תפריט נגישות

Obsessive-Compulsive Personality Disorder - הפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית

מלווין, גיבור הסרט "הכי טוב שיש", אוכל כל יום באותה מסעדה, מקפיד על סדר מופתי בדירתו, מתקשה להוציא כסף ומחזיק בערכי מוסר נוקשים ובלתי מתפשרים. התאהבותו של מלווין במלצרית והיקשרותו לבנה הקטן מצליחים "לרכך" אותו ולמתן את התנהגותו, אך רבים מהסובלים מהפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית סובלים לאורך חייהם ממבנה אישיות בלתי גמיש זה, הפוגם בתפקודם החברתי, התעסוקתי והזוגי.

תסמינים קליניים

כמעט כל אחד מאיתנו יכול לזהות בעצמו נקודות של נוקשות ועקשנות סביב נושאים מסוימים. בעלי אישיות אובססיבית קומפולסיבית מאופיינים בנוקשות ועקשנות אלו במינון גבוה ונרחב יותר, הנוגע כמעט לכל היבטי חייהם. הם נוטים להיות מאופקים ופרפקציוניסטים באופן בלתי יעיל, מקפידים באופן נוקשה על קיומם של חוקים ונוטים להיות רציניים ופורמאליים בהתנהגותם. כמו כן, הם נוטים להקפדה על ריצוי דמויות סמכות ומיעוט קשרים חברתיים.

אבחנה ע"פ ה-DSM

אבחנת אישיות אובססיבית קומפולסיבית ניתנת כאשר מתקיים דפוס קבוע של עיסוק מוגזם בשמירה על סדר, פרפקציוניזם, איפוק מחשבתי ובין אישי הבא על חשבון פתיחות, גמישות ויעילות. דפוס זה מתחיל בבגרות המוקדמת, מתקיים בהקשרים שונים ומתבטא בארבעה ומעלה מהקריטריונים הבאים:

  • עיסוק יתר בפרטים, חוקים, רשימות, סדר, ארגון או לוחות זמנים, כך שמהות הדברים אובדת.
  • הפגנת רמת פרפקציוניזם אשר אינה מאפשרת את השלמת המשימה.
  • מסירות מופרזת לעבודה ולעשייה יעילה הבאה על חשבון שעות הפנאי וקשרים חברתיים.
  • מצפוניות יתר וחוסר גמישות סביב נושאים של מוסר וערכים.
  • חוסר יכולת להשליך אובייקטים חסרי ערך ומרופטים גם כשאלו אינם בעלי ערך סנטימנטאלי.
  • קושי וחוסר רצון לעבוד בשותפות כאשר הדברים אינם נעשים בדיוק בדרך בה בחר הלוקה בהפרעה.
  • חסכנות והחזקה בתפיסה כי יש לאגור את הכסף למקרי חירום העשויים לקרות בעתיד.
  • הפגנת נוקשות ועקשנות.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה אינה ידועה, אך היא נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים.

תחלואה נלווית

הסובלים מהפרעת אישיות אובססיבית קומפולסיבית עשויים לסבול מדיכאון וכמו כן, נפוצה ההפרעה בקרב הלוקים בהפרעות אכילה. למרות הדעה הרווחת, אין עדות מחקרית חד משמעית לשכיחות גבוהה יותר של בעלי אישיות אובססיבית קומפולסיבית בקרב אוכלוסיית הסובלים מ-OCD (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית).

גורמים להפרעה

הגורם לנוקשות והצורך העז בסדר וארגון אינו ברור, אך מרבית ההסברים מתמקדים בסביבה הביתית הראשונית.

גורמים פסיכודינמיים: גישות פרוידיאניות ראו את ההפרעה כקשורה במאבקים קשים מול ההורים סביב חינוך לעשיית צרכים, אך טענות אלו לא נתמכו מחקרית.

גורמים התנהגותיים: הדגישו חיקוי ולמידה של התנהגויות נוקשות וכפייתיות של ההורים.

גורמים ביולוגיים: קיימות עדויות לכשלים תפקודיים במערכת הסרוטונרגית, אך עדויות אלו אינן מבוססות דיין.

טיפול

הדעות חלוקות לגבי נטייתם של בעלי הפרעת האישיות האובססיבית קומפולסיבית לפנות לטיפול: יש הטוענים כי הסובלים מההפרעה נוטים לפנות לטיפול יותר מבעלי הפרעות אישיות אחרות, ויש הטוענים כי בעלי אישיות זו יפנו לטיפול רק תחת לחץ אינטנסיבי מסביבתם. עקב נוקשותם ועקשנותם, עשוי הטיפול בסובלים מההפרעה להיות ממושך ומורכב, אך לאחר שמתבסס אמון וישנה מוטיבציה לשינוי, עשוי הטיפול להועיל במספר היבטים משמעותיים.

טיפול פסיכותרפי: טיפולים פרטניים וקבוצתיים יעילים בזיהוי דפוסי חשיבה נוקשים ולמידת אסטרטגיות התמודדות חדשות עם קשיים חברתיים ותעסוקתיים.

טיפול תרופתי: טיפול בבנזודיאזפינים ובתרופות סרוטונרגיות עשוי להקל על הסימפטומים האובססיביים.


ביבליוגרפיה


DSM-IV (1994) American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1994) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, seventh edition.

Nicole R. Villemarette-Pittman, Matthew S. Stanford, KevinW. Obsessive-compulsive personality disorder and behavioral disinhibition. Vol 138(1) Jan 2004, 5-22.

Wonderlich,-Stephen; Mitchell,-James-E , The role of personality in the onset of eating disoders and treatment implications. Psychiatric-Clinics-of-North-America. Vol 24(2) Jun 2001, 249-258.

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה