תפריט נגישות

Displacement - התקה

התקה הינה מונח בתיאוריה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד. למונח זה שתי משמעויות דומות אך נפרדות. במשמעות האחת, התקה הינו אחד ממנגנוני ההגנה שבהם עושים בני האדם שימוש על מנת למנוע מתכנים מאיימים לעלות למודעות. במשמעות הנוספת, התקה הינה מנגנון שבאמצעותו תוכן מאיים הופך לתוכן ניטראלי במלאכת החלום.

התקה כמנגנון הגנה

אחת הטענות המרכזיות שהעלה פרויד, אבי הפסיכואנליזה, הייתה כי איננו מודעים לרגשות, תחושות ופנטזיות רבות הנמצאים בנפשנו. הכרה בדחפים ומשאלות מיניים ו/או תוקפניים מעוררת בנו אשמה, בושה וחרדה ועל כן מפעיל האגו מנגנוני הגנה שונים שתפקידם למנוע עימות שלנו עם תכנים אלו.

התקה הוא מנגנון הגנה בו מושא הרגשות או הדחפים המאיימים מוחלף למושא שאינו מעורר חרדה. למשל, אם החווה כעס עוצמתי על כישלונו של בנה במבחן עשויה להתיק את הכעס ולזעום על המורה ש"חיבר מבחן קשה מדי".

התקה כמנגנון חלימה

אחת מטכניקות הטיפול האנליטיות אשר פיתח פרויד היתה שימוש בפירוש חלומות, במטרה לזהות את התכנים השוכנים ברובד הלא מודע של נפש המטופל. לטענתו של פרויד, בחלימה מתרחש תהליך נפשי (מלאכת החלום) בו נעשה שימוש במנגנונים שונים אשר מטרתם להסוות את תכני החלום הבלתי מודעים כך שלא יעוררו חרדה רבה מדי בחולם.

אחד ממנגנונים אלו הוא ההתקה- חלימה על אלמנט ניטראלי במקום על אלמנט משמעותי ומאיים. כך, למשל, נער עשוי לחלום שהוא מנשק את אחותו התאומה של נער אליו הוא מתקשה להודות שהוא נמשך.


ביבליוגרפיה

אישיות: תיאוריה ומחקר/ ביטמן ואחרים, הוצאת האוניברסיטה הפתוחה, 1992.

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה