תפריט נגישות
חיפוש

Midlife Crisis - משבר גיל 40

משבר גיל 40, המכונה גם משבר אמצע החיים, הנו מושג שמתאר משבר פסיכולוגי אשר אנשים עשויים לחוות בשלב זה בחייהם, בשל שינויים פיזיולוגיים ונפשיים המאפיינים את שנים אלו. בשנים האחרונות ישנה מחלוקת ערה לגבי המידה שבה משבר זה אכן קיים, לעומת הסברה כי מדובר במיתוס, או לחילופין בתקופה של שינוי, בעלת פוטנציאל חיובי לא פחות.

משבר גיל 40 , סממנים מרכזיים

משבר גיל 40 מתאר סדרה של קשיים שאנשים נוטים להתמודד עמם בשנים אלו. להלן מספר אתגרים מרכזיים:

שינויים פיזיולוגיים - משבר גיל 40 לעיתים קשור לשינויים גופניים, אשר מאותתים על הזדקנות הגוף והיחלשותו. לדוגמא הופעתן של מחלות, או סממנים גופניים כגון התקרחות, ירידה באיכות השמיעה והראייה, הופעה של קמטים, ואצל נשים שינויים הורמונליים לצד הפסקה של המחזור.

שינויים בתפיסת מושג המוות - משבר גיל 40 כרוך לא פעם בהגברת החשיפה למוות, באם זאת בשל השינויים הפיזיולוגיים שתוארו, או בשל שינויים בתא המשפחתי, למשל הימצאות ההורים בגיל הזקנה, מצב אשר מעורר מחשבות בסגנון "אחריהם, אני הבא בתור".

פרספקטיבה חדשה - משבר גיל 40 לעיתים נובע מהפרספקטיבה החדשה אשר מתעצבת בגיל זה, אשר מנפצת אשליות הנפוצות בשנות הנעורים, תקופה בה החיים נראו כאינסופיים, והאדם חש עצמו מאוד חסון. בשנות ה 40 החיים נתפסים כברי סיום, וכחלק מכך ההישגים שעוד עתידים להגיע נראים מצומצמים ופחות דרמטיים, לעומת גיל הנעורים והבגרות הצעירה. כחלק מכך עשויה לעלות תחושה של תסכול והחמצה.

משבר גיל 40 – מיתוס או מציאות?

בשנים האחרונות קיים שינוי בתפיסה של משבר גיל 40, מתקופה של משבר, לתקופה של שינויי סטטוס ופרספקטיבה. בדומה לתקופות נוספות של שינוי, כגון גיל ההתבגרות ותקופת הבגרות הצעירה, בתקופה זו קיים פוטנציאל גדול לתפניות. התפנית עשויה להיות שלילית, ולהתבטא כפי שתואר, בתור משבר, אך היא גם עשויה להיות חיובית, הזדמנות פז להבשלה והגשמה עצמית. מעבר לכך, מחקרים מצאו כי ב-75% מהמקרים כלל לא מתרחש משבר גיל 40 (Wethington, 2000). אחת ההנחות הנה כי משבר גיל 40 היה נפוץ יותר בדורות הקודמים, בתקופות בהן תוחלת החיים הייתה קצרה יותר, וגיל הילודה היה מוקדם יותר. כיום אנשים בשנות ה-40 עדיין עסוקים בגידול הילדים ורחוקים מגיל הפרישה בכשני עשורים, מה שמעודד יותר תחושה של עשייה ופוריות, ופחות תחושה של "סוף הדרך".

 


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי