תפריט נגישות

Therapeutic focus - מוקד טיפולי

זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, האמין שטיפול פסיכואנליטי מוצלח צריך להימשך בין חצי שנה לשלוש שנים. עוד בתקופת חייו ערכו פסיכואנליטיקאים כגון שאנדור פרנצי ואוטו ראנק נסיונות כדי לבדוק את האפשרות לקצר את הטיפול. בעשרות השנים האחרונות גובשו מספר מודלים משמעותיים לטיפול דינאמי קצר מועד, האורך בין 10 ל-50 מפגשים. כל המודלים מדגישים את החשיבות של הגדרת מוקד טיפולי כבר בפגישות הטיפוליות הראשונות.

על פי רוב, מטרתו של המוקד הינו לאתר קשר סיבתי בין הסימפטומים העכשוויים שמהם סובל המטופל לבין סוגיה או כאב מרכזי שנוצרו בעברו אך ממשיכים להשפיע עליו גם כיום. לדוגמא, במודל לטיפול דינאמי מוגבל בזמן של ג'יימס מאן, מגבש המטפל את המוקד הטיפולי (המכונה "סוגיה מרכזית" central issue) ומנסח אותו בפני המטופל כבר בסוף הפגישה הראשונה. הסוגיה המרכזית של מאן מתייחסת ל"כאב הנפשי הכרוני" המלווה את המטופל לאורך חייו, וכוללת לרוב שני מרכיבים מרכזיים: 1. משאלה שהינה בלתי ניתנת למימוש. 2. התסכול והמצוקה הנובעים מחוסר היכולת להגשים את המשאלה. דוגמא לסוגיה מרכזית: "אתה בחור כשרוני ובעל יכולת, למרות זאת מאז ומתמיד אתה נמצא במאבק של ספק ושל ביקורת עצמית, מאחר שאתה מציב לעצמך אמות מידה שאינך רוצה בהן, ואז אתה חש אכזבה וכישלון (קלרמן, עמיר ושפלר, עמ' 70). לעומת זאת, במודל לטיפול קצר מועד של פיטר סיפנאוס, המוקד מנוסח לרוב סביב נושאים אדיפאליים, כלומר, עיבוד קשיים הקשורים למצבים תחרותיים בתוך יחסים משולשים. סוגי מוקדים אחרים כוללים למשל נושאים הקשורים לסגנון בין-אישי הגורם למצוקה, לאבל ואובדן, ולחוסר יכולת לחוות ולהביע רגשות שליליים כלפי האחר.

לאחר שהוגדר המוקד, תפקידו של המטפל הוא לשמור עליו, לחקור אותו ולחדד אותו במהלך הטיפול. חלק מהמודלים מציעים לשתף את המטופל בבניית המוקד הטיפולי ואחרים רואים זאת כתהליך חד צדדי של המטפל. ישנם אף מודלים אשר מציעים למטפל שלא לחשוף את המוקד בפני המטופל, אלא לשמור אותו בינו לבין עצמו כקו מנחה להמשך הטיפול.


ביבליוגרפיה

דסברג, ח., איציקסון, י. ושפלר, ג. (1989). פסיכותרפיה קצרת מועד: רקע, טכניקות ויישום. ירושלים: י"ל מאגנס.

קלרמן, ר., עמיר, ו. ושפלר, ג. (1993). טיפול בגבר שסבל מצורך לפרפקציוניזם. בתוך: ג. שפלר (עורך). פסיכותרפיה מוגבלת בזמן: תיאוריה, טיפול, מחקר (עמ' 68-75). ירושלים: י"ל מאגנס.

Crits-Christoph, P., Barber, J. P., & Kurcias, J. S. (1991). Introduction and historical background. . In: P. Crits-Christoph & J. P. Barber (Eds.). Handbook of Short-Term Dynamic Psychotherapy (pp. 1-16). New-York: Basic Books.תחומי מומחיות:
טיפול קצר מועד

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קצר מועד