תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Little Hans - הנס הקטן

תיאור המקרה של הנס הקטן, עוסק בילד אשר סבל מפוביה מסוסים, וטופל על ידי אביו, תחת הדרכתו של אבי הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא על הנס והטיפול בו, והביקורת על תיאור המקרה.

תיאור המקרה של הנס הקטן, ילד בן 5 אשר סובל מפוביה מסוסים, מהווה הטיפול הראשון בילדים אשר תועד. למעשה, פרויד עצמו טען בהמשך כי לא היה מדובר בטיפול של ממש, אלא בהיענות אביו של הנס לבקשתו של פרויד לתעד את התפתחות בנו. יחד עם זאת, על אף שהאופן בו טיפל פרויד במצוקתו של הנס שונה לחלוטין מהאופן בו נתפס כיום טיפול בילדים, וספציפית טיפול בחרדה, תיאור מקרה זה מלמד רבות אודות דרך חשיבתו ופעולתו של פרויד, ואף מהווה בסיס לטיפול פסיכואנליטי בילדים.

הנס והטיפול בו

הנס הקטן הינו ילד אשר סבל מפוביה מסוסים, וטופל בפועל על ידי אביו, תחת הדרכתו של אבי הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד. בספרו "הנס הקטן: אנליזה של פוביה בילד בן 5", מתאר פרויד את הטיפול בהנס, והוא מהווה כאמור תיאור המקרה הראשון בהיסטוריה של טיפול פסיכואנליטי בילדים. דרך דיאלוגים שנרשמו בין הנס לבין אביו, מדגים פרויד את האופן שבו תסביך אדיפוס וחרדת סירוס באות לידי ביטוי בגילאי 3-5.

הנס הקטן פיתח פוביה ספציפית מסוסים אשר הובילה אותו למצב בו הוא מסרב לצאת מביתו מחשש שמא ייתקל בסוס. פרויד ראה במשחק של ילדים, ובאופן ספציפי במשחקו של הנס הקטן בחיקוי הסוס, כאקט סימפטומטי שיש לפרשו כביטוי של התת מודע. על כן, על אף שפרויד כלל לא נפגש עם הנס, וכל הניתוח שלו התבסס על התיאורים של אביו, פרויד פענח את התנהגותו של הנס וטען כי הפחד הלא מודע שיש לו מאביו ומסירוס, הותק לסוסים.

הסיבה לכך, לדברי פרויד, הייתה התקה של דחפים מיניים שעוררו אצלו חרדה. לפי פרויד, הנס לא היה מסוגל לשאת את התוקפנות שחש כלפי אביו כחלק מהקונפליקט האדיפאלי. לכן, תוקפנות זו הותקה לאובייקט נייטרלי, סוסים, מה שהוביל לפחד מפני נקמה מצידם, במקום מצד אביו. פרויד תיאר כי פרשנות זו לגבי דחפיו המיניים של הנס סייעה לו להיפטר בהדרגה מהפוביה. הנס החלים לחלוטין וגדל להיות זמר אופרה מפורסם.

ביקורת על תיאור המקרה

כאמור, המקרה של הנס הקטן מהווה תיאור ראשוני לטיפול בילדים. יחד עם זאת, פרויד עצמו לא התייחס להנס כמטופל או למקרה כטיפול בילדים, שכן טיפול בילדים, ובאופן ספציפי טיפול במשחק, לא היה כלל אופציה. על כן, על אף הביקורת הקיימת כלפי תיאור המקרה או אופן פרשנותו של פרויד את פחדיו של הנס, חשיבותו של מקרה זה הוא באבני היסוד שהוא הניח עבור ראשית הטיפול בילדים.

כעבור כמה עשרות שנים הציע הפסיכולוג הנס אייסנק הסבר אחר ומקובל יותר לפחדיו של הנס. על פי אייסנק, הפוביה של הנס הקטן נולדה מיד אחרי שחזה בתאונה ברחוב, בה סוס שנשא כרכרה נפל לפתע והרג את אחד הנוסעים. מקרה זה עבר למעשה הכללה אשר הובילה לפחד כללי מפני סוסים. כיום, הטיפול העיקר בהפרעות חרדה בקרב ילדים הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי.


מקורות

פרויד, ז. (2003). הנס הקטן: אנליזה של פוביה בילד בן 5. רמת יוחנן: ספרים.

אמיליה פרוני (2002). המשחק: מבט מהפסיכואנליזה וממקום אחר. ידיעות ספרים.

Eysenck, H. J. (1986). Decline and fall of the Freudian Empire. Harmondsworth: Penguin Books

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים