תפריט נגישות

Psychodynamic brief psychotherapy - טיפול דינאמי ממוקד על פי דייויד מאלאן

דייויד מאלאן, פסיכולוג בריטי, עבד בצוות של הפסיכואנליטיקאי מייקל באלינט כאשר ערך באלינט את אחד המחקרים הראשונים מסוגם על טיפול דינאמי קצר מועד. כמה שנים מאוחר יותר, כאשר עבד באופן פרטי, הבחין מאלאן שחלק מהמטופלים אשר מיועדים לטיפול ארוך טווח מגלים שיפור תוך זמן קצר ביותר. לפיכך, הוא החליט לנסות וליישם גישה משופרת למודל של באלינט, והגה טיפול דינאמי ממוקד משלו, עליו כתב בספר שפרסם בשנת 1976.

הטיפול הממוקד של מאלאן – עקרונות ומבנה

הטיפול של מאלאן הינו טיפול דינאמי ומבוסס בעיקר על פרשנויות אדיפאליות, המתייחסות ליחסים המוקדמים של המטופל עם הדמויות ההוריות. המטפל צריך לזהות את ההעברה של המטופל כלפיו כמה שיותר מוקדם, לפרש אותה ולקשר אותה לקונפליקט המרכזי. קונפליקט זה צריך להיות מנוסח כחלק מהמוקד הטיפולי, אשר נבחר באחת הפגישות הראשונות. המשך הטיפול צריך לעסוק באותו המוקד, תוך הענקת עדיפות נמוכה יותר או התעלמות מוחלטת מסוגיות אחרות, חשובות ככל שתהיינה.

אורכו של הטיפול הקצר בגישתו של מאלאן הוא שנה לכל היותר, ובממוצע הוא נמשך לאורך 20 פגישות. מועד סיום הטיפול נמסר למטופל מראש.

משולש הפירוש של מאלאן

מאלאן טען כי כל קונפליקט פסיכולוגי כולל שלושה אלמנטים מרכזיים: דחף, חרדה והגנה. על פי גישתו, המזכירה מאוד תיאוריות פסיכודינאמיות אחרות, הגורם הראשוני לקושי או קונפליקט בחיי המטופל הינו דחף בלתי מווסת ובלתי הולם. הדחף מעורר חרדה, ולשם השקטת החרדה, משתמש המטופל במנגנוני הגנה. למשל, המטופל כועס על המטפל (דחף), עקב כך מתעורר אצלו פחד שהמטפל ינטוש אותו אם הוא יעלה את התחושה הזו בפניו (חרדה), ולכן הוא מדחיק את הכעס, או אף מתנהג ביתר נחמדות כלפי המטפל (מנגנון הגנה של היפוך תגובה). לאחר שבוססו פרשנויות ההעברה (על היחסים בין המטפל למטופל), ניתן לנסות ולהחיל אותם גם על יחסיו של המטופל עם דמויות משמעותיות בעבר (הורים) ובהווה (בני זוג, בוס בעבודה וכו'). מאלאן הציע למטפלים לערוך פרשנויות על המשולש הזה בסדר קבוע מראש: קודם לפרש את ההגנה, ולאחר מכן את החרדה הנלווית לביטוי של הדחף.

קריטריונים לבחירת מטופלים

על מנת לבחון את התאמתו של מטופל לטיפול הקצר, נערכים במהלך הראיון הראשוני "פירושי נסיון", ונבחנת תגובתו של המטופל אליהם. אם מהטופל מגלה חרדה גבוהה לנוכח פירושים אלו, מסרב לקבל אותם או מתעלם מהם, הוא מוכרז כבלתי מתאים לטיפול קצר. חוסר הצלחה להגדיר מוקד טיפולי באחד המפגשים הראשונים מעיד אף הוא על אי התאמה לטיפול מסוג זה. בנוסף, על המטופל לגלות אינטליגנציה רגשית ומוטיבציה גבוהה לערוך שינוי בחייו. מטופלים אשר אינם מתאימים לטיפול של מאלאן הם אלה כאלה עם עבר של נסיונות אובדניים, התמכרות לסמים או לאלכוהול, סימפטומים אובססיביים או פוביים קשים במיוחד והתנהגויות של הרס עצמי.


ביבליוגרפיה

דסברג, ח., איציקסון, י. ושפלר, ג. (1989). פסיכותרפיה קצרת מועד: רקע, טכניקות ויישום. ירושלים: י"ל מאגנס.
שפלר, ג. (1993). פסיכותרפיה מוגבלת בזמן: תיאוריה, טיפול, מחקר. ירושלים: י"ל מאגנס.

Crits-Christoph, P., Barber, J. P., & Kurcias, J. S. (1991). Introduction and historical background. . In: P. Crits-Christoph & J. P. Barber (Eds.). Handbook of Short-Term Dynamic Psychotherapy (pp. 1-16). New-York: Basic Books.

Kaplan H.I, Sadock B.J, & Grebb J.A. (2003). Synopsis of Psychiatry, Behavioral Sciences, Clinical Psychiatry (ninth edition). Philadelphia: Lippincott Williams & Willkins.

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכודינמי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכודינמי