תפריט נגישות
חיפוש

Crisis intervention - התערבות בשעת משבר

משבר נפשי הנו אירוע אשר מפר את האיזון הפסיכולוגי של הפרט, ויוצר מעמסה על המשאבים הנפשיים שלו. התערבת בשעת משבר מכוונת להעצים ולחזק את האדם תוך זמן קצר, מתוך רצון להחזירו לתפקודו השגרתי במהירות האפשרית.

התערבות בשעת משבר – מהו משבר?

משבר עשוי להיווצר כתוצאה משינוי דרמטי, אשר מחייב גיוס כוחות נפשיים המייצרים עומס נפשי גדול, לעיתים מופרז. לרוב מדובר בשינוי שלילי, למשל מוות של אדם קרוב, מחלה, או משבר זוגיות. יחד עם זאת, גם שינויים חיוביים עשויים להעמיס ולהוביל למשבר, למשל נישואים, התחלה של משרה חדשה, מעבר לארץ אחרת ועוד. פוטנציאל נוסף למשברים הנו תקופות בחיים המאופיינות בשינויים רבים במקביל, למשל משבר גיל ההתבגרות, כמו גם משבר גיל 40. במקרים רבים האדם חש עומס נוכח שינויים אלו, אך לא מופר האיזון הפסיכולוגי שלו, כלומר שהוא ממשיך לתפקד. משבר נפשי מופיע במקרים בהם מופר אותו איזון פסיכולוגי, באחד ההיבטים הבאים:

1. שינויי רגשי: ירידה במצב הרוח, הכוללת אובדן הנאה וחוסר שמחת חיים.
2. שינוי התנהגותי: צמצום הפעילות הרגילה, הסתגרות בבית, ניתוק קשרים ועוד.
3. שינוי גופני: עלייה או ירידה במשקל, הפרעות בשינה, כאבים פסיכוסומטיים ועוד.

במצבים מסוג זה, לעיתים מומלץ על טיפול ראשוני באמצעות התערבות בשעת משבר, אשר מכוונת להעצים את האדם ולשקם את התפקוד שנפגע, במהירות האפשרית.

התערבות בשעת משבר – הפניה לטיפול

התערבות בשעת משבר אפקטיבית בייחוד כאשר היא מתבצעת בסמוך ככל הניתן להתרחשות המשבר. לרוב הטיפול מתבצע על ידי פסיכולוג או עובד סוציאלי, אשר עברו הכשרה מתאימה. התערבות בשעת משבר קיימת בפורמטים המותאמים למגוון קבוצות גיל, באם זאת במסגרת פסיכותרפיה למבוגרים, כחלק מטיפולי פסיכותרפיה לילדים, או בתור טיפול במתבגרים. כאשר המצוקה יחסית חריפה, למשל במקרים מסוימים של דיכאון או חרדה, מופנה המטופל במקביל להתייעצות לגבי מתן תרופות פסיכיאטריות, הניתנות על ידי פסיכיאטרים. כאשר מדובר בילדים, מומלץ במקביל על הדרכת הורים, במסגרתה יוכלו ההורים לרכוש כלים אשר יאפשרו להם לסייע לילד ולהקל על מצוקתו בחוג המשפחה.

התערבות בשעת משבר – טיפול מהיר וממוקד

התערבות בשעת משבר הנה סוג של טיפול קצר מועד, אשר נמשך חודשיים עד שלושה. כאמור, מטרתה העיקרית של התערבות בשעת משבר היא העצמת הפרט והשבתו לתפקוד היום יומי. כחלק מכך לא תמיד מתאפשר להיכנס לרבדים עמוקים יותר מבחינה רגשית, כפי שנעשה בטיפול ארוך טווח, כגון פסיכותרפיה פסיכודינמית. בדומה לטיפולים נוספים מסוג טיפול קצר מועד, התערבות בשעת משבר מתנהלת סביב מוקד טיפולי אשר מנוסח בתחילת הטיפול, על ידי המטפל והמטופל. המוקד הטיפולי מייצג את מטרת הטיפול. למשל, במקרים של נפגעי פיגוע, התערבות בשעת משבר עשויה להתמקד בהשבת הביטחון לנסוע בתחבורה ציבורית, כאשר עיקר ההתערבויות הטיפוליות יכוונו לעבר קידום מטרה זו. ישנם מקרים בהם הטיפול מתנהל בפורמט של טיפול קבוצתי. לרוב מדובר בקבוצה אשר משתתפיה מתמודדים עם אותו סוג של משבר, לדוגמא קבוצה להתמודדות עם פוסט טראומה (PTSD), או קבוצה של הורים שכולים. הקבוצה מספקת למשתתפיה מרחב בטוח להזדהות ולשיתוף, ובכך מעניקה להם תחושת לגיטימציה והעצמה, בדרך להתגברות על המשבר.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי