תפריט נגישות
חיפוש

Therapeutic horseback riding - רכיבה טיפולית

רכיבה על סוסים היא פעילות מהנה עבור ילדים, מתבגרים ובוגרים רבים. רכיבה טיפולית היא סוג ספציפי של טיפול באמצעות בעלי חיים אשר מכוון לסייע לילדים ובוגרים המתמודדים עם קשיים גופניים, רגשיים ובין אישיים. על רכיבה טיפולית, לי מתאימה רכיבה טיפולית וכיצד היא מסייעת בהתמודדות עם קשיים שונים.

רכיבה טיפולית – למי זה מתאים?

רכיבה טיפולית היא שיטה טיפולית המשלבת אלמנטים רגשיים, בין אישיים, חינוכיים, התנהגותיים ושיקומיים ומיועדת לילדים, מתבגרים ובוגרים המתמודדים עם הפרעות פיסיות ורגשיות שונות.
רכיבה טיפולית מתאימה לאוכלוסיות המתמודדות עם מספר קשיים מרכזיים:

  • פגיעות ולקויות פיסיות- שיתוק מוחין, היפוטוניה (מתח שרירים נמוך), נכות או מגבלה פיסית מולדת, נכות בעקבות תאונה או אירוע מוחי וכן הלאה.
  • הפרעות התפתחותיות- אוטיזם, פיגור שכלי ועוד
  • קשיים רגשיים- דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון, הפרעות התנהגות ועוד
  • קשיים בין אישיים
  • הפרעות קשב וריכוז
  • הפרעות בוויסות החושי

רכיבה טיפולית – מהלך הטיפול

רכיבה טיפולית מהווה חוויה מהנה, מאתגרת ומרגשת עבור ילדים ובני נוער רבים הנעזרים בה. עם זאת, בניגוד לחוגי רכיבה או פעילויות פנאי אחרות, רכיבה טיפולית אינה מכוונת בעיקרה ליצירת חוויה מהנה אלא לחיזוק יכולתו של המטופל בתחומים שונים.

התחום המוטורי- רבים מהפונים אל רכיבה טיפולית עושים זאת על רקע מגבלות וקשיים מוטוריים הנובעים ממגבלות פיסיות (נכות, שיתוק מוחין) או פסיכולוגיות (למשל, הדפוסים המוטוריים הנלווים לאוטיזם, קשיי השליטה העצמית והאימפולסיביות הנלווים אל הפרעות קשב וריכוז). רכיבה טיפולית מסייעת בהיבטים מוטוריים כשיפור קואורדינציה ושיווי משקל, חיזוק טונוס השרירים והיציבה, חיזוק הגוף והגמשתו, שיפור המוטוריקה הגסה והעדינה, התמצאות במרחב ועוד.

התחום הסנסורי- חלק מהילדים המופנים אל רכיבה טיפולית מתמודדים עם בעיות בוויסות החושי, ומסגרת הרכיבה הטיפולית מספקת להם התנסות חשובה. כך, למשל, במקרה של ילדים המתמודדים עם רגישות חסר בתחום החושי רכיבה טיפולית מספקת גירוי חושי חזק וחיובי. במקרה של ילדים הסובלים מרגישות חושית מוגברת כרגישות יתר לריחות, קולות או מרקמים, רכיבה טיפולית מציעה מצד אחד מרחבים פתוחים ושקטים ומצד שני- חשיפה מותאמת למגעים, ריחות וקולות המרחיבים את הסיבולת של הילד לגרייה חושית.

התחום הרגשי- רכיבה טיפולית היא התנסות מאתגרת אשר מכוונת את הילד לרכישת מיומנויות חדשות ולהתמודדות עם מטלות פסיכולוגיות משמעותיות שביניהן התמודדות עם פחדים, לקיחת אחריות, וויסות ושליטה עצמיים, דחיית סיפוקים ועוד. רכיבה טיפולית מאפשרת לילד לשפר את תפקודו בהיבטים אלו ומעבר לכך, ההתמודדות עמם מביאה פעמים רבות לחווית הצלחה המלווה בשיפור הדימוי והביטחון העצמיים ולחיזוק אמונו בכוחותיו וביכולתו להתמודד עם קשיים, אתגרים ומגבלות.

התחום הבין אישי- אחת הסיבות השכיחות להפניית ילדים ומתבגרים אל רכיבה טיפולית היא קשיים בתחום הבין אישי. קשיים אלו עשויים לנוע על טווח חומרה רחב- החל מילדים אוטיסטיים אשר מיומנויות התקשורת שלהם פגועות באופן עמוק ועד לילדים עם קשיים בין אישיים הנובעים מדימוי עצמי נמוך, חוסר גבולות, אגרסיביות וכן הלאה. במסגרת רכיבה טיפולית הילד מפתח קשר רגשי חזק עם הסוס ועם מדריך הרכיבה, ובמידה והוא משתתף בשיעורי רכיבה טיפולית קבוצתיים- גם עם ילדים אחרים. כך, רכיבה טיפולית מייצרת מסגרת בטוחה בה הילד יכול לפתח מיומנויות כאמון, אמפתיה ודאגה לאחר, התמודדות עם תסכולים בין אישיים ועוד, ולתרגל מיומנויות אלו כאשר הוא מלווה באיש צוות טיפולי.

תקשורת- היבט ספציפי וחשוב במיוחד של התחום הבין אישי נוגע למיומנויות תקשורת. רבים מהילדים המגיעים אל רכיבה טיפולית, ובפרט ילדים המתמודדים עם הפרעות על הספקטרום האוטיסטי, מתקשים לרכוש מיומנויות שפה ותקשורת בסיסיות ביותר. רכיבה טיפולית מייצרת מסגרת בה הילד חייב להשתמש ביכולותיו התקשורתיות כדי להתקדם. למשל, עליו להבין כי עליו לתקשר עם הסוס כדי להעביר לו את רצונותיו ולהיות קשוב להוראות המדריך כדי לא להיפגע. במובן זה, רכיבה טיפולית מסייעת בהקניית יסודות תקשורת בסיסיים.

רכיבה טיפולית או טיפול פסיכולוגי?

חלק מההורים אשר מקבלים המלצה לפנייה אל טיפול פסיכולוגי בוחרים לפנות אל רכיבה טיפולית. זאת, מתוך תחושה כי רכיבה טיפולית מהווה פעילות מהנה אשר דומה יותר לחוג מאשר לטיפול, וכי הפנייה אל רכיבה טיפולית אינה מלווה בסטיגמה שלילית ואינה מעמתת את הילד עם הצורך שלו בקבלת עזרה פסיכולוגית.

עם זאת, ולמרות שהיא מביאה להישגים רגשיים והתנהגותיים מרשימים, רכיבה טיפולית אינה מהווה תחליף לטיפול פסיכולוגי. טיפול פסיכולוגי מייצר מסגרת בה הילד יכול לעבד חוויות עבר, קשרים בין אישיים, קונפליקטים ורגשות אשר מביאים למצוקה רגשית, פגיעה בתפקוד או סימפטומים רגשיים והתנהגותיים (חרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, בעיות התנהגות וכד'). עיבוד זה מביא במרבית המקרים לנטרול או הפחתת הסימפטומים והמצוקה מאחר וההיבטים הלא מודעים אשר עמדו בבסיסם זוכים לעיבוד והתמודדות מספקים. רכיבה טיפולית אינה בנויה כמסגרת טיפולית המציעה מענה להיבטים אלו, אלא עם היבטים רגשיים-התנהגותיים שונים. כך, למשל, טיפול פסיכולוגי מהווה מסגרת אליה הילד מוזמן להביא את תוקפנותו ואת זעמו הלא מדוע כך שאפשר יהיה לעבד אותם. לעומת זאת, רכיבה טיפולית תכוון להשגת יעדים התנהגותיים כניהול ושליטה בכעסים. במובן זה, רכיבה טיפולית יכולה לשמש טיפול נוסף, תומך ומשמעותי לטיפול הפסיכולוגי אך לא תחליף לטיפול.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים