תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Neglect - הזנחה

הסרט היפני "איש אינו יודע" מתאר את סיפורם האמיתי של ארבעה ילדים, הגדול מהם בן 12, אשר נאלצים לטפל בעצמם בהיעדר מבוגרים הדואגים להם: אמם מגיעה לביקורים חטופים בהם היא מפנקת אותם, נותנת להם סכום כסף מסוים ונעלמת שוב לשבועות ארוכים. הסרט מציג מקרה קיצוני של הזנחה המסתיימת באופן טראגי, אך גם הזנחה שאינה קיצונית עד כדי כך עשויה להביא לנזקים פיסיים ורגשיים משמעותיים.

מהי הזנחה?

כאשר אנחנו חושבים על המונח "התעללות בילדים" אנו נוטים לחשוב על התעללות פיסית או פגיעה מינית. עם זאת, למעלה מ-60% ממקרי ההתעללות בילדים כוללים הזנחה- מחדל או פעולה מתמשכת של מניעה מהילד את צרכיו כגון הזנה, טיפול רפואי, טיפול מונע, חינוך וגירויים סביבתיים. קיימים שישה סוגים של הזנחת ילדים:

הזנחה פיזית: היעדר דאגה לצרכיו הפיסיים הבסיסיים של הילד (אוכל, ביגוד תואם) או היעדר התייחסות לאלמנטים לא בטיחותיים הנמצאים בבית ועשויים לפגוע בילד.

הפקרה והיעדר פיקוח: נטישת הילד, עזיבתו בהיעדר פיקוח מתאים (כהשארת תינוק בהשגחת ילד בן ארבע), הימנעות מחיפוש אחר ילד שאבד או ברח. 

הזנחה רפואית: מניעת טיפול נפשי או רפואי לו זקוק הילד כאי דאגה לקבלת חיסונים, מניעת מכשירי עזר (משקפיים, מכשיר שמיעה), היעדר פנייה לטיפול רפואי במקרים של מחלות, דלקות וכן הלאה. כמו כן, מתן לגיטימציה/ שידול לשימוש בסמים ואלכוהול נחשבים להזנחה רפואית.

הזנחה רגשית: היעדר התייחסות לצרכיו הרגשיים של הילד כאי נתינת חום, מגע ויחס חיובי, פגיעה בבן/בת הזוג לעיני הילד, מתן לגיטימציה לשימוש בסמים ואלכוהול וכד'.

הזנחה חינוכית: היעדר דאגה לכך שהילד יזכה להשכלה, ייחשף לגירויים קוגניטיביים, התעלמות מנשירת הילד ממסגרת החינוך וכן הלאה.

הזנחה מוסרית: אילוץ הילד להשתתף במעשים בלתי מוסריים או חשיפתו לסביבה עבריינית ובלתי מוסרית הכוללת זנות, שימוש בסמים, גניבה וכן הלאה.

כיצד ניתן לזהות ילדים הסובלים מהזנחה?

המודעות לקיומה של הזנחה פחותה בד"כ מהמודעות להתעללויות פיסיות ומיניות, ובמקרים רבים היא גם קשה יותר לזיהוי, בהיעדר סממנים חיצוניים בולטים. עם זאת, ישנם מספר קריטריונים אשר עשויים לעורר חשד להזנחה:

סממנים חיצוניים: ביגוד מרושל, מלוכלך, או שאינו תואם את עונת השנה, חיוורון וחוסר תגובתיות.

סממנים גופניים: משקל וגובה ירודים, הדפת ריח רע, היעדר מכשירי עזר במידה ואלו דרושים (משקפיים וכד'), מצב היגייני ירוד וכן הלאה.

סממנים התנהגותיים: התנהגויות עברייניות כגניבה, שימוש בחומרים ושוטטות; קושי ביצירת קשר עם מבוגרים, בקשות לאוכל, שפה דלה, הבעת רצון או ניסיונות אובדניים.

למרות קיומם של סממנים מחשידים אלו, חשוב לזכור כי לעיתים הם מטעים ואינם מלמדים על הזנחה אלא על מצב משפחתי בעייתי באופן נקודתי, גורמים סביבתיים וכד'. כך, למשל, עשויים ילדים ממשפחות עניות להיראות כסובלים מהזנחה אך במבט מעמיק יתגלה כי הילד אמנם לובש בגד ישן, אך הוא נקי, שמח ומקיים קשר תקין עם בני משפחתו; תאונות ובעיות פיסיות עשויים להיגרם גם בהשגחת ההורה ולעיתים- בשל בורות רפואית הדורשת הסברה בלבד. כמו כן, ילדים שמשפחתם נמצאת במשבר זמני (עקב פיטורין, גירושין, הגירה) עשויים להימצא בתקופה זמנית ל הזנחה אותה ניתן לפתור באמצעות העלאת המצב והשלכותיו למודעות ההורים.

גורמים להזנחת ילדים

הזנחת ילדים עשויה לנבוע מגורמים שונים הקשורים בהורה, בילד, במשפחה ובסביבה. רבים מההורים המזניחים גדלו אף הם בסביבה מזניחה והם משחזרים דפוסים של נישואין בלתי יציבים, הזנחה וכן הלאה. כמו כן, הורים אלו סובלים פעמים רבות מהפרעות נפשיות ואישיותיות, התמכרויות ודיכאון. הזנחה עשויה להתפתח גם מתוך אידיאולוגיה קיצונית השוללת התערבויות רפואיות לא טבעיות (ומביאה לסירוב לחיסונים), מדגישה מתן חופש בלתי מוגבל (ולכן לא מגבילה את התנהגותו של הילד גם כשזו הרסנית) וכן הלאה.

בנוסף לאפיונים הקשורים באישיותו של ההורה, נמצא קשר בין הזנחה לבין מבנה המשפחה ואירועים איתם היא מתמודדת: משפחות המתמודדות עם עוני קשה, מחלות, קשיים בזוגיות של ההורה וכן הלאה מתקשות למצוא די משאבים גם להשקעה בילד. כמו כן, הורים השקועים באופן בלעדי בפיתוח קריירה עשויים לספק את צורכיהם החומריים של ילדיהם, אך להזניחם רגשית.

קשה לזהות מאפיינים ספציפיים של ילדים הסובלים מהזנחה, אך נראה כי נוצר מעגל קסמים בו לא ברור היכן נקודת ההתחלה, אך נוצרת מערבולת של קשיי התנהגות המביאים להזנחה שבתורה מביאה להחמרת קשיי ההתנהגות וחוזר חלילה.

בנוסף לגורמים התוך משפחתיים נמצא כי גורמים סביבתיים כהיעדר רשת תמיכה חברתית מספקת וגדילה בסביבה עבריינית קשורים גם הם להזנחה.

השפעות ההזנחה

הזנחה עלולה לגרום לנזקים פיסיים ונפשיים, אשר עשויים להשפיע על הילד גם בבגרותו. ברמה הפיזית, עשויים ילדים הסובלים מהזנחה להגיע למצב של היעדר שגשוג, המתבטא בחוסר יכולת להגיע לגובה ומשקל תואמים. ברמה קיצונית עשוי מצב זה להביא לפגיעה התפתחותית משמעותית ואף למוות.

מבחינה נפשית, נוטים תינוקות הסובלים מהזנחה להתקשות ביצירת התקשרות למבוגרים; בהמשך, יטו פעוטות אלו להיעדר יצירתיות ולהפגנת קשיים בהתמודדות ובשליטה על כעס ותסכול. בגילאים מאוחרים יותר מביאה ההזנחה לתחושות אשמה, דימוי עצמי נמוך, פסיביות וקושי ביצירת קשרים חברתיים, חוסר מוטיבציה ללמידה וכן הלאה. כמו כן, מקושרת ההזנחה להתנהגויות עברייניות, הפרעות התנהגותיות, התמכרויות וניסיונות אובדניים.


ביבליוגרפיה

דבר את השתיקה/ שמואל גולדשטיין, עמותת אשלים 2005.

BJ Sadock, VA Sadock, (2007) Synopsis of Psychiatry: Behavioral Sciences/ Clinical Psychiatry, 10th edition.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים