תפריט נגישות

Dream Interpretation - פירוש חלומות

מה משמעותה של החיה אשר הופיעה בחלומך? מדוע דווקא החבר הכי טוב שלך מנסה לפגוע בך בחלום? מה ניתן ללמוד עלייך מהעובדה שכבר שבוע שלם את חולמת על הים? החידתיות וחוסר ההיגיון המאפיינים חלומות רבים מעוררים אותנו לחפש אחר פירוש לסמלים והאירועים המתרחשים בחלומנו.

כיצד מפרשים חלומות?

הניסיון לפירוש חלומות העסיק את האנושות החל מתקופות מוקדמות ביותר בהיסטוריה. למעלה מאלף שנים לפני הספירה נעשה שימוש בחלומות כאמצעי לניבוי העתיד או כקריאת שדר הנשלח מהאלים. עם זאת, בשלב מוקדם ביותר החלו פילוסופים מזרחיים ומערביים להבין כי החלום אינו מהווה מסר חיצוני אלא תוצר של תהליך נפשי המייצג את אישיותו או נפשו של האדם.

רעיון זה הודגש ופותח על ידי זיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, ורבים ממשיכיו: לטענתם, מכיל החלום סמלים המסווים את עולמו הפנימי של האדם, משאלותיו הכמוסות ואלמנטים נפשיים בלתי מודעים. בהתאם להנחה זו פותחו טכניקות שונות למטרת פירוש חלומות אשר נועדו לסייע בפענוח עולמו הפנימי של המטופל.

פירוש חלומות על פי הגישה הקלאסית של פרויד

בשנת 1900 פרסם פרויד את ספרו 'פשר החלומות' אשר הביא למהפכה בתפיסת החלום. פרויד כינה את החלום "דרך המלך אל הלא מודע" והניח כי הוא מבטא משאלות וקונפליקטים אשר מודחקים בחיי הערות עקב החרדה שתתעורר בנו אילו נהיה מודעים אליהם. משאלות וקונפליקטים אלו יפגעו ביכולת לישון אילו יופיעו בחלום באופן ישיר, ולכן מתרחשת מלאכת החלום - תהליך נפשי המביא לעיוות והסוואת תכני החלום האמיתיים. כדי לפרש את החלום יש להפריד את תוכנו הגלוי מתוכנו הסמוי באמצעות פירוק החלום לגורמים והעלאת אסוציאציות לכל גורם (למשל, אם חלמת על חתול הולך בספריה עליך לשאול את עצמך מה מסמל עבורך חתול, אילו אסוציאציות עוברות בראשך בנוגע לספריות וכן הלאה). פרויד הצביע בתהליך פירוש חלומות, על מספר תהליכים המתרחשים בחלום על מנת להסוות את תכניו האמיתיים, ואותם כדאי להכיר כדי לפרש חלומות באופן המעמיק ביותר: 

  • למטפלים בתחום פירוש חלומות >>

  • מאמרים נוספים בתחום פירוש חלומות >>

עיבוי - תהליך בו אלמנט יחיד בחלום מסמל מספר רעיונות. למשל, חלימה על סבון עשויה לסמל הן תחושה של צורך בהתחלה חדשה ('דף נקי') והן ביטוי לחשש ממחשבות לא מוסריות.

התקה - אלמנט מעורר חרדה מיוצג ע"י אלמנט ניטרלי. למשל, משיכה לבת הזוג של האח עשויה להיות מוסווה בחלום באמצעות חלימה על יחסי מין עם אישה זרה המייצגת את בת הזוג.

הסמלה - אלמנטים נפשיים המעוררים חרדה יובעו בחלום על ידי סמלים עקיפים שאינם מעוררים חרדה. למשל, איבר המין הנשי עשוי להופיע בחלום כמערה וחלום על חיה בכלוב עשוי להצביע על תוקפנות מודחקת. לקריאה מורחבת על סמלים בחלומות: מידע בנושא פתרון חלומות.

היפוך - אלמנט, רגש או רעיון מופיעים בצורתם ההפוכה. למשל, ילד המקנא באחיו התינוק ומשתוקק להפיל אותו מהעריסה עשוי לחלום על חיבוק או ליטוף של האח.

פירוש חלומות על פי סוג האישיות

מעבר לאפשרות לפרש את משמעויותיו האישיות-רגשיות של החלום, הוצע בעשורים האחרונים כי סוגים מסוימים של חלומות מבטאים סוגי אישיות וקשיים רגשיים שונים. למשל, בחלומותיהם של אנשים מדוכאים ימצאו אלמנטים המבטאים חוסר יכולת לבטא כעס באופן ישיר ורגישות רבה לכפייה מצד אחרים. חלומותיהם של אנשים הנוטים לחרדה, לעומת זאת, יהיו בהירים וברורים, ותכנים מעוררי חרדה לא יהיו מוסווים כבחלומותיהם של אנשים חרדתיים פחות.

גם האופן בו מספר האדם על חלומו יכול לסייע בתהליך פירוש חלומות: דיווח על החלום באופן מפורט בצורה מוגזמת קשור לעיתים לאובססיביות; קושי משמעותי בהתמודדות עם חרדה או מתח עשוי להתבטא בביטוי התנהגותי של תוכן החלום, במקום דיווח עליו וניסיון לנתחו.

הגישה המודרנית לפירוש חלומות

בעשורים האחרונים עמדה החלימה במוקד מחקרם של תיאורטיקנים וחוקרים שונים מתחומי פסיכולוגיה, הביולוגיה והנוירולוגיה. הידע הקיים כיום מצביע הן על ערכם הרגשי, הקוגניטיבי והביולוגי של חלומות וכיום ידוע כי לחלום תפקידים רבים מלבד ביטוי תכנים לא מודעים, כפי שהציע פרויד.

הגישה המודרנית לחקר החלומות מדגישה את תהליך פירוש החלום ואת תפקידו הספציפי בחייו של חולם מסוים, ופחות את משמעותם הכוללת של הסמלים בחלום. הדרך למציאת פירוש חלומות על פי גישה זו היא התבוננות גם בסמלים המופיעים בחלום אך גם במשמעותם האישית. כלומר, גם אם אצל אנשים רבים חלום על גדי מסמל תמימות ופגיעות, חשוב להתבונן באסוציאציות האישיות העולות בחולם בתגובה להופעת הגדי בחלום.

פירוש חלומות בגישה המודרנית כוללת גם התבוננות בעיתוי החלום: מדוע אני חולם כך דווקא יום לפני החתונה? מהי המשמעות של העלאת חלום מסוים במהלך טיפול פסיכולוגי?

לקריאה נוספת אודות חלום על נחש


ביבליוגרפיה

החלום כראי הנפש/ הלן שיינפלד, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1994

לקסיקון פירוש החלומות/ ג'רלד שנוולף, מודן 2005

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות