תפריט נגישות
חיפוש

Parent Training for Adolescents - הדרכת הורים למתבגרים

גיל ההתבגרות הנה תקופה אשר מאופיינת במגוון שינויים, מבחינה רגשית, קוגניטיבית וגופנית, לצד תהליך משמעותי של גיבוש זהות עצמית. תהליכים אלו מובילים לא פעם לבעיות וקשיים בחייו של המתבגר, בייחוד בקשר שלו עם הוריו. הדרכת הורים למתבגרים הנה טיפול אשר מתמקד בהקניית כלים להורים, במטרה לסייע להם בהתמודדות עם הנער המתבגר, למען יוכלו לספק לו סביבה תומכת ומחזיקה, אשר תלווה אותו לאורך השינויים שהוא עובר.

הדרכת הורים למתבגרים – מסגרת הטיפול

הדרכת הורים למתבגרים מתבצעת על ידי פסיכולוגים או אנשי מקצוע אחרים בתחום הטיפולי, אשר קיבלו הכשרה רלוונטית. במסגרת ההדרכה נפגשים ההורים עם המטפל, כאשר לעיתים המתבגר נמצא אף הוא בטיפול, במסגרת פסיכותרפיה פרטנית. במקרים בהם הנער לא מעוניין בפסיכותרפיה, מתקיימת רק הדרכת ההורים. באופן אידיאלי, ההעדפה היא כי שני ההורים ישתתפו בהדרכה, יחד עם זאת, כאשר רק להורה אחד יש אפשרות או מוטיבציה לפנות להדרכה, ההדרכה יכולה להתקיים רק מולו. בתחילת הטיפול מנוסחות מטרות הטיפול, מהן נגזרות מיומנויות שההורים מתנסים בהן מול הנער. לאורך הטיפול ההורים מדווחים למטפל על מהלך האינטראקציה עם הנער, ומנסחים עמו מסקנות להמשך הדרך.

הדרכת הורים למתבגרים – עיצוב מחודש של העמדה ההורית

הדרכת הורים למתבגרים מתרכזת בלסייע להורים להבין את העמדה ההתפתחותית בה נמצא המתבגר, ועוזרת להם לעצב מחדש את הסגנון ההורי שלהם, בהתאם. נערים רבים בשלב זה מבקשים יותר חופש, וקוראים תגר על הוריהם. בין היתר הם מתווכחים עמם ופורקים הרבה מאוד תסכולים. הדרכת הורים למתבגרים עוזרת להורים לאזן בין היכולת להבין את הנער, לגלות כלפיו סלחנות ואף לאפשר לו יותר חופש לבחירה והתנהלות עצמאית, לבין היכולת לשמור על גבולות וגם לפקח על התנהגותו. כמו כן, בגיל ההתבגרות המתבגרים משילים מעליהם את תפקיד "הילד של אמא/אבא", ומתחילים לגבש לעצמם דרך עצמאית משלהם. הדרכת הורים למתבגרים מסייעת להורים להתמודד עם המורכבות הרגשית שהתהליך גובה גם מהם, ההורים, כחלק מהקושי להכיר באופן בו המתבגר הופך ליותר ויותר נפרד מהם.

הדרכת הורים למתבגרים – הבנה וליווי לאורך בעיות גיל ההתבגרות

הדרכת הורים למתבגרים מסייעת להורים להבין ולתמוך במתבגרים, לאורך מגוון בעיות גיל ההתבגרות, אשר אופייניות לשלב זה. מעבר לבלבול שזורעים השינויים הגופניים, הקוגניטיביים והרגשיים, שנים אלו מציבות בפני המתבגרים אתגרים רבים, במגוון תחומים. לדוגמא, בתחום הרומנטי, בני נוער מגלים יותר עניין, כולל עניין מיני, בבני זוג. למערכות היחסים הטריות לא פעם נלוות אמוציות עזות, כגון התאהבות מסחררת לצד מפחי נפש. תהליך חשוב נוסף בתחום הרומנטי קשור לגיבוש הזהות המינית, אשר יכול לעורר במתבגרים בלבול רב, במיוחד במקרים בהם מתעוררת משיכה לבני אותו המין. כמו כן, בשנים אלו מתבגרים נתונים יותר ללחץ חברתי, אשר במקרים מסוימים עשוי להוביל להתנהגות מסוכנת, כגון צריכת אלכוהול או סמים, או התנהגות מינית לא מבוקרת. הדרכת הורים למתבגרים מסייעת להורים להבין ולהיות ערים לתופעות הללו, כדי שיוכלו לתמוך במתבגרים, אך גם לשמור עליהם ולהציב גבולות.


תחומי מומחיות:
הדרכת הורים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים