תפריט נגישות
חיפוש

Animal-assisted therapy - טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים

הקשר בין האדם לחיה התקיים לאורך אלפי שנות היסטוריה אנושית, כאשר הוא הולך ומשתכלל, ולובש פנים חדשות: בעוד שבעבר שימשו בעלי חיים בעיקר לעבודות שדה וחקלאות, היום "עובדים" בעלי חיים במגוון "משרות יוקרתיות" הכוללות איתור נפגעים, הנחיית עיוורים ובעשורים אחרים- גם טיפול רגשי.

מהו טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים?

בשנת 1944 פרסם דר' בוסרד מאמר בו התייחס לערך הטיפולי הטמון בקשר עם בעלי חיים. מאמר זה זכה להתעניינות עצומה, אך רק בשנות ה-60 החל פיתוח אקטיבי של תחום הטיפול בעזרת בעלי חיים- תחילה בבית חולים פסיכיאטרי ולאחר מכן בקליניקות ומרכזים פרטיים.  

השפעתו החיובית של קשר עם בעל חיים על ההתמודדות עם קשיים פיסיים ורגשיים זוהתה כבר במאה ה-19, ולאחרונה פורסמו מחקרים המציעים עדות ברורה לתרומתו הנפשית. מחקרים אלו מתמקדים בשתי תרומות מרכזיות:

א. גידול חיית מחמד- גידול חיית מחמד מקושרת לרווחים רפואיים כלחץ דם נמוך יותר וחיזוק המערכת החיסונית, ולרווחים רגשיים כתחושת רווחה נפשית וחיזוק הערך העצמי ותחושת השליטה בחיים.

ב. טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים- טיפול המבוסס על מפגשים של מטופל עם איש מקצוע אשר מנחה את אינטראקציית המטופל והחיה במטרה להשיג מטרות רגשיות, חברתיות או התנהגותיות.

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים, או טיפול הנעזר בבעלי חיים, מתבסס על ההבנה שאינטראקציה עם בעל חיים אשר מונחית על ידי איש מקצוע יכולה לסייע למטופל בעיבוד תכנים רגשיים, רכישת מיומנויות וחיזוק הביטחון והדימוי העצמי. דרך העבודה עם בעל חיים, יכולים גם מטופלים אשר יכולותיהם המילוליות והתקשרותיות לוקות בחסר או שאינן מהוות עבורם "שפה טבעית"- ליצור קשר ולבטא תכנים שונים. העבודה באמצעות בעלי חיים אף מאפשרת למטופל לבטא רגשות ותכנים מאיימים ומכאיבים דרך החיה באופן שמקל על ההתמודדות עמם. 

כך, לדוגמא, ילד עם קשיים חברתיים עשוי להזדהות עם "אוגר קטן שאין לו בכלל חברים" במקום לבטא באופן ישיר ומכאיב את תחושות העצב והתסכול שהוא חווה בבית הספר. כמו כן, באמצעות האינטראקציה המונחית עם בעל החיים יכול המטופל לרכוש מיומנויות חברתיות ורגשיות של אמפתיה (דרך הזדהות וטיפול בחיה), הקניית גבולות (דרך אילוף ועבודה שוטפת עם החיה- מתי ואיך ניתן לגעת), התנהגות אסרטיבית (דרך אילוף או רכיבה על סוס), ולחזק את תחושת הביטחון והערך העצמי הנובעת מהקבלה על ידי החיה והקשר עמה.

למי מתאים טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים?

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים מתאים לילדים, מבוגרים וקשישים, אך בפועל מרבית המופנים אליו הם ילדים המתמודדים עם בעיות שונות:

ילדים הסובלים מבעיות תקשורת התפתחותיות (אוטיזם, אספרגר, PDD): ילדים אלו מתמודדים עם לקות חברתית ורגשית מקיפה אשר פוגעת בתפקודם והשתלבותם, וטיפול באמצעות בעלי חיים מסייע בהפחתת סימפטומים התנהגותיים אוטיסטיים וחיזוק הביטחון העצמי.

בעיות התנהגות וחוסר גבולות: עבודה עם בעלי חיים דורשת מהמטופל לקבל עליו כללים וגבולות, ומאחר וילדים ובני נוער רבים נמשכים לקשר עם בעלי חיים, הם מוכנים לקבל עליהם את חוקי העבודה עמם. עם הזמן, יכולות אלו של דחיית סיפוקים ושליטה עצמית מתבססות ומשרתות את המטופל גם במסגרות אחרות.

הפרעות חרדה: ילדים אשר חוו טראומות, או בעלי פוביות מבעלי חיים שונים, עשויים להפיק רבות מהטיפול בבעלי חיים אשר תורם לביטחון העצמי, ומאפשר התמודדות עם פחדים. למשל, ילד שננשך על ידי כלב יכול להתקרב מחדש לבעלי חיים ולאחר מכן לכלבים, ובכך לא רק להתמודד עם השפעות הטראומה, אלא גם לפתח תחושה של יכולת וחוסן.


ביבליוגרפיה

Animal-assisted therapy: A meta-analysis, By Nimer, Janelle; Lundahl, Brad. Anthrozoös, Vol 20(3), Sep 2007, 225-238.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים