תפריט נגישות

Psychotherapy treatment for adolescents - טיפול פסיכולוגי במתבגרים

גיל ההתבגרות הנה תקופה של שינויים רבים בהיבטים הנפשיים, הפיזיולוגיים והחברתיים. הורים רבים חוששים לקראת גיל זה, ותוהים כיצד ילדיהם יחוו את אותה צומת סוערת שבין ילדות לבגרות. מקרים של מצוקה חריפה במסגרת משבר גיל ההתבגרות אינם נפוצים כפי שסבורים, אך לא פעם אכן מדובר בתקופה לא פשוטה עבור המתבגרים והוריהם. מתי טיפול פסיכולוגי במתבגרים רלוונטי ומהם סוגי הטיפולים הנפוצים?

טיפול פסיכולוגי במתבגרים – תקופה של שינוי

גיל ההתבגרות הנה תקופה לא פשוטה למתבגרים רבים. אחת המשימות המרכזיות של שנים אלו הנה תחילתו של תהליך גיבוש הזהות העצמית, כאשר בני נוער רבים מתחילים להתמודד עם שאלות לגבי העדפותיהם האישיות, באם זאת מבחינת מעמדם החברתי, דעותיהם הפוליטיות, זהותם המינית, מיקומם בתא המשפחתי ועוד. תהליך זה מושפע גם מסוגים שונים של מאפייני גיל ההתבגרות הכוללים בין היתר קפיצה באיכות החשיבה ושינויים הורמונאליים. למרות זאת, חשוב לדעת כי בני נוער עדיין מאוד תלויים בהורים וזקוקים לעזרתם. כאשר ניכרים סימני מצוקה, כגון סימנים של דיכאון בגיל ההתבגרות לסוגיו, חרדה, הפרעות אכילה או סימנים נוספים של מצוקה, מומלץ לשקול התייעצות עם איש מקצוע לגבי טיפול פסיכולוגי במתבגרים

טיפול פסיכולוגי במתבגרים – טיפול פרטני

כיום קיימים סוגים שונים של טיפול פסיכולוגי במתבגרים אשר מסייעים למתבגרים להתמודד עם המחשבות והרגשות שבבסיס המצוקה שלהם. טיפול פסיכולוגי במתבגרים באמצעות פסיכותרפיה פרטנית, כגון טיפול דינאמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי מאפשר לבני נוער לעבד את הקשיים שלהם ולפתח כלים להתמודדות עמם. טיפול פסיכולוגי במתבגרים באמצעות טיפול פרטני מספק למתבגר קשר אישי בו הוא יכול לשתף במצוקות שלו באופן דיסקרטי, כאשר המטפל מהווה שותף מקצועי אשר פועל בראש ובראשונה למען רווחת המתבגר.

טיפול פסיכולוגי במתבגרים – טיפול משפחתי וטיפול קבוצתי

טיפול פסיכולוגי במתבגרים באמצעות טיפול משפחתי מאפשר למתבגר ולבני משפחתו להבין כיצד האופן שבו הם מתקשרים זה עם זה ומתפקדים כמערכת משפיע על מצבו הרגשי של המתבגר. לא פעם טיפול פסיכולוגי במתבגרים במסגרת של טיפול משפחתי מסייע למשל להבין כיצד מצוקות חברתיות של המתבגר קשורות לקשיים שלו בחיק המשפחה. למשל, מקרים בהם בעיות התנהגות בבית הספר מהוות פורקן לאגרסיות שלא ניתן לבטא בתוך התא המשפחתי. טיפול פסיכולוגי במתבגרים מתאפשר גם באמצעות טיפול קבוצתי אשר מסייע בייחוד במקרים של התמודדות עם קשים חברתיים, למשל במסגרת חרדה חברתית או הפרעות תקשורת כלשהן. טיפול פסיכולוגי במתבגרים באמצעות טיפול קבוצתי מאפשר לבני נוער להתנסות במרחב חברתי במסגרת הטיפול, אשר מהווה מקום מוגן לתרגול ושכלול של המיומנויות החברתיות השונות, בהדרכתו של המנחה.

טיפול פסיכולוגי במתבגרים – טיפולים נוספים

כאשר ההורים מבקשים לרכוש כלים אשר יסייעו להם להבין ולעזור למתבגר, ניתן לפנות למסגרת של הדרכת הורים למתבגרים אשר כוללת מפגשים של ההורים עם איש טיפול. טיפול זה רלוונטי למשל כאשר המתבגר מסרב להשתתף בטיפול, או כאשר ההורים מבקשים לסייע לו במקביל לטיפול האישי שלו. כמו כן, טיפול פסיכולוגי במתבגרים מתאפשר באמצעות טיפולים נוספים, אשר מאפשרים לבני נוער לבטא את עולמם הנפשי באמצעות כלים נוספים, למשל טיפול במוסיקה מסייע לבני נוער באמצעים כגון נגינה, שירה או האזנה למוסיקה, טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים מאפשר ביטוי של העולם הנפשי באמצעות טיפול ומגע עם בעלי חיים, בעוד טיפול בתנועה מתרכז בחיבור לעולם הנפשי דרך דיאלוג בין גוף ונפש.


תחומי מומחיות:
טיפול במתבגרים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול במתבגרים