תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Dog in dream - כלב בחלום

מה מסמלת הופעת כלב בחלום? איך מפרשים חלומות עם כלבים ומה עושים עם חלומות חוזרים? להלן מידע על משמעות הופעת כלב בחלום.

"אני הולכת ברחוב עם בן הזוג שלי ואנחנו מבחינים בקצה הרחוב במשפחה שלי. מה שמוזר הוא שפתאום מופיע לצד משפחתי גם כלב, למרות שבמציאות למשפחה שלי אין כלב. כולם מופתעים ושמחים לראות אותנו וגם הכלב מכשכש בזנב ומקפץ. היה נראה לי שהכלב מאוד שמח לקראתנו, אבל ברגע שאנחנו ממש מתקרבים הוא פתאום קופץ על בן הזוג שלי, נושך לו את היד ולא עוזב".

מה מסמלת הופעתו של כלב בחלום זה? האם להופעת כלב בחלום תמיד יש משמעות זהה או שמשמעותו משתנה מחלום לחלום ומחולם לחולם? על הופעת כלב בחלום ומשמעויותיה.

פירוש כלב בחלום

אילו מחשבות עולות בדעתך באופן אסוציאטיבי כאשר את חושבת על כלבים? אילו זיכרונות, תחושות או רעיונות מתעוררים כאשר אתה נזכר בכלב הספציפי שהופיע בחלומך? איך הרגשת בחלום? אילו עוד אסוציאציות התעוררו סביב הופעת כלב בחלום וסביב החלום בכלל? שאלות אלו ואחרות הן שאלות מנחות בתהליך של פענוח חלומות ושל פירוש הופעתו של כלב בחלום. כיוון זה של פירוש חלומות מתבסס על ההנחה, שהחלום מבטא ערבוב בין תכנים ורשמים שנקלטנו במוחנו במהלך היום, לבין תכנים בלתי מודעים השוכנים בנפשנו ומחפשים ביטוי. התבוננות ברשת האסוציאטיבית המתעוררת סביב החלום מאפשרת לנו ללכת בעקבות "קצה החוט" שהציע לנו החלום אל תוך הלא מודע וכך, להכיר באופן עמוק יותר רבדים נוספים בנפשנו.

פירוש סמל הכלב בחלום

רבים מבקשים לדעת את משמעותו של פירוש כלב בחלום כמו גם את משמעותם של סמלים נוספים (למשל, חתול בחלום, היריון בחלום וכן הלאה). אלא שבפועל, לא נמצאה כל עדות לכך שהופעת כלב בחלום (או כל סמל אחר) הם בעלי משמעות אוניברסלית חד משמעית. בהתאם, לא פעם נוכל לראות כי אתרי אינטרנט וספרי פענוח חלומות פופולריים מציעים פירושים סותרים לגמרי להופעת סמלים מסוימים בחלום. כך למשל, יש הטוענים כי כלב בחלום מסמל בגידה מצד אדם קרוב בעוד שאחרים טוענים, כי הופעת כלב בחלום משמעה חווית שמירה והגנה.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

אם כן, כיצד ניתן לפרש את הופעתו של כלב בחלום? אם נתבונן בחלום שהוצג בדוגמה, נוכל לראות כיצד כלב בחלום נושא עמו משמעות אישית: כאשר החולמת התבקשה להעלות אסוציאציות לחלום, היא נזכרה כיצד חזרה בילדותה עם כלב מבית הספר וכיצד נאלצה למסור אותו בכאב רב, מאחר והוריה סירבו להחזיק בו. כמו כן, היא סיפרה כי לאחרונה התלבטה האם להזמין את בן זוגה החדש לארוחת ערב ראשונה בבית הוריה. ההתבוננות באסוציאציות אלו סייעו לחשוף את פחדה הלא מודע של החולמת מכך שמתחת לשמחה והסקרנות שבני משפחתה הפגינו לגבי בן זוגה החדש, למעשה הם אינם מעוניינים בו משום שרואים בה ילדה קטנה שעדיין לא בשלה ובוגרת דיה לבחור לה בן זוג רציני.

מה המשמעות של חלום חוזר על כלב?

חלום חוזר על כלב עשוי להופיע בשני מקרים מרכזיים:

חלום על כלב כביטוי לתכנים בלתי מודעים: הופעה חוזרת של כלב בחלום עשויה להיות דרכה של הנפש להזמין אותנו להתבונן על היבט לא מודע בחיינו. לא פעם אנו נוטים להתעלם מהיבטים מכאיבים או מאיימים של רגשותינו ובחלק מהמקרים חלום על כלב חושף תכנים אלו. חזרתו של חלום פעם אחר פעם, יכול לבטא את דרכה של הנפש למנוע מאיתנו הדחקה מוחלטת והכחשה של הנושאים הרגשיים הזקוקים לעיבוד.

חלום חוזר על כלב כחלק מהתמודדות עם פוביה: אנשים המתמודדים עם פוביה מכלבים מתארים לא פעם הופעה חוזרת של כלב בחלום, כאשר במקרים רבים החלום ילווה בתחושת פחד ואי נוחות. במקרים אלו, העיסוק בכלבים לא יתבטא רק בהופעת כלבים בחלום אלא גם בפחד עז וחשש מכלבים בערות.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על כלב

בהתאם לגורמים השונים להופעת כלבים בחלום, ההתמודדות עם חלומות חוזרים על כלב שונה בכל אחד מהמקרים. כאשר מדובר ב"הזמנה" נפשית להעמקת הבנתנו את עצמנו, כדאי להקדיש לחלום מחשבה ותשומת לב ולנסות לגלות את משמעותו. במידה ומדובר באחד הסימפטומים של פוביה מכלבים ובמידה והפחד מכלבים מלווה במצוקה גם בערות, מומלץ לפנות אל טיפול קוגניטיבי התנהגותי שיסייע בהתמודדות עם החרדה.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

לא ידוע על דרך ברורה לפתרון חלום ומניעת הופעתו, אך עיבוד והתבוננות בתכני החלום מביאה פעמים רבות לירידה בתדירות הופעת החלום, מאחר והנפש העבירה את המסר שלה ו"המשיכה הלאה". במקרים אחרים, החלום ממשיך להופיע אך משתנה והופך מאיים ומטריד פחות. כך למשל, נמצא במחקר כי אמריקאים חלמו על פיגוע ה-11.9 זמן רב לאחר האירוע, אך עם הזמן חל שינוי באופי החלומות אשר הפכו מפחידים פחות וכללו יותר ויותר ניסיונות הצלה מוצלחים.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות