תפריט נגישות

People suffering from shock - נפגעי חרדה

נפגעי חרדה הם אנשים אשר נכחו באירוע טראומטי אשר כלל איום ממשי לשלמותם הגופנית ו/או הנפשית, ובתגובה אליו מפגינים תגובות גופניות, התנהגותיות ונפשיות של חרדה. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא כיצד מתמודדים ואיך מטפלים בנפגעי חרדה. 

"במקום שבעה פצועים ועשרות נפגעי חרדה..." נשמע מוכר? בישראל, למרבה הצער, הביטוי נפגעי חרדה הפך לביטוי מוכר ושכיח אשר נלווה פעמים רבות לנפילת טילים. מי ומה הם אותם נפגעי חרדה, כיצד להתמודד אם הפכת לאחד מאותם נפגעי חרדה, והאם ומתי יש צורך בסיוע מקצועי?

נפגעי חרדה - הגדרה

נפגעי חרדה הם אנשים אשר נכחו באירוע טראומטי אשר כלל איום ממשי לשלמותם הגופנית ו/או הנפשית, ובתגובה אליו מפגינים תגובות גופניות, התנהגותיות ונפשיות של חרדה. בין תגובות אלו יכולים להיות סימפטומים של רעד, הזעה, דפיקות לב מואצות, עילפון, צעקות, קפיאה במקום, חוויה עזה של פחד, תחושת חוסר אונים, בכי ועוד. במרבית המקרים, נפגעי חרדה יתאוששו ממצב החרדה בו הם שרויים לאחר מספר דקות או שעות בהם תחלחל ההכרה בכך שהסכנה חלפה.

חשוב להדגיש כי לא כל האנשים אשר נוכחים באירוע טראומטי מוגדרים כנפגעי חרדה, אלא רק אלו מהם שמפגינים תגובות חרדה גם לאחר סיום האירוע. לא ברור מדוע אנשים מסויימים הופכים לנפגעי חרדה בעוד שאחרים אשר חוו את אותו האירוע מגיבים באופן שונה, אך סביר להניח כי ההבדלים נובעים ממידת הסכנה, אובדנים בחיים וברכוש שנלוו או לא נלוו לאירוע ומהחוויה הסובייקטיבית: אנשים אשר חשו חסרי אונים וקרובים למוות מצויים בסיכון גבוה יותר להיות נפגעי חרדה מאנשים אשר חוו שליטה ויכולת התמודדות בעת האירוע. גם אירועי העבר וההיסטוריה האישית משפיעים על האופן בו נחווה האירוע המאיים ועל התגובה אליו.


  • כך תתמודדו עם הלחץ
    מהאזעקות
  • בעקבות המתיחות הבטחונית:
    איך נתמודד עם חוסר הוודאות?
  • איך לזהות התקף חרדה?

נפגעי חרדה - כיצד מתמודדים?

נפגעי חרדה זוכים בדרך כלל לטיפול מידי על ידי כוחות ההצלה וצוותים פסיכולוגיים המגיעים לאיזור האירוע, כאשר ההתמודדות הראשונית כוללת בעיקר הרגעה ומתן אפשרות לספר על האירוע והרגשות שליוו אותו. כאמור, מרבית נפגעי החרדה יצליחו להתאושש תוך זמן מה ולשוב לתפקוד רגיל, כאשר מספר למנטים יכולים לסייע בהתמודדות:

תמיכה: כמה בנאלי - ככה נכון: נפגעי חרדה זקוקים לתמיכה, עידוד ואוזן קשבת. חלק מהנפגעים ירגישו צורך לספר שוב ושוב את הסיפור וחלקם יעדיפו לא לדבר על האירוע אלא רק להיות בקרבת האנשים איתם הם מרגישים בטוחים. כדאי להישאר קשובים לצרכיהם של נפגעי חרדה ולכבד אותם.

להישאר יחד: פעמים רבות, נפגעי חרדה נשלחים מהאיזור בו התרחש האירוע הטראומטי וכך מופרדים מבני משפחותיהם והסביבה הקרובה. על אף ההקלה המיידית שעשויים נפגעי חרדה לחוש בעקבות ההתרחקות מאיזור הסכנה, שיטה זו אינה יעילה ולכן חשוב להשאיר את נפגע החרדה עם האנשים הקרובים לו היכולים לספק לו תמיכה ומענה.


תחומי מומחיות:
חרדה ,פוסט טראומה

אנשי מקצוע בתחום

פוסט טראומה