תפריט נגישות

Time limited psychotherapy - פסיכותרפיה מוגבלת בזמן

פסיכותרפיה מוגבלת בזמן, המכונה גם פסיכותרפיה קצרת מועד, הנה שיטה טיפולית אשר מתקיימת במסגרת זמנים קבועה מראש, הנמשכת לרוב עד כ 30 פגישות. בשנים האחרונות צומחים יותר ויותר פורמטים של פסיכותרפיה מוגבלת בזמן, הנשענים על מגוון רחב של גישות טיפוליות. הפופולאריות של הטיפול הולכת וגוברת בקרב פסיכולוגים רבים, בין היתר בשל ביקוש בשטח לטיפולים קצרים יותר, ובשל הצורך של מוסדות הבריאות לספק טיפול אפקטיבי בעלות נמוכה יחסית.

פסיכותרפיה מוגבלת בזמן - עקרונות מרכזיים

פסיכותרפיה מוגבלת בזמן רלוונטית למגוון רחב של הפרעות נפשיות וקשיים, לדוגמא מקרים של דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, קושי חברתי ועוד. הטיפול מתקיים הן בפורמט של פסיכותרפיה פרטנית למבוגרים, והן בפורמט של פסיכותרפיה לילדים, כאשר אוריינטציית הטיפול נקבעת לפי הגישה הטיפולית עמה מזוהה המטפל. בשל מגבלת הזמנים, פסיכותרפיה מוגבלת בזמן אפקטיבית בייחוד כאשר המטופל מגלה מחויבות ומוטיבציה כלפיי ההתמודדות עם הקשיים שלו, כך שהטיפול מתבסס על שיתוף פעולה הדדי בין המטפל למטופל. פסיכותרפיה מוגבלת בזמן נפתחת לרוב בניסוחו של מוקד טיפולי, הבעיה המרכזית עמה המטופל מבקש להתמודד, סביבה יתרכז הטיפול. לאורך הפגישות חוזרים המטפל והמטופל למוקד הטיפולי, ובודקים את האופן שבו הטיפול מקדם את ההתמודדות עמו. ישנם מקרים בהם פסיכותרפיה מוגבלת בזמן משלבת במקביל טיפול נוסף. לדוגמא, תרופות פסיכיאטריות הניתנות ע"י פסיכיאטרים, פסיכותרפיה קבוצתית או פסיכותרפיה זוגית, אשר משלימים את הטיפול ומעצימים אותו. להלן מספר גישות בולטות של פסיכותרפיה מוגבלת בזמן.

פסיכותרפיה מוגבלת בזמן – טיפול דינאמי קצר מועד

פסיכותרפיה דינמית הנה במקור גישה טיפולית ארוכת טווח הנמשכת חודשים ואף שנים. טיפול דינאמי קצר מועד מתאים את העקרונות המרכזיים של הגישה למסגרת זמנים קצרה יותר. פסיכותרפיה מוגבלת בזמן בגישה דינמית מתרכזת באופן שבו מצוקות בהווה מהוות שחזור של קשיים שהמטופל חווה בעבר, בקשר עם דמויות משמעותיות, בדגש על ההורים. ההנחה הבסיסית של הטיפול היא כי תובנה לגבי השחזור ולגבי האופן בו המטופל מתגונן מפני פגיעה חוזרת, יביאו להקלה ולהרחבת היכולת של המטופל לנהוג ולהרגיש אחרת. פסיכותרפיה מוגבלת בזמן בגישה דינמית מתבססת על יצירת קשר חזק ואמיץ בין המטפל למטופל, מה שמכונה ברית טיפולית, שמהווה המנוע המרכזי שמקדם את הטיפול.

פסיכותרפיה מוגבלת בזמן – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הנה גישה טיפולית אשר נוסחה מלכתחילה בתור טיפול קצר מועד. פסיכותרפיה מוגבלת בזמן בפורמט של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, רואה במצוקה נפשית תוצר של דפוסי חשיבה לא אדפטיביים ושל התנהגויות שנרכשו בתהליך של למידה. המטפל מבקש לאתגר את הדפוסים הלא אדפטיביים, ולהציע במקומם דפוסים חלופיים, חיוביים יותר. כמו כן הוא עוזר למטופל לשנות את ההתנהגות הלא אדפטיבית. לדוגמא, במקרה חרדה מטיסות, המטפל מנסה לאתר את דפוסי החשיבה שמובילים לחרדה, לדוגמא מחשבות כגון "כל המטוסים מסוכנים" או "אם כבר משהו רע קורה, מן הסתם הוא קורה לי" מחשבות שכאלה זה הנן סוג של הטיה מחשבתית, מה שמכונה היוריסטיקה. המטפל בוחן מחדש אם המחשבות הללו עם המטופל, מבקש להפריך אותן ולגבש הסתכלות שונה וגמישה יותר, למשל "יש סיכוי מסוים שאקלע לתאונת מטוס, אבל יש סיכוי גדול יותר להיפגע בתאונת דרכים, ואני הרי לא מפחד לנהוג". לצד זאת המטפל עשוי ללוות אותו בהתנסות בשטח, שתוכיח לו אחרת, במסגרת תהליך של חשיפה. לדוגמא להתלוות אליו לטיסה בשמי הארץ.


תחומי מומחיות:
טיפול קצר מועד

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קצר מועד