תפריט נגישות

Intensive short-term dynamic psychotherapy - טיפול דינאמי קצר מועד על פי חביב דאבאנלו

לאורך עשרות שנותיה של הפסיכואנליזה, ניסו תיאורטיקנים ומטפלים רבים להגות דרכים שיאפשרו לקצר את משך הזמן של הטיפול הפסיכולוגי. פרויד טען כי שינוי מהותי בחייו של המטופל יכול להתבצע רק באמצעות אנליזה ארוכה ואינטנסיבית, אך במקביל כתב על הצורך לקצר טיפולים כדי שניתן יהיה להציע אותם גם לאנשים שאינם בעלי אמצעים. מאז ימי פרויד היו מחדשים רבים בתחום הטיפול הדינאמי קצר המועד, ביניהם המודלים שהציעו מייקל באלינט, ג'יימס מאן, פיטר סיפנאוס ודייויד מאלאן. המודל שהציע הפסיכיאטר הקנדי חביב דאבאנלו ב-1978 משלב בין העקרונות המרכזיים של רבים מהמודלים שהועלו עד לזמנו.

טיפול אינטנסיבי קצר מועד בגישת דאבאנלו – עקרונות ומבנה

הטיפול אותו הציע דאבאנלו הינו טיפול דינאמי, שמטרתו הגעה לשורשי הקונפליקטים המשפיעים על חייו של המטופל. דאבאנלו הציע מספר טכניקות מרכזיות המאפשרות לזרז תהליכים שבטיפולים פסיכואנליטיים קלאסיים עשויים לקחת חודשים ואף שנים, כגון הופעתה של העברה שלילית ופירוש הגנותיו של המטופל. המטפל בגישה של דאבאנלו הינו אקטיבי מאוד, הוא מגדיר מוקד טיפולי בשלב מוקדם מאוד ועושה את מירב המאמצים על מנת לשמור על המוקד הזה לאורך הטיפול. יחסי ההעברה הנוצרים בין המטפל למטופל מזוהים בשלב מוקדם ומפורשים על פי הקשר שלהם ליחסיו של המטופל עם דמויות משמעותיות אחרות בחייו, כגון הוריו או בן/בת-זוגו. המטפל אינו מאפשר למטופל להיעזר במנגנוני הגנה על מנת לשמור על עצמו מעלייה של חומר מאיים ומעורר חרדה, אלא "מתקיף" את ההגנות הללו ומפרש אותן בו במקום. לאורך כל הטיפול, שומר המטפל על ניטראליות וריחוק בדומה למטפל הפסיכואנליטי הקלאסי, ואינו מכוון את המטופל או נותן לו עצות מעשיות. המטרה המרכזית היא להפוך את הכעס, החרדה והכאב שחש המטופל בחדר הטיפול לחוויות רגשיות מתקנות, וזאת באמצעות הפרשנויות המדוייקות של המטפל.

הטיפול של דאבאנלו נערך במפגשים שבועיים בני 50 דקות האחד, ולרוב אורך בין 25 ל-40 פגישות (מינימום 10 פגישות ומקסימום 50).

השימוש בפרשנות בטיפול הקצר של דאבאנלו

כאמור, הפרשנות הינה טכניקה מרכזית מאוד למן הרגע הראשון בטיפול. המטפל מנסה לעורר את כעסו של המטופל באופן מכוון, מתוך מחשבה שדרך הכעס יצופו ויעלו תכנים לא מודעים עמוקים, שהמטופל מסתיר מתחת לשכבות של הגנה. באופן דומה לגישתו התיאורטית של דייויד מאלאן, גם הפרשנויות של דאבאנלו מתבססות על שני "משולשי פירוש". המשולש הראשון כולל את תכני הפירוש, ונקרא בקיצור "משולש הכח"ד" (הגנה, כעס וחרדה, דחף): בקודקוד אחד הדחפים של המטופל, בקודקוד השני החרדה והכעס שהם מעוררים ובקודקוד השלישי מנגנוני ההגנה שמפעיל המטופל כדי להימנע מלחוש אותם או לדון בהם. המשולש השני כולל את מושאי הפירוש, ונקרא בקיצור "משולש הא"ח" (העברה, אב/אם, חוץ): בקודקוד אחד פירושים על יחסי ההעברה בין המטופל למטפל, בקודקוד השני יחסיו של המטופל עם הוריו ובקודקוד השלישי יחסיו עם דמויות משמעותיות אחרות מחוץ לטיפול.

קריטריונים לבחירת מטופלים

בדומה למודלים אחרים בתחום הטיפול הקצר, כגון אלו של סיפנאוס ומאלאן, גם דאבאנלו שם דגש מרכזי על התאמת המטופלים לטיפול. בין האלמנטים המעידים על התאמה נכללים קיומו של לפחות קשר משמעותי אחד בחייו של המטופל, אפשרות לנסח מוקד טיפולי בשלב הראיון, יכולת לחוות כעס וחרדה מבלי להתפרק ומודעות עצמית גבוהה. על מנת לבחון את הנקודות האלה, מתבצע יישום של הטכניקה הטיפולית כבר בפגישה הראשונה. אם נראה שהמטופל הצליח לשאת את הפירושים ואת העימותים של המטפל ואפילו להרוויח מהם תובנה כלשהי לגבי מצבו, הוא ככל הנראה מתאים לטיפול.

דאבאנלו טען כי המודל שלו מתאים במיוחד לטיפול בהפרעות אישיות מהמקבץ השני והשלישי, כגון הפרעת אישיות היסטריונית, הפרעת אישיות תלותית והפרעת אישיות אובססיבית-קומפולסיבית. גם מטופלים הסובלים ממצבים מתמשכים של דיכאון או חרדה יכולים להסתייע בטיפול. לעומת זאת, סכיזופרנים, אנשים הסובלים מדיכאון מז'ורי או מהפרעה דו-קוטבית אינם מתאימים לטיפול, ויצטרכו להיעזר באופציות אחרות כגון טיפול תרופתי או טיפול פסיכולוגי ממושך.


ביבליוגרפיה

דסברג, ח., איציקסון, י. ושפלר, ג. (1989). פסיכותרפיה קצרת מועד: רקע, טכניקות ויישום. ירושלים: י"ל מאגנס.
שפלר, ג. (1993). פסיכותרפיה מוגבלת בזמן: תיאוריה, טיפול, מחקר. ירושלים: י"ל מאגנס.

Laikin, M., Winston, A., & McCullough, L. (1991). Intensive short-term dynamic psychotherapy. In: P. Crits-Christoph & J. P. Barber (Eds.). Handbook of Short-Term Dynamic Psychotherapy (pp. 80-109). New-York: Basic Books.

Kaplan H.I, Sadock B.J, & Grebb J.A. (2003). Synopsis of Psychiatry, Behavioral Sciences, Clinical Psychiatry (ninth edition). Philadelphia: Lippincott Williams & Willkins.

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכודינמי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכודינמי