תפריט נגישות

Adolescents Characteristics - מאפייני גיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הנו תקופת המעבר בין ילדות לבגרות. מאפייני גיל ההתבגרות כוללים מגוון שינויים, מבחינה גופנית, קוגניטיבית ורגשית, כאשר אחד התהליכים המרכזיים של שנים אלו הנו תהליך גיבוש הזהות העצמית.

מאפייני גיל ההתבגרות – מאפיינים גופניים

מאפייני גיל ההתבגרות כוללים שורה של שינויים פיזיים, במסגרתם משילים המתבגרים חלק ניכר מסממני הילדות, לטובת מאפיינים יותר בוגרים. לדוגמא, בקרב בנים מתחלף הקול, והופך לעמוק יותר. חלה צמיחה ניכרת לגובה, בקרב בנים ובנות כאחד. בקרב שני המינים חלים שינויים מיניים, לדוגמא צמיחת שדיים והופעת המחזור בקרב בנות, וצמיחת שיער ערווה בקרב בנים ובנות כאחד. בתקופת גיל ההתבגרות ישנה רגישות רבה למראה החיצוני ולהשתייכות החברתית, כך שהשינויים הגופניים עלולים לגרום למתבגרים לתחושה של מבוכה ובלבול, אשר פוגעים בדימוי העצמי ובביטחון.

מאפייני גיל ההתבגרות מבחינה גופנית, כוללים גם עליה בחשק המיני. עוררות שכזו בהחלט נורמטיבית, אך במקרים מסוימים עלולה לגרום לבושה ובלבול, בייחוד כאשר מתעוררת משיכה לבני זוג מאותו המין. משיכה שכזו עשויה להוות חלק מתהליך של בדיקה, ולא בהכרח קובעת את הנטייה המינית בבגרות. יחד עם זאת, היא עשויה לגרום למתבגר למצוקה רבה, לפעמים גם לתחושה של דיכאון או חרדה, כחלק מהפחד מדחייה ממעגל החברים או מבני המשפחה.

מאפייני גיל ההתבגרות- מאפיינים קוגניטיביים ורגשיים

מאפייני גיל ההתבגרות כוללים התפתחות מואצת בתהליכי החשיבה. בין היתר חלה קפיצת מדרגה ביכולת החשיבה המופשטת ובאיכות החשיבה הלוגית. היכולת לעבד מידע הולכת ומשתפרת, כמו גם האופן בו מנהלים תהליכי פתרון בעיות והסקת מסקנות. לצד זאת משתכללת היכולת להבין לעומק ולאתגר מוסכמות חברתיות, שעד כה אומצו באופן אוטומטי. תהליך זה מלווה גם בביקורת וקריאת תיגר על המוסכמות של בית המשפחה, אשר במקרים רבים מתבטאות בוויכוחים ומרדנות מול ההורים. מאפייני גיל ההתבגרות כוללים גם שינויים רגשיים. בין היתר נחווים הרגשות בעצמה גבוה יותר, ומתחלפים לעיתים לתכופות. לדוגמא, תנועה בין שמחה גדולה לכעס או עצב. שינויים אלו הנם פועל יוצא של ההתמודדות עם מכלול השינויים של התקופה. כמו כן הם מושפעים משינויים הורמונאליים אשר מתרחשים בשנים אלה.

מאפייני גיל ההתבגרות – הקשר עם ההורים והקרב על העצמאות

לרוב, הורים נוהגים לראות בגיל ההתבגרות בתור תקופה בה ילדיהם נעשים מיליטנטיים ונסערים, ואכן, מאפייני גיל ההתבגרות כוללים לרוב עליה בכמות הוויכוחים ובהתפרצויות רגשיות. יחד עם זאת, חשוב להבין כי אין זה הכרחי, וכי בשני שליש מהמקרים, הקשר עם ההורים אינו סוער, או סוער רק לסירוגין. מעבר לכך, הוויכוחים הנם טבעיים ומבטאים את התהליך המרכזי של שנים אלו, תהליך גיבוש הזהות העצמית, במסגרתו בודק הנער ומנסח לעצמו מה הן העדפותיו שלו, מבחינת תחומי עניין, ערכים, אמונות ועוד. לרוב בני הנוער בשנים אלו מרגישים בנוח בסביבת קבוצת החברים, ושואפים מאוד לחוש שייכות חברתית. לצד זאת מתרחקים הם מההורים, כחלק מהרצון לאתגר ולמרוד במוסכמות שעד כה קיבלו כמובנות מאליהן. יחד עם זאת, גם אם המתבגרים מתרחקים, חשוב כי ההורים יזכרו כי הם עדיין זקוקים להם, לא פחות מבתקופת הילדות. המתבגרים שואפים לעצמאות ואכן זכאים ליותר מרחב בדיקה, אך הם עדיין זקוקים להורות יציבה וחמה, שתספק משענת תומכת לצד גבולות, ותסייע להם להתארגן ולשמור על עצמם.


תחומי מומחיות:
טיפול במתבגרים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול במתבגרים