תפריט נגישות

Balint focal Dynamic Therapy - טיפול דינאמי ממוקד על-פי מייקל באלינט

מר בייקר הופנה אל הפסיכואנליטיקאי מייקל באלינט בידי הרופא הכללי שלו, כמוצא אחרון לפני אשפוז. מר בייקר, גבר נשוי בן 43, סבל מזה שנים רבות מקנאה אובססיבית כלפי אשתו, שבאה לידי ביטוי בשאלות בלתי פוסקות בנוגע ליחסים שהיא ניהלה עם גבר אחר 20 שנה לפני כן, עוד לפני שהכירו השניים. המחשבות הפרנואידיות הובילו אותו לשני מקרים של התמוטטות עצבים, האחרונה מספר חודשים לפני שהגיע לבאלינט. עקב העניין ההולך וגובר של באלינט, פסיכואנליטיקאי בהכשרתו, בדרכים שבהן ניתן לקצר את משך הטיפול, הוא הציע למר בייקר טיפול ממוקד וקצר יחסית, שאורכו ייקבע מראש. תוצאות הטיפול היו חיוביות ביותר: המחשבות הפרנואידיות של מר בייקר פסקו כמעט לחלוטין ואורח חייו השתפר בצורה ניכרת. האפקט הטיפולי החיובי נמשך גם שנים אחרי שהסתיים הטיפול והקשר בין השניים המשיך עד למותו המפתיע של באלינט ב-1970.

מבנה הטיפול הממוקד של מייקל באלינט

באלינט ושותפיו הציעו כי מיקוד הטיפול באמצעות דיווחים שוטפים ומפורטים לאחר כל פגישה טיפולית, מקצר את משך הזמן שלו והופך אותו לאפקטיבי יותר. הגישה הטיפולית שהציעו מבוססת על תיאור מקרה בודד של מטופל בשם קית' בייקר, גבר נשוי בן 43, אשר פנה לטיפול בעקבות התמוטטות עצבים שנבעה מהתעסקות אובססיבית בקשר זוגי שניהלה אשתו 20 שנה לפני כן, בטרם הכיר אותה. הטיפול של מר בייקר אצל באלינט ערך 27 פגישות אשר נפרסו על פני כשנה, ולאחריו בוצע מעקב על מצבו באמצעות מכתבים ששלח מר בייקר לבאלינט ודרך שתי פגישות מעקב, האחת כחצי שנה לאחר סיום הטיפול והשנייה 4 שנים לאחר מכן. דיווחי המטפל נרשמו באמצעות שני טפסים: האחד הוגש לאחר הראיון הראשוני, והשני בסיומה של כל פגישה. טופס הראיון מחולק לשבעה סעיפים, אותם נדרש המראיין למלא בסיומה של הפגישה הראשונה:

1. הגורם המפנה ואופן ההפניה.
2. הופעתו והתנהגותו של המטופל, התלונה המרכזית שלו ומה מביא אותו לטיפול כיום.
3. מידע עובדתי לגביו (קורות חיים כגון שנת ומקום לידה, השכלה, היסטוריה תעסוקתית ומשפחתית).
4. האופן שבו תופס המטופל את עצמו ואת האחרים המשמעותיים בחייו (אבא, אמא, אחים, בני זוג, ילדים).
5. אופי היחסים בין המטופל למטפל כפי שהשתקפו בפגישה הטיפולית הראשונה.
6. מאפיינים בולטים במהלך הראיון או חלקים בעלי משמעות מיוחדת.
7. האופן בו באה לידי ביטוי ההפרעה בחייו של המטופל, פרשנות דינאמית לכל המתואר לעיל, התאמתו של המטופל לטיפול הממוקד (בעד/נגד) והמטרות המיידיות של הטיפול

טופס הדיווח על הפגישות מחולק גם הוא לשבעה סעיפים:

1. ציפיות ראשוניות של המטפל מהפגישה הנוכחית, בהתאם למידע המוקדם שברשותו (המבוסס על הפגישות הקודמות ועל אירועים שהתרחשו מחוץ לטיפול).
2. שינויים באווירה לעומת הראיון, עם הבחנה בין תרומתו של המטפל לעומת תרומתו של המטופל לשינויים אלו.
3. מהלך הטיפול והתערבויות טיפוליות.
4. התערבויות טיפוליות אשר עלו בראשו של המטפל, אך הוא לא השתמש בהן.
5. האופן שבו באו או לא באו לידי ביטוי המטרות הממוקדות אותן הגדיר המטפל לאחר הראיון.
6. התקדמויות שהושגו.
7. מחשבות נוספות.

בסיומן של 27 הפגישות, דיווח מר בייקר על הפחתה ניכרת במחשבות הפרנואידיות. כמו כן, נראה היה כי הוא קיבל כלים שיסייעו לו למנוע אפשרות של התמוטטות עצבים נוספת. המכתבים ששלח ופגישות המעקב שהתבצעו במהלך השנה שלאחר הטיפול וכן 6 שנים אחרי הפגישה האחרונה, העידו על כך שהשיפור שהושג נשמר לאורך זמן. באלינט טען כי הדגשים העיקריים אשר סייעו להצלחתו של הטיפול היו התמקדות ביחסי ההעברה בטיפול וביחסי הגומלין בין האסוציאציות של המטופל לפרשנויות בהן בחר המטפל להשתמש.

קריטריונים לבחירת מטופלים לטיפול הממוקד

על אף ההצלחה עם מר בייקר, הכירו באלינט ושותפיו בכך שלא כל המטופלים מתאימים לטיפול הממוקד. לפיכך, הם הגדירו מספר קריטריונים חשובים שעשויים לסייע בבחירה של מטופלים לטיפול הקצר והממוקד:

1. המטופל צריך להיות בעל יכולת לייצר ברית טיפולית חזקה ומתמשכת עם אותו המטפל.
2. המטופל צריך להיות בעל מוטיבציה גבוהה להתגבר על מחלתו.
3. המטופל צריך להיות מסוגל לעבוד מול פרשנויותיו של המטפל.
4. התרשמויותיהם של הפסיכיאטר ושל הפסיכולוג מהמטופל צריכות להיות דומות זו לזו.
5. יש לאתר מוקד (פוקוס) טיפולי בהיר וספציפי ככל האפשר, לא יאוחר מאשר בפגישה השלישית או הרביעית.

חוסר הצלחה לאתר מוקד מצביע על כך שאישיותו של המטופל או הקונפליקטים המעסיקים אותו הינם מורכבים מדי, ולא יוכלו לקבל פתרון במסגרת של טיפול קצר מועד.


ביבליוגרפיה

פרויד, ז. (2005). הטיפול הפסיכואנליטי. תל-אביב: עם עובד.

Balint, M., Ornstein, P. H., & Balint, E. (1972). Focal Psychotherapy: An Example of Applied Psychoanalysis. London: Tavistock.

Haynal, A. E. (1988). The Technique at Issue: Controversies in Psychoanalysis: From Freud and Ferenczi to Michael Balint. London: Karnac Books.

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכודינמי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכודינמי