפים, הורים 'חונקים'

● כלי מיתר (כינור, גיטרה) - איברי מין גבריים או נשיים

● נפילה - פחד מכישלון, פחד מפיתוי ע"י אדם אחר, אובדן שליטה ברגשות או דחפים מיניים

● סוס - מיניות גברית, רגשות פראיים וסוערים

● עננים - דיכאון, בלבול

● קבר - סיום, רחם

● רכבת - איבר מין גברי, החמצת הזדמנות, מוות, בריחה

● שדה תעופה - צורך לברוח, בלבול, נקוד מפנה

● חיות טרף (אריה, זאב, נמר) - סמלים לתאווה מינית

● מלך או מלכה - הורים

● בגדים ומדים - עירום

● סמלים המסמלים איברי מין - מקלות, מטריות, כלי נשק חדים, מפתחות (איברי מין גבריים), סירים וכלים עמוקים, גנים ופרחים, חלונות, דלתות ושערים (איברים נשיים).

יונג: גישה חלופית לקריאת סמלי החלום

האנליטיקאי יונג, תלמידו של פרויד זיגמונד אשר עם הזמן התנתק ממנו וייסד פסיכואנליזה נפרדת המכונה פסיכואנליזה יונגיאנית פיתח שיטה שונה למטרת פתרון חלומות. יונג התנגד למתן משמעות קבועה לסמלי החלום וטען כי הסמלים מייצגים משמעויות שהחולם עדיין לא חשב עליהן. החלום אינו מסווה תכנים מאיימים ומעוררי חרדות כדברי פרויד, אלא מייצג חלקי לא מודע/ תת מודע בנפש המורכבים בין השאר מארכיטיפים וסמלים אוניברסליים וקולקטיביים המשותפים לכל בני האדם.

כדי לזהות את המשמעות העמוקה העומדת בבסיס החלום הציע יונג שימוש בשתי שיטות מרכזיות לפתרון ופירוש חלומות. שיטתו הראשונה הייתה שיטת ההגברה, בה מתאר המטופל את האלמנט עליו חלם כאילו האדם המאזין מעולם לא ראה אלמנט זה. תיאור זה, לטענתו של יונג, מאפשר לזהות הן את האסוציאציות האישיות לאותו אלמנט והן את האסוציאציות החברתיות-תרבותיות. שיטה נוספת בה השתמש יונג הייתה התבוננות בחלום לא רק לכשעצמו אלא ביחס לחלומות קודמים. לדבריו, רק ההתבוננות בחלום כחלק מ'סדרת החלומות' תאפשר להקנות משמעות לסמלים המופיעים בו כדרך למציאת פתרון חלומות.


ביבליוגרפיה

מאה שנים של חלומות/ דקל שליו, אוניברסיטת תל אביב ההוצאה לאור ע"ש חיים רובין, 2009

לקסיקון פירוש החלומות/ ג'רלד שנוולף, מודן 2005

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות