תפריט נגישות
חיפוש

Attention deficit disorder - קשב וריכוז

קשב וריכוז הנו מונח מקוצר המתייחס לרוב להפרעות קשב וריכוז. הפרעות קשב וריכוז נחלקות לשני סוגים, וכשמן, מתבטאות בקשיים בהפעלת פונקציות של קשב וריכוז. קשיים אלו ניכרים בקרב מבוגרים וצעירים כאחד, ויכולים להשפיע על תחומים רבים - לימודיים, חברתיים, רגשיים ועוד.

קשב וריכוז – שני סוגי הפרעות

מקובל לחלק הפרעות קשב וריכוז לשני סוגים מרכזיים, הנבדלים זה מזה לפי נוכחותה של היפראקטיביות:

Attention deficit disorder) ADD) - הפרעה המתבטאת ברגישות להסחות דעת, התנהגות חולמנית, ורגישות לגירויים בסביבה. לתסמינים אלו השלכות רבות, למשל בכל הקשור ליכולת לסגל הרגלי למידה אפקטיביים, פיתוח מיומנויות חברתיות, יישום תהליכי קבלת החלטות ועוד.

Attention deficit hyperactivity disorder) ADHD) - הפרעה המשלבת תסמיני ADD עם התנהגות אימפולסיבית וקושי בדחיית סיפוקים, לצד תנודתיות רגשית. התנהלות זו מערימה קשיים נוספים על רכישת מגוון כישורי חיים ועלולה להוות מקור לתסכול רב.

קשב וריכוז – מאפייני ההפרעה

לרוב ניתן להבחין בהפרעות קשב וריכוז כבר בגיל הינקות. תינוקות אלו לרוב יותר רגישים לגירויים חושיים, למשל מגע של בדים מסוימים, אורות בוהקים או צלילים כלשהם. כמו כן עשוי להופיע אי שקט, אולם לעיתים ישנה התנהלות הפוכה, של חולשה ושינה מרובה. מאוחר יותר מופיעים סימנים נוספים, בייחוד קשיי ארגון ופיזור דעת סביב משימות יום יומיות. יחד עם זאת, במקרים רבים ניתן להבחין בשינויים גדולים באיכות הביצוע, לפי מידת העניין של הפרט במשימה. ניתן לקבוע האם קיימים קשיי קשב וריכוז באמצעות תהליך של אבחון הפרעות קשב וריכוז

קשב וריכוז - גורמים להפרעה

נמצא כי להפרעות קשב וריכוז ישנם מגוון גורמים. ראשית, מחקרים מצביעים על נטייה תורשתית. כאשר ישנם בני משפחה מדרגה ראשונה אשר מתמודדים עם ההפרעה, גדלה הסבירות כי תאובחן ההפרעה בדור ההמשך. כמו כן, נמצא כי התפקוד המוחי שונה בקרב אלו המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, בייחוד באונות הקדמיות, אשר אחראיות על תכנון ושליטה בדחפים. כמו כן, נמצא כי למידת הטיפוח של הסביבה יש השפעה מכרעת, כמו גם למידת הנוקשות והתובענות שלה. למשל, ציפייה נוקשה למצוינות וענישה חמורה, נמצאו קשורות להחמרת התסמינים של הפרעות קשב וריכוז.

קשב וריכוז – כיצד מטפלים?

טיפול תרופתי - תרופות פסיכיאטריות הנן חלק מטיפול מקובל בהפרעות קשב וריכוז. התרופה הנפוצה כיום הנה ריטלין, אשר נעשה בה שימוש במינונים משתנים. תופעות הלוואי יחסית נדירות, וכוללות שיבושים בתיאבון ובשינה. הטיפול ניתן במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי

הוראה מתקנת - הוראה מתקנת מבקשת להקנות למתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז אסטרטגיות אשר יסייעו במיומנויות היום יומית בהם מופיעים הקשיים. לדוגמא הקניית הרגלי למידה ודרכים לפתרון בעיות.

פסיכותרפיה - סוגי פסיכותרפיה, כגון טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז, מקלים על המצוקה הנפשית שעשויה להתעורר במסגרת ההתמודדות עם קשיי קשב וריכוז. למשל מקרים של ערך עצמי נמוך, דיכאון או חרדות מסוגים שונים. כמו כן באפשרות ההורים לקבל כלים אשר יסייעו להם לתמוך בילד ולקדם אותו, במסגרת הדרכת הורים

טיפולים נוספים - כיום קיימים מגוון טיפולים נוספים, כגון טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים , טיפול באומנויות , טיפול בתנועה ועוד.

למידע על אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז

 


אנשי מקצוע בתחום

ADD