תפריט נגישות

Eating problems - בעיות אכילה

הילד לא רוצה לאכול והילדה סובלת ממשקל יתר? המתבגרת התחילה בדיאטה קיצונית ולא מפסיקה לעשות ספורט? את עצמך מרגישה שהעיסוק באוכל תופס מקום מרכזי מדי בחייך? בעיות אכילה הפכו לבעיות נפוצות בחברה המערבית ועשויות להופיע באופנים שונים: הפרעות אכילה, הפרעות האכלה בילדות ובעיות אכילה אשר אינן מקוטלגות כהפרעות רגשיות של ממש, אך מביאות לעיסוק מוגבר באוכל ולמידה מסוימת של מצוקה.

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה הן שם כולל לקבוצת בעיות אכילה המתבטאות בעיסוק מוגזם בהרגלי אכילה, קלוריות ומשקל. בעיות אכילה מסוג זה מלוות בדרך כלל במצוקה רגשית משמעותית, בעיות בריאותיות (או סכנה להתעוררותן) ובפגיעה תפקודית מסוימת הנובעת מהעיסוק המוגזם באוכל. כמו כן, בעיות אכילה אלו מעצימות פעמים רבות קשיים רגשיים כדיכאון, חרדה, אשמה, בושה ודימוי עצמי נמוך. קיימים מספר סוגים של הפרעות אכילה:

אנורקסיה נרבוזה: אובדן משקל קיצוני הנובע מדיאטה מחמירה, הקאות או שלשולים מכוונים ו/או עיסוק אינטנסיבי בספורט. אנורקסיה מלווה בעיסוק מוגבר במשקל ותחושה תמידית של משקל יתר, אשר אינה תואמת את המציאות.

בולימיה נרבוזה: דפוס אכילה קבוע המאופיין בהתקפי אכילה בהם נצרכת כמות מזון מוגזמת ו/או מתעוררת חוויה של חוסר שליטה בכמות המזון הנצרכת. אחרי התקפי האכילה מופיעות 'התנהגויות מפצות' כפעילות ספורטיבית/ הקאות ושלשולים יזומים המכוונים לשריפת הקלוריות העודפות שנצרכו.

התקפי זלילה: התקפי אכילה חוזרים בהם נצרכת כמות מזון גדולה ו/או מתעוררת תחושת חוסר שליטה בכמות המזון הנצרכת אך בניגוד לבולימיה- ההתקפים אינם מלווים בהתנהגויות מפצות.

הפרעות האכלה בילדות

בעיות אכילה בילדות מוגדרות בדרך כלל כבעיות האכלה מאחר ובגילאים המוקדמים, הרגלי האכילה של הילד קשורים ביחסיו ובאינטראקציה שלו עם הדמויות המטפלות בו. בעיות אכילה מסוג זה כוללות מספר סוגים מרכזיים:
סירוב לאכול: אכילה בלתי מספקת של ילד אשר מביאה לירידה במשקל או לאי עלייה במשקל במשך כחודש, ומתבטאת ביריקת האוכל, סגירת הפה וסירוב להכניס אליו מזון, הקאות או בררנות קיצונית באכילה.

פיקה: אכילת חפצים שאינם מיועדים לאכילה אחרי גיל שנה וחצי (חול, ניירות, סיד, ניילון, קוביות).

העלאת גירה: לעיסה ממושכת של האוכל ללא בליעה, אשר עשויה להביא בסופו של דבר לירידה במשקל.

בעיות אכילה נוספות

מלבד בעיות אכילה והאכלה אשר מקוטלגות כהפרעות רגשיות והן בעלות השפעה רבה על חיי היום יום והבריאות הגופנית, בעיות אכילה מינוריות יותר משפיעות על חייהם של אנשים רבים. אוכל, אכילה והופעה חיצונית תופסים מקום מרכזי בתרבות המערבית וילדים, מתבגרים ובוגרים רבים מתמודדים עם השפעותיהם על חיי היום יום, הדימוי העצמי והיבטים רגשיים רבים. בהתאם, ילדים, מתבגרים ובוגרים רבים מתמודדים עם בעיות אכילה אשר אינן מביאות לפגיעה אקוטית בתפקוד אך מלוות לא פעם בבעיות בריאות, עיסוק יתר באכילה או מצוקה.

בעיות אכילה - מטפלים בכל הארץ

לרשימת מטפלים המתמחים בטיפול בהפרעות אכילה בכל הארץ לחצו כאן


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה