תפריט נגישות

Social skills - כישורים חברתיים

ישורים חברתיים כוללים סט של יכולות המאפיינות את הדרך שבה הפרט מתקשר עם אחרים בסביבתו. כישורים חברתיים הם אבני יסוד הנחוצות לאדם בכדי להסתגל ולתפקד בחברה, לדוגמא ליצור חברויות משמעותיות וקשרים רומנטיים, ולהשתלב במסלול קריירה. כאשר יש קושי מסוים ברכישת כישורים חברתיים, הקושי עשוי להשפיע על האדם, הן מבחינה תפקודית והן מבחינה נפשית.

כישורים חברתיים – מאפיינים

כישורים חברתיים מתארים מגוון רחב של יכולות שהאדם זקוק להן, בכדי לתקשר עם הסביבה שלו. כישורים אלו כוללים לדוגמא יצירת קשר עין, שימוש בטון דיבור ובעוצמת דיבור התואמים את הסיטואציה, תשומת לב וזיהוי נכון של מסרים ורגשות של הזולת, ביטוי מווסת של תוקפנות והפעלת מיומנויות לפתרון בעיות חברתיות. האדם רוכש כישורים חברתיים כבר מינקות, והם נבנים נדבך אל נדבך, תחילה בעזרת ההורים, ולאחר מכן באמצעות אנשים אחרים, לדוגמא באמצעות משחק עם חברים. עם השנים, מתרחבות ומשתכללות המיומנויות, בסיועם של אנשים במסגרות בהן הילד נמצא, לדוגמא בגן הילדים, בבתי הספר ובחוגים.

כישורים חברתיים – אבני יסוד לצורך התפתחות תקינה

רכישת כישורים חברתיים הנה מהותית להתפתחות התקינה של ילדים. באמצעותם הילד לומד כיצד לבטא את עצמו, להיות ערני לסביבה, ליצור קשרים משמעותיים ולהשתלב במסגרות בלימודים ובפנאי. כאשר הכישורים החברתיים לקויים, לרוב ניתן להבחין בכך כבר בגיל צעיר, לדוגמא באופן שבו הילד משחק עם אחרים, מתבטא ומגיב. כאשר מבחינים בבעיה של כישורים חברתיים, חשוב לפנות לטיפול בהקדם האפשרי, שכן כישורים חברתיים תקינים בגיל מוקדם הכרחיים לצורך פיתוחם של כישורים חברתיים מורכבים יותר בבגרות, הנחוצים לדוגמא לצורך השתלבות במקום עבודה, פיתוח מערכות יחסים רומנטיות וגידול ילדים.

כישורים חברתיים – כיצד מטפלים בכישורים לקויים?

כישורים חברתיים לקויים קיימים במגוון משתנה של דרגות חומרה. בחלק מהמקרים מדובר בליקוי קל אשר לא משפיע משמעותית על התפקוד ולא גורם למצוקה גדולה. במקרים אחרים הליקויים החברתיים עשויים להיות חמורים יותר. לדוגמא, במקרים של פיגור שכלי, הפרעות תקשורת, הפרעות התנהגות, אוטיזם ועוד. כמו כן כישורים חברתיים לקויים נפוצים במקרים של הפרעות נפשיות שונות בבגרות, לדוגמא הפרעות אישיות ואף הפרעות חרדה. מקרים אלו מצריכים טיפול מקצועי, באמצעות פסיכותרפיה, הניתנת על ידי פסיכולוגים או אנשי מקצוע אחרים, ומתרכזת הן ברכישת כישורים חברתיים והן בטיפול בגורמים נוספים אשר אחראים או מחריפים את הליקויים. לדוגמא, במסגרת טיפול בילדים אגרסיביים, שהתנהגותם גורמת להם לבידוד חברתי, האגרסיות עשויות לנבוע מקושי בקשר עם ההורים, או מקשיי ריכוז, היפר אקטיביות ועוד. כמו כן, כישורים חברתיים לקויים מטופלים גם במסגרת טיפול קבוצתי, כאשר הקבוצה מהווה מרחב בטוח להתנסות ובדיקה של כישורים חברתיים, באמצעות פידבק הדדי מחברי הקבוצה ומהמנחה.


תחומי מומחיות:
מיומנויות חברתיות

אנשי מקצוע בתחום

מיומנויות חברתיות