תפריט נגישות

Eating disorders coaching - אימון להפרעות אכילה

חיפוש המונח 'טיפול בהפרעות אכילה' מניב כמעט 700,000 תוצאות במנועי החיפוש של Google, עוד לפני התייחסות למונחים קרובים כ'טיפול באנורקסיה' ו'טיפול בבולימיה'. במילים אחרות, מגוון האפשרויות הטיפוליות והמטפלים הניצב בפני אדם המעוניין בסיוע בהתמודדות עם הפרעת אכילה הוא עצום, ואף מבלבל. הבלבול גדל עוד יותר כאשר לאפשרויות הטיפוליות נוספות גם שיטות ייעוץ אלטרנטיביות, וביניהן אימון להפרעות אכילה.

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה הן הפרעות מסוכנות לבריאות הנפשית והפיסית, אשר עשויות להביא אף למוות. תיאוריות ומודלים רבים - פסיכולוגיים, בילוגיים וסוציולוגיים - ניסו להסביר את אופן היווצרותן של הפרעות האכילה. למרות השוני בין מודלים אלו, מוסכם כי הפרעות אכילה הן הפרעות מורכבות אשר נוצרות על בסיס שילוב בין גורמים חברתיים, רגשיים, בילוגיים ותרבותיים וכי הטיפול בהן ארוך, קשה ומורכב. בהתאם, משאבים קליניים ומחקריים רבים הוקדשו לבניית מודלים טיפוליים ולבחינת יעילותם לטיפול בהפרעות האכילה השונות. על בסיס פיתוחים ומחקרים אלו הצטברו עדויות חד משמעיות לגבי יעילותם של טיפולי פסיכותרפיה להפרעות אכילה מסוגים שונים, כגון טיפול פסיכודינמי לסוגיו, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול משפחתי ועוד.

אימון להפרעות אכילה - יש דבר כזה?

ומה בין ממצאים אלו לבין אימון להפרעות אכילה? נכון להיום לא התקבלו כל עדויות הנוגעות ליעילותו של אימון להפרעות אכילה ואף לא פורסמו נתונים על מחקרים אשר ניסו לבחון את יעילותו באופן מבוקר. נתון זה מצטרף למספר נתונים אשר יחד מדגישים את אי התאמתו של אימון להפרעות אכילה לסוג הבעיה בה הוא מתיימר לטפל.

ראשית, אימון מוגדר כתהליך קצר מועד בו אנשים בריאים ומתפקדים מקבלים סיוע בהגשמת יעדים אישיים. למרות שאימון עוסק גם בנושאי בריאות, למשל במסגרת אימון בריאות או אימון אישי להרזיה, הפרעות אכילה ידועות בתור הפרעות נפשיות שהטיפול בהן ממושך וכוללני. במובן זה אימון להפרעות אכילה מציע מסגרת צרה וממוקדת מדי. שנית, מרבית המאמנים אינם בעלי ידע בתחומי פסיכולוגיה ובפרט בפסיכותרפיה ובפסיכופתולוגיה ולכן אין ביכולתם לאבחן קשיים ותהליכים רגשיים העומדים בבסיס הפרעות האכילה כגון דיכאון, חרדות, טראומות עבר וכן הלאה. בעוד שמרבית אנשי המקצוע העוסקים בפסיכותרפיה הוכשרו לעיסוקם במשך שנים, ורבים מהם הוכשרו באופן ספציפי בטיפול בהפרעות אכילה, מרבית המאמנים עוברים הכשרה בת חודשים ספורים הממוקדת בתחום האימון האישי באופן כללי.

יחד עם זאת, יש לציין כי שימוש בכלים מתחום האימון במסגרת טיפול בהפרעות אכילה על ידי פסיכותרפיסט בעל הכשרה מתאימה (למשל פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי קליני או פסיכיאטר מומחה) עשויים לתרום לטיפול ולקדם אותו. זאת, מאחר והשימוש בכלים האימוניים נעשים במסגרת טיפולית בה ניתן להתעמק כראוי בקשייו של אדם עם הפרעת אכילה.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי