תפריט נגישות

Adolescence Crisis - משבר גיל ההתבגרות

משבר גיל ההתבגרות מתאר סוגים שונים של משבר נפשי אשר עשויים להתרחש בשנים אלו. גיל ההתבגרות מאופיין בסדרה של שינויים משמעותיים, במובן הפיזי והרגשי כאחד. שינויים אלו גובים מהמתבגרים משאבים רבים, ובמקרים מסוימים עשויים להוביל להופעתו של משבר גיל ההתבגרות.

משבר גיל ההתבגרות – התמודדות עם שינויים רבים

גיל ההתבגרות הנה תקופת המעבר בין ילדות לבגרות, כאשר אחד התהליכים המרכזיים של שנים אלו הוא גיבוש הזהות האישית. מאפייני גיל ההתבגרות כוללים סדרה של שינויים, אשר עשויים להוביל למגוון של בעיות גיל ההתבגרות, לעיתים גם למצב של משבר נפשי. פיזית, חלה בתקופה זו התפתחות מואצת הכוללת גם התפתחות מינית. מבחינה מנטלית, ישנה קפיצה ביכולות הקוגניטיביות, המתבטאת בשכלול היכולות הלוגיות והחשיבה המופשטת. שינויים אלו מלווים גם בתמורות רגשיות הנובעות מההתפתחות שתוארה ומשינויים הורמונאליים. שינויים אלו נוטים להעמיס על המתבגרים מבחינה רגשית, ולהקשות עליהם ביחסים עם המשפחה, החברים, ובמסגרת הלימודית. כאשר המעמסה כבדה מדי עשוי להיווצר משבר גיל ההתבגרות. להלן מספר מאפיינים נפוצים של המשבר:

1. קושי חברתי - בגיל ההתבגרות קיים חיפוש של קבוצת שייכות, דרכה יכול המתבגר לבדוק ולהגדיר את עצמו. משבר גיל ההתבגרות עשוי להופיע, כאשר הנער או הנערה נתקלים בקושי בהשתלבות במסגרת שכזו. כחלק מכך עשויה להופיע הסתגרות בבית לצד ניתוק קשרים, או לחילופין מעורבות המאופיינת במריבות רבות או בחרדה סביב מפגשים חברתיים. משבר גיל ההתבגרות עשוי להופיע גם בעקבות הפגיעות של המתבגרים להפעלתו של לחץ חברתי, אשר במקרים מסוימים עלול להוביל להתנהגויות מסוכנות כגון נהיגה פרועה, עישון סמים וצריכה מופרזת של אלכוהול.

2. מריבות עם ההורים - בגיל ההתבגרות, המתבגר לומד לפתח חשיבה עצמאית, וכחלק מכך מבקש לקרוא תיגר על המוסכמות של הבית בו גדל, שעד כה קיבל כמובנות מאליהן. לצד זאת הוא מבקש יותר ויותר חופש ועצמאות, מבחינת הגבולות שמציבים לו. משבר גיל ההתבגרות עשוי להופיע במקרים בהם המריבות עם ההורים הופכות לחמורות במיוחד, ומסבות למתבגר מצוקה רבה.

3. קשרים רומנטיים - בתקופה זו גדל העניין בקשרים רומנטיים. משבר גיל ההתבגרות אשר עשוי להופיע, קשור להתרגשות הגדולה לצד הסערה הנפשית אשר עשויה להופיע במערכות היחסים הראשונות הללו, לדוגמא במקרים של דחייה ושברון לב. מדובר בשנים בהן המתבגרים גם כך פגיעים יותר מבחינת ביטחונם העצמי, מה שמקשה יותר את ההתמודדות עם פרידות וסירובים.

משבר גיל ההתבגרות – כיצד מטפלים?

משבר גיל ההתבגרות הנה תופעה טבעית ונפוצה, אשר לרוב חולפת מעצמה. יחד עם זאת, חשוב כי בתקופה זו יזכה המתבגר לתשומת לב ולתמיכה רבה מצד בני המשפחה, בייחוד ההורים. מומלץ כי ההורים יגלו ערנות וישימו לב לסימני מצוקה אפשריים, כאשר המפתח הוא איזון בין יחס תומך וחם, לצד הצבת גבולות ברורה, אשר תאפשר למתבגר לחוש כי יש לו משענת יציבה אשר שומרת עליו. במקרים בהם ניכר כי המשבר מסב למתבגר מצוקה רבה, מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי. פסיכותרפיה יכולה לסייע למתבגר להתארגן ולהתחזק אל מול ההתמודדויות שלו, ולהקל על המצוקה. במקרים מסוימים, לדוגמא של חרדה או דיכאון יותר חריפים, יתכן טיפול משלים באמצעות תרופות פסיכיאטריות, הניתנות על ידי פסיכיאטרים. במידה וההורים חווים אף הם מצוקה רבה מול המתבגר, או כאשר המתבגר לא מעוניין בטיפול, מומלץ לפנות לטיפול באמצעות הדרכת הורים למתבגרים, אשר יצייד את ההורים בכלים להתמודדות עם המשבר.


תחומי מומחיות:
טיפול במתבגרים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול במתבגרים